6 lat temu

Tablica Mendelejewa – jak najszybciej nauczyć się układu okresowego pierwiastków?

Znajomość układ okresowego pierwiastków, nazywanego potocznie Tablicą Mendelejewa, jest jednym z podstawowych zagadnień z chemii. Muszą się z nim zmierzyć zarówno uczniowie szkoły podstawowej, jak i liceum oraz studenci technicznych kierunków. Najbardziej żmudną, a jednocześnie najmniej efektywną, metodą nauki tablicy Mendelejewa jest wkuwanie pierwiastków na pamięć. Znacznie lepszym pomysłem jest nauka układu okresowego z fiszek lub metodą skojarzeń.

Nauka układu okresowego pierwiastków z fiszek

Fiszki to małe karteczki, które prymarnie zostały stworzone, by ułatwić naukę słówek z języków obcych. Z powodzeniem można je wykorzystywać również do nauki innych zagadnień, np. z geografii lub chemii. Popularnym zastosowaniem fiszek jest nauka układu okresowego pierwiastków. Tablica Mendelejewa jest podstawowym zagadnieniem na lekcjach chemii w podstawówce, liceum oraz na niektórych kierunkach studiów. Dzięki fiszkom można szybko ją przyswoić i zapamiętać na długie lata. Polega to na tym, że na małych karteczkach z jednej strony piszemy symbol pierwiastka, a z drugiej jego nazwę. Jest to czynność czasochłonna, dlatego też można skorzystać z gotowych rozwiązań, np. fiszek online.

Nauka tablicy Mendelejewa metodą Keitha Enevoldsen’a

Skuteczną metodą nauki układu okresowego pierwiastków jest metoda zaproponowana przez Keitha Enevoldsen’a. Jest on autorem unikatowej tablicy Mendelejewa, w której wykorzystuje on grę skojarzeń. Stworzony przez niego układ okresowy pierwiastków zawiera symbol, nazwę, liczbę atomową pierwiastka, a także rysunek i opis przedmiotu, który kojarzony jest z danym pierwiastkiem. Dzięki tej metodzie można dowiedzieć się, że Kadm (Cd) wykorzystuje się do produkcji farb, Tantal (Ta) – telefonów komórkowych, a fluor – pasty do zębów.

Wierszyki o tablicy Mendelejewa

Dobrą metodą nauki tablicy Mendelejewa jest układanie rymowanek, wierszyków oraz powiedzeń z konkretnymi pierwiastkami. Podobnie jak metoda Keitha Enevoldsen’a, sposób ten opiera się na grze skojarzeń. Zaleca się samodzielne ułożenie wierszyków, ponieważ dzięki temu łatwiej je zapamiętać. Można również skorzystać z gotowych wersji, które dostępne na różnych stronach internetowych.