7 lat temu

Największe zdrowotne mity, w które ciągle wierzymy

Czas położyć kres medycznym i zdrowotnym półprawdom.

Mit: Mleko jest dobre dla zdrowia i kości

5-mit-mleko

Jeżeli ciągle myślisz, że mleko wpływa korzystnie na budowę kości i twoje zdrowie, to padłeś ofiarą szeroko zakrojonej akcji reklamowej. Prawdą jest, że zawiera wapń i witaminę D, jednak coraz więcej badań wskazuje, że osłabienie kości może być związane ze spożywaniem mleka (lub suplementów z wapniem i witaminą D).

Źródła: Business Insider, NYTimes, Journal of Bone Mineral Research, JAMA Pediatrics,The Lancet, British Medical Journal

Mit: Żywność ekologiczna jest wolna od pestycydów

1-mit-bio

Niestety nie jest to prawda, bio-żywność niekoniecznie jest lepsza niż „zwyczajne” warzywa.

Rolnicy, którzy uprawiają produkty organiczne mogą używać środków chemicznych pochodzenia naturalnego i niestety w niektórych przypadkach są one gorsze dla środowiska niż ich syntetyczne odpowiedniki. Stężenie pestycydów zarówno w żywności organicznej i nieorganicznej jest tak niskie, że nie stanowi ono zagrożenia dla zdrowia konsumentów.

Jedzenie żywności ekologicznej nie prowadzi również do żadnych dodatkowych korzyści zdrowotnych.

Źródła: University of California – Berkeley, Annals of Internal Medicine, The American Journal of Clinical Nutrition

Mit: jedzenie czekolady powoduje trądzik

2-mit-chekolada

Naukowcy postanowili przez miesiąc karmić grupę kilkudziesięciu osób, batonami zawierającymi równowartość 10 tabliczek czekolady, a drugą grupę (kontrolną) w tym samym czasie batonami „placebo” ze sztuczną czekoladą. Gdy po miesiącu postanowiono przeanalizować stan skóry uczestników stwierdzono, że pomiędzy poszczególnymi grupami nie było żadnych różnic.

Ani czekolada ani tłuszcz wydawały się nie mieć żadnego wpływu na trądzik.

Źródło: JAMA

Mit: cukier naturalny jak miód jest lepszy niż przetworzony cukier

3-mit-miod

Napoje z miodem, zamiast syropu kukurydzianego o wysokiej zawartości fruktozy, nie będą lepsze dla twojego zdrowia. To dlatego, że cukier (niezależnie czy w naturalnych produktach, takich jak owoce czy w produktach syntetycznych) jest po prostu taki sam.

Efekty spożywania syropu kukurydzianego o wysokiej zawartości fruktozy są zasadniczo takie same jak spożywania produktów z wysoką zawartością miodu.

Problem polega na tym, że słodycze zazwyczaj zawierają więcej cukru w danej porcji, co oznacza więcej kalorii – to jest różnica na którą faktycznie należy zwracać uwagę.

Źródła: Business Insider, SciShow, Dr. Joy Dubost/Huffington Post

Mit: jedzenie lodów pogarsza przeziębienie

4-mit-lody

Jeśli jesteście przeziębieni, możecie śmiało pocieszyć się lodami. Założenie, że nabiał generuje wzmożoną pracę śluzówki jest nieprawdą.

W rzeczywistości mrożone produkty mleczne mogą łagodzić ból gardła i dostarczają nam dodatkowych kalorii.

Źródła: Business Insider, American Review of Respiratory Disease, Mayo Clinic

Mit: Cukier i czekoladki są afrodyzjakami

6-mit-czekolada

W połowie XIX wieku zanim cukier został „oskarżony” o powodowanie cukrzycy i nadpobudliwości, stosowano go by pobudzić seksualnie kobiety.

Nie ma jednak żadnych dowodów na poparcie poglądu, że jakikolwiek środek spożywczy, w tym cukier i czekolada – pobudzają popęd seksualny.

