5 lat temu

50 najpiękniejszych miejsc na świecie

Znalezienie wszystkich najpiękniejszych miejsc na świecie może zająć całe życie, lecz te 50 nieziemskich krajobrazów i wzbudzających podziw cudów natury, warto uznać za pierwsze w kolejce do odwiedzenia.

Park Keukenhof: Holandia

Holandia znana jest na całym świecie ze swych tęczowych pól tulipanów, zwłaszcza tych znajdujących się w Keukenhof. Miliony cebulek sadzi się tu corocznie – najlepiej odwiedzić to miejsce w połowie kwietnia, kiedy kwiaty są w pełni rozkwitu.

Kapadocja: Turcja

Kapadocja jest tureckim obszarem, w którym całe miasta zostały wykute w skale, co samo w sobie jest już niezwykłe. A gdy niebo zapełniają latające balony, poziom piękna tego miejsca sięga chmur.

Arashiyama: Kyoto, Japonia

Spokojne piękno bambusowego lasu w dystrykcie Arashiyama to cudowny widok.

Salar de Uyuni: prowincja Daniel Campos, Boliwia

Odblaskowa powierzchnia największej na świecie kopalni soli jest jak żywcem wzięta z wyobraźni Salvadora Dalego – na szczęście istnieje w prawdziwym świecie.

Kanion Bryce: Bryce, Utah

Warstwowe czerwone i pomarańczowe filary skalne Kanionu Bryce, nazywane hoodoos, czynią z tego miejsca obowiązkowy punkt docelowy dla wszystkich obozowiczów i miłośników fotografii.

Cang Chải: Wietnam

Cang Chải to jedno z najbardziej zapierających dech miejsc w Wietnamie, gdzie można ujrzeć tarasowe poletka ryżu umieszczone na górzystych krajobrazach.

Vatnajökull: Islandia

Największy lodowiec Islandii jest jednocześnie jednym z najpiękniejszych widoków, jakie można zobaczyć w tym kraju. Pejzaż pod jego powierzchnią wygląda jak zupełnie inny świat, wypełniony lodowymi jaskiniami, kanionami i wulkanami.

Piramidy w Gizie: El Giza, Egipt

Trzy wielkie piramidy w Gizie to tajemnicze cuda architektury. Być może nigdy nie dowiemy się, czy zostały wybudowane przez ludzi, czy mutantów.

Delta Okawango: Botswana

Bujny krajobraz Delty Okawango jest niczym prawdziwy Eden, gdzie gepardy, zebry, bawoły i nosorożce żyją swobodnie na wolności.

Pustynia Namib: Namibia

Czerwone wydmy i szkieletowe drzewa czynią z Namibii miejsce najbardziej zbliżone wyglądem do Marsa. Pustynia Namib była również planem zdjęciowym filmu „Mad Max: Na drodze gniewu”.

Klify Moheru: Irlandia

Znany również, jako Klify Szaleństwa z filmu „Narzeczona dla Księcia” ten nadmorski cud zlokalizowany jest nieopodal miasta Galway.

Plaża w Jaskini Benagil: Algarve, Portugalia

Południowe wybrzeże Portugalii pokryte jest pięknymi plażami i jaskiniami, włączając słynną plażę w Jaskini Benagil.

Park kwiatowy w Ashikadze: Ashikaga, Japonia

Drzewa Glicyny w Ashikadze kwitną przepięknie przez kilka tygodni na początku każdej wiosny, ozdabiając park pastelowymi odcieniami różu i fioletu.

Paro Taktsang: Bhutan

Klasztor Paro Taktsang, znany również, jako „Tygrysie Gniazdo”, stoi nad urwiskiem ponad 3 km od ziemi. Jeśli sam zawiły kompleks budynków świątyni to za mało, żeby się zachwycić, widoki na dolinę Paro z pewnością to zapewnią.

Herbaciarnia Kolukkumalai: Munnar, Indie

Położona niemal 2,5 km nad poziomem morza Kolukkumalai jest najwyżej leżącą herbaciarnią na świecie i jednocześnie najpiękniejszą. Cudownie byłoby tak napić się herbaty ze swojego ulubionego kubka.

Wielka Niebieska Dziura: Belize

Znana ze swojego okrągłego kształtu i uderzająco ciemnoniebieskiego koloru, Wielka Niebieska Dziura to wgłębienie o średnicy około 130 m., leżące pośrodku rafy koralowej Belize. Chociaż zdjęcie z lotu ptaka przekona każdego o jej pięknie, to nurkowie mają okazję obejrzeć największe cuda kryjące się w głębinach – masywne wapienne stalaktyty i stalagmity uformowane podczas ostatniego okresu lodowcowego.

