Z poczwarki w motyla. Jak przemieniają się różne gatunki motyli i ciem
Przemiana z poczwarki w motyla jest niezwykłym i pięknym cudem natury.
Motyle są owadami, u których dokonuje się przeobrażenie zupełne. Cykl obejmuje cztery stadia.
Najpierw na skutek zapłodnienia powstaje jajo. Z jaja wykluwa się gąsienica – larwa motyla. Ma miękkie ciało i wyraźnie wyodrębnioną głowę z aparatem gębowym służącym do gryzienia. Gąsienica