Źródła: Business Insider, Mayo Clinic

Mit: Cukier powoduje nadpobudliwość u dzieci

7-mit-cukier

Liczne badania naukowe próbowały potwierdzić tę tezę, ale nie udało się znaleźć dowodów. Mit prawdopodobnie pojawiły się w 1974 roku, kiedy dr William Crook napisał list do Amerykańskiej Akademii Pediatrii, który został następnie powszechnie opublikowany.

„Tylko w ciągu ostatnich trzech lat stałem się świadomy, że cukier … jest wiodącą przyczyną nadaktywności” referował lekarz.

List nie zawiera jednak wniosków opartych na wymogach badań naukowych. Pomysł, że rafinowany cukier powoduje ADHD jest popularny, ale badania raczej zaprzeczają tej teorii niż ją potwierdzają.

Źródła: University of Arkansas for Medial Sciences, Business Insider, NIH

Mit: Ludzie mają pięć zmysłów

8-mit-zmysly

Wzrok, zapach, smak, słuch i dotyk to tylko początek…

Nie zapominajmy o równowadze, temperaturze, poczuciu czasu, jak również propriocepcji – świadomości ułożenia ciała, która pomaga nam w chodzeniu i wykonywaniu każdej czynności. Jest również nocycepcja – poczucie bólu.

Źródło: Business Insider

Mit: Ciąża sprawia, że kobieta głupieje

9-mit-ciaza

Niektóre badania dotyczące zmian w pamięci roboczej w czasie ciąży, wykazują niewielki wpływ na mózg, w czasie gdy inne nie znajdują żadnych negatywnych skutków.

Pojawia się jednak coraz więcej dowodów na to, że w ciąży kobiety stają się lepiej zorganizowane i mądrzejsze – tak przynajmniej wynika z badań na szczurach. Ma to sens ponieważ w ciąży przyszłe matki mają dużo więcej spraw na głowie, o których muszą myśleć.

Źródła: Dr. Myra Wick/Mayo Clinic, New Scientist

Mit: Włosy i paznokcie rosną po śmierci

10-mit-smierc

NIE! Po śmierci pojawia się efekt wydłużenia włosów i paznokci jednak nie na skutek ich przyrostu lecz wysychania i kurczenia się skóry, dając pozorny efekt dalszego wzrostu.

Źródło: Lecture Notes: Dermatology, Tech Insider

Mit: kuchenka mikrofalowa może powodować raka oraz zakłócać pracę rozrusznika serca

11-mit-mikrofala

Promieniowanie mikrofalowe nie będzie powodować raka – ono po prostu podgrzewa pożywienie. Istnieje kilka rodzajów mikrofal (zależnych od częstotliwości) i tylko niektóre powodują raka, i to też nie zawsze bo musimy pamiętać, że istotne są dawki napromieniowania.

Promieniowanie słoneczne może powodować raka skóry, ale z drugiej strony pomaga przyswajać nami witaminę D.

Mikrofalówka również nie będzie zakłócać pracy rozrusznik serca. Jednak takie urządzenia jak systemy antywłamaniowe, wykrywacze metali, silne magnesy w lodówce, telefony komórkowe, a nawet słuchawki mogą faktycznie ją zakłócać.

Źródła: Cancer Research UK, American Heart Association

Mit: narkotyki robią „dziury” w mózgu

12-mity-mozg

Wiele narkotyków może znacząco zmieniać strukturę mózgu i zakłócać jego pracę. Ale żaden nie zmieni go w szwajcarski ser.

Źródła: Business Insider, Scientific American

Mit: Stosowanie suplementów witaminowych pozwala zachować zdrowie

13-mit-suplementy

Regularne zażywanie witamin brzmi jak świetny pomysł – jedna tabletka, która może dostarczyć Ci wszystkiego, czego potrzebujesz, do bycia zdrowym. Gdyby tylko tak to działało…

Dziesiątki lat badań nad witaminami nie znalazły żadnego uzasadnienia dla naszego umiłowania wielowitaminowych preparatów, a w niektórych przypadkach witaminy zostały powiązane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia nowotworów.