Wenecja, Włochy

Ze wszystkich niesamowitych miast we Włoszech, to oświetlone słońcem weneckie kanały mają w sobie najwięcej czaru.

Zatoka Halong: Wietnam

Zatoka Halong, leżąca w północnowschodniej części Wietnamu ceniona jest za znajdujące się tam błękitne wody i szereg wapiennych wysp, pokrytych tropikalną roślinnością i zamieszkałych przez dziką przyrodę.

Pola Morawskie: Czechy

Wydawać by się mogło, że krajobrazy Pól Morawskich zostały stworzone dzięki pociągnięciom pędzla genialnego malarza olejnego, jednak te pastelowe wzgórza są jak najbardziej rzeczywiste.

Wybrzeże Pali: Kauai, Hawaje

Kauai szczyci się jednymi z najpiękniejszych linii brzegowych na świecie, jednak żeby je podziwiać, trzeba się trochę napracować. Pali można oglądać tylko z helikoptera, katamaranu lub po wyczerpującej przechadzce.

Park Narodowy Serengeti: Tanzania

Tanzańska część Parku Serengeti to idealne miejsce na afrykańską przygodę.

Lawendowe Pola: Prowansja, Francja

Pozornie niekończące się pola lawendy czynią z Prowansji jedno z najpiękniejszych (i najładniej pachnących) miejsc we Francji.

Fernando de Noronha: Brazylia

Ten archipelag leżący przy północnowschodnim wybrzeżu Brazylii składa się z 21 wysp, na których znaleźć można najlepsze plaże i najpiękniejsze krajobrazy w kraju. Wodospady, wysokie klify, obszary pokryte białym piaskiem i (możliwie najlepsza cecha) ograniczona liczba turystów.

Koło Podbiegunowe

Oglądając zorzę polarną w Szwecji, czy lodowce na wybrzeżu Grenlandii, Koło Podbiegunowe zawsze sprawia wrażenie ukrytego raju.

Machu Picchu: Peru

Panoramiczne widoki Machu Picchu oraz kręte (i tajemnicze) kamienne mury są znakomitym potwierdzeniem światowej sławy tego miejsca.

Wielki Kanion: Arizona, Stany Zjednoczone

Istnieje dobry powód, dla którego ponad 5 milionów ludzi odwiedza Wielki Kanion każdego roku: to jeden z siedmiu naturalnych cudów świata, dużo dostępniejszy niż Mount Everest czy Wielka Rafa Koralowa.

Samarkand, Uzbekistan

Może nie jest to pierwsze miejsce, o którym myśli się planując urlop za granicą, lecz Samarkand wyróżnia się skomplikowanymi wzorami pokrywającymi budynki oraz kolorowo ubraną miejscową ludnością. Posiada również bogatą historię, będąc końcowym przystankiem Jedwabnego Szlaku.

Jaskinie Glowworm: Waitomo, Nowa Zelandia

W Nowej Zelandii nawet robaki są piękne. Jaskinie Waitomo są domem tysięcy świecących larw, pozostawiających za sobą długie ślady śluzu (brzmi obrzydliwie, wygląda zjawiskowo) i rozświetlających jaskinie, które wyglądają przez to niczym podziemna Droga Mleczna.

Pamukkale: Denizli, Turcja

Piętrowe baseny w Pamukkale są zazwyczaj otoczone śniegiem i zamarzniętymi wodospadami, lecz woda w nich jest ciepła i dostępna dla amatorów kąpieli. To coś zupełnie innego niż hotelowe baseny.

Valle de Cocora: Quindío, Kolumbia

Gdyby ktoś zastanawiał się, gdzie można znaleźć najwyższe drzewa palmowe (palma de cera), dalej nie trzeba szukać. Te gibkie drzewa wyglądają jeszcze bardziej zjawiskowo na tle mglistych pagórków i spiczastych gór.

Oia: Santorini, Grecja

Santorini jest oficjalnie uznawana za jedną z najlepszych wysp na świecie – i jedną z najurokliwszych. Mała wioska Oia jest w szczególności urzekająca, zachwycając białymi budynkami z jasnoniebieskimi dachami.

Petra, Jordania

Starożytne miasto Petra znane jest z budynków wykutych bezpośrednio w ścianach klifów, lecz jego prawdziwym powodem do sławy jest (fikcyjna) siedziba Świętego Grala.

Jezioro Bled: Słowenia

Oglądając jego szmaragdowozieloną taflę w lecie czy pokrytą śniegiem na tle Alp Julijskich w zimie, nie można odmówić obrazowego piękna tego popularnego miejsca.

Wyspa Skye: Szkocja

Jej akweny i zielone wzgórza czynią z Wyspy Skye miejsce, gdzie rodzą się sny i marzenia.

Namaqualand: Afryka Południowa

Chociaż przez większość roku Namaqualand pozostaje wyjałowioną ziemią, ożywa na krótko każdego roku wraz z nadejściem wiosny. W tym okresie obszar pokrywa się pomarańczowymi i białymi stokrotkami oraz innymi tęczowymi kwiatami, czyniąc z tego miejsca tymczasową atrakcję turystyczną.

Wielki Mur Chiński: Pekin, Chiny

Jest długi na ponad 19,3 km, ma tysiące lat i można go zobaczyć z kosmosu – nic dziwnego, że Wielki Mur znalazł się na tej liście.

Bagan (wcześniej Pagan): Myanmar

Starożytne miasto Bagan na tle nieba jest widokiem niepodobnym do niczego na świecie, od pokrytych ochrą budynków stupa po świątynie, górujące nad otaczającymi je lasami.

Park Narodowy Redwood: Kalifornia

Przebywanie pośrodku kalifornijskiego Parku Narodowego Redwood to z pewnością doświadczenie uczące pokory, zwłaszcza patrząc w górę na liczące sobie 2000 lat, niemal stumetrowe giganty natury.

Wielka Rafa Koralowa i plaża Whitehaven: Queensland, Australia

Chociaż największą żyjącą rzecz na Ziemi można zobaczyć z kosmosu, najlepszy punkt obserwacyjny mają nurkowie, przyjeżdżający w to miejsce co roku. A kiedy trzeba już zejść na ląd, najlepiej zrobić to na plaży Whitehaven, często określanej, jako jedna z najpiękniejszych plaż na świecie.

Uluru: Północne terytorium Australii

Bez względu na to, jak ogląda się mające 700 milionów lat Uluru (lub górę Ayers Rock) – z powietrza siedząc w balonie, na pustyni jadąc motocyklem czy na przechadzce u jej podnóża podczas zachodu słońca – podziwianie jej majestatu jest obowiązkowym punktem każdego podróżnika.

Zatoka Milforda: Nowa Zelandia

Nowa Zelandia pełna jest zapierających dech w piersiach widoków, takich jak Zatoka Milforda – górzysty fiord, na którym można odtwarzać ulubione sceny z Władcy Pierścieni.

Wulingyuan: Zhangjiajie, Chiny

Malownicze to mało powiedziane. Na terenie tej mierzącej ponad 160 km kwadratowych atrakcji znajdują się tysiące piaskowcowych słupów, będących naturalnym odpowiednikiem wieżowców – niektóre z nich są nawet wyższe niż połowa wysokości Empire State Building.

 

Denali (wcześniej góra McKinley): Alaska

Pomimo kontrowersji związanych z jej nazwą i zmniejszających się rozmiarów, piękno Denali warte jest podziwiania, nawet walcząc z niską temperaturą.

Angkor Wat: Siem Reap, Kambodża

Niektóre popularne atrakcje turystyczne warte są odwiedzenia, pomimo potencjalnego tłoku, a Angkor Wat znajduje się na szczycie tej listy. Nieważne ile azjatyckich świątyń już się zobaczyło – ta zawsze będzie największa i najokazalsza.

Park Narodowy Gór Torngat: Labrador, Kanada

Z pewnością jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Kanadzie. Odosobniony Park Narodowy Gór Torngat to kraina niedźwiedzi polarnych i karibu, lodowców i fiordów, a także łańcuchów górskich, o których trudno zapomnieć.

Boracay: Filipiny

Dzięki swoim łagodnym wybrzeżom i porywającym zachodom słońca Boracay otrzymało tytuł najpiękniejszej wyspy na świecie.

Sokotra, Jemen

Sokotra wygląda jak część jakiejś odległej planety. Kosmicznie wyglądające Smocze Drzewa (Dracaena cinnabari) są wizytówką tej wyspy.

Wulkan Bromo: Jawa wschodnia, Indonezja

Góra Bromo jest prawdopodobnie najbardziej znanym wulkanem Parku Narodowego Bromo Tengger Semeru w Jawie wschodniej, dzięki łatwemu dostępowi oraz niesamowitym widokom podczas wschodu słońca.

Park Narodowy Torres del Paine: Patagonia, Chile

Torres del Paine jest jak mikrokosmos, zawierający w sobie wszystko to, co czyni Patagonię spektakularnym miejscem: niebosiężne góry, błękitne lodowce i mityczne jeziora.

Wyspy Kurylskie: Rosja i Japonia

Rozciągający się od północnowschodniego krańca Japonii po czubek Kamczatki łańcuch 56 wysp posiada na swoich terenach gorące źródła, tuziny aktywnych wulkanów oraz różnorodne środowiska, od wysokogórskich tundr po bujne łąki.