4 lata temu

Osobowość sprawdzisz… telefonem komórkowym

osobowość

Osobowość wyraża się między innymi w naszych codziennych nawykach i działaniach. Dlatego naukowcy wykorzystali dane z akcelerometrów – maleńkich czujników śledzących ruchy telefonu, do rozpoznawania… cech osobowości posiadaczy. Jak to zrobili?

Osobowość – jak w ocenie przydaje się telefon?

Informatyczka z Uniwersytetu RMIT, profesor Flora Salim, wyjaśnia, że już wcześniejsze badania pomagały określać typy osobowości: za pomocą dzienników połączeń telefonicznych i wiadomości tekstowych. Ale to badanie pokazuje, że dodanie danych akcelerometru poprawia dokładność.

Aktywność taka, jak szybkość chodu lub długość trasy, czy wiedza kiedy odbieramy telefony w nocy, często odpowiada pewnym wzorcom. I te wzorce wiele mówią o naszym typie osobowości – mów Salim, wiodąca ekspertka w dziedzinie danych dotyczących mobilności ludzi.

Udowodniono, że aktywność fizyczna ma silną korelację z osobowością człowieka. Dlatego naukowcy przeanalizowali cechy aktywności fizycznej opartej na różnych wymiarach, takich jak dyspersja, różnorodność i regularność.

Jakie były najważniejsze ustalenia wynikające z badania?

Osobowość – intro- czy ekstrawertyk?

Ludzie poruszający się często w ten sam sposób wieczorami w dni powszednie byli na ogół bardziej introwertyczni, podczas gdy ekstrawertycy wykazywali więcej przypadkowych wzorców tras, być może spotykając się z różnymi ludźmi i podejmując nieplanowane działania. Za to ludzie przyjaźni mieli więcej losowych wzorców aktywności i byli bardziej zajęci w weekendy i wieczory w dni powszednie, niż inni.

Przyjazne i współczujące kobiety wykonywały więcej połączeń wychodzących niż ktokolwiek inny. Zaś sumienni, zorganizowani ludzie, bez względu na płeć, nie kontaktowali się zbyt często z tą samą osobą w krótkim czasie.

Pojawiła się też inna ciekawa różnica: wrażliwe lub neurotyczne kobiety często sprawdzały telefony, lub przemieszczały się z nimi regularnie do późnych godzin nocnych, po północy. Wrażliwi lub neurotyczni mężczyźni robili natomiast coś przeciwnego.

Co ciekawe, bardziej pomysłowi i ciekawi świata ludzie zwykle wykonywali i odbierali mniej połączeń telefonicznych w porównaniu do innych osób.

Osobowość – w czym pomogą nam telefony?

Doktorantka RMIT University i główna autorka badania, Nan Gao, mówi, że potencjalne zastosowania tych badań są ekscytujące.

Istnieją wykorzystania dla tej zależności w mediach społecznościowych. Na przykład w formie aplikacji z dopasowanymi rekomendacjami znajomych, randkami online i ukierunkowanymi reklamami. Ale myślę, że najbardziej ekscytujące w wynikach jest to, że możemy się czegoś o sobie dowiedzieć – mówi Gao.

Wiele naszych nawyków i zachowań jest podświadomych. Jednak po przeanalizowaniu mówią nam one wiele o tym, kim naprawdę jesteśmy. Możemy to wykorzystać, aby lepiej zrozumieć siebie, oprzeć się presji społecznej, dostosowywać się do wymogów społeczeństwa i bardziej współczuć innym – dodaje.

Co najważniejsze, świadome bycie tym, kim naprawdę jesteśmy, może uczynić nasze życie bogatszym, bardziej ekscytującym i znaczącym. W starożytnej Grecji mędrcy mawiali, że trzeba poznać siebie, by również stać się mędrcem. Takie aplikacje mogą naprawdę pomagać odkryć, kim jesteśmy dla samych siebie – podsumowuje badaczka.

 

osobowość

 

Osobowość – jak ją oceniano?

Naukowcy, analizując wyniki, wzięli pod uwagę pięć wymiarów osobowości Wielkiej Piątki. Są to:

Ekstrawersja: ocenia poziom kontaktu z innymi ludźmi i towarzyskość jednostki;

Otwartość na doświadczenie: ocenia kreatywność i ciekawość świata jednostki;

Ugodowość: ocenia przyjazność i empatię wykazywaną wobec innych przez jednostkę;

Sumienność: ocenia zorganizowanie, efektywność i przywiązanie do zasad jednostki;

– Neurotyczność: ocenia wrażliwość i tendencję do odczuwania złych emocji jednostki.

 

Osobowość a telefony – co dalej?

Wyniki badania pod tytułem Przewidywanie cech osobowości na podstawie intensywności aktywności fizycznej zostało opublikowane w czasopiśmie IEEE Computer. Praca została sfinansowana w ramach projektu Australian Research Council Linkage, między Swinburne University of Technology, RMIT University i Aurecon.

Badanie przeprowadzono na ujawnionym zbiorze danych zebranym od uczestników amerykańskiego uniwersytetu. Ponieważ wyniki mogą się różnić w różnorodnych grupach, zespół następnie zbierze dane również od australijskich uczestników, aby dalej testować skuteczność swoich badań. Finanse na ten projekt przeznaczył także australijski Narodowy Instytut Zdrowia.

 

Na podstawie: NeuroscienceNews