Źródła: Business Insider, Scientific American

Mit: Powinniśmy pić osiem szklanek wody dziennie

14-mit-woda

Odpowiednie nawodnienie organizmu jest bardzo ważne, ale tak dokładna liczba – ośmiu szklanek – jest dość arbitralna. U zdrowych osób naukowcy nie znaleźli powiązań pomiędzy spożywaniem płynów a chorobą nerek, serca, poziomem sodu lub jakością skóry.

Woda jest dobrą, wolną od kalorii alternatywą dla napojów słodzonych (zwłaszcza kolorowych i izotonicznych ). Pijąc wodę konsumuje się mniej kalorii.

Zapotrzebowanie naszego organizmu na wodę zależy od wielu czynników jak choćby masy ciała czy aktywności fizycznej. Dobrą zasadą jest, aby pić, gdy jest się spragniony – nie trzeba liczyć każdej szklanki.

Źródła: Business Insider, FiveThirtyEight, Nutrition Reviews

Mit: Jogurt pomaga przywrócić układ trawienny do normy

15-mit-jogurt

Jogurt często reklamowany jest jako pomoc na trawienie i odchudzanie. Gdy do spożywamy, probiotyki – „dobre” bakterie żyjące w jogurcie – zadomawiają się naszych wnętrznościach. Bakterie mają związek z naszym metabolizmem i otyłością, myślenie takie wydaje się więc logiczne.

Nie wiadomo jednak w jaki sposób miliony bakterii żyjących już w naszym organizmie współpracuje, a co dopiero, gdy dodawany do mieszanki zostaje jogurt. To nie znaczy, że jogurt nie jest zdrowy, jednak jego właściwości zdrowotne są nieco przereklamowane.

Warto również pamiętać, że wiele z owocowych jogurtów jest pełnych cukru, co jak wiemy przyczynia się do otyłości i innych problemów. Tak więc sięgając po produkty mleczne warto wybrać takie, które nie są pełne pustych kalorii.

Źródła: Business Insider, Tech Insider

Mit: kaca można uleczyć pijąc więcej

16-mit-kac

Kolejny drink z rana po zakrapianej alkoholem nocy nie sprawi, że poczujesz się lepiej. W najlepszym razie przedłuży po prostu cierpienie.

To samo dotyczy kawy – podobnie jak alkohol, kawa działa moczopędne, więc będzie odwadniać organizm jeszcze bardziej i prawdopodobnie przedłuży kaca.

Źródło: Business Insider

Mit: 90% ciepła ucieka przez głowę

17-mit-ciplo

Na mrozie, ciepło ucieka przez dowolną nieosłoniętą odzieżą część ciała. Jeżeli nie mamy czapki, przez głowę. Jeżeli nie mielibyśmy na sobie spodni – tak samo uciekałoby przez nogi.

Źródła: Business Insider,”Don’t Swallow Your Gum!: Myths, Half-Truths, and Outright Lies About Your Body and Health,” WedMD Magazine

Mit: Posiłek przed piciem sprawi, że pozostaniesz trzeźwy

18-mit-alkohol

Jedzenie przed piciem alkoholu pomoże organizmowi wchłonąć alkohol wolniej, ale to tylko opóźnia moment, gdy przenika on do krwi. Nie ogranicza to jego działania w żaden sposób.

Twój organizm wchłania alkohol wolniej po dużym posiłku, więc jedzenie przed wypiciem może ograniczyć ciężkiego kaca, ale nie zapobiegnie mu całkowicie.

Źródło: Business Insider

Mit: Brązowy cukier jest zdrowszy niż biały

19-mit-cukier

Brązowy cukier nie jest bardziej „naturalny” ani zdrowy.

Kolor pochodzi z faktu zachowania części lepkiego syropu – melasy. Brązowy cukier, to cukier głównie biały z resztkami melasy, która w procesie rafinacji jest usuwana. Melasa zawiera pewne witaminy i minerały, takie jak potas i magnez, jednak w niewielkich ilościach, które nie czynią go przez to zdrowszym.

Źródła: Business Insider,”The dispensatory of the United States of America,” Self Nutrition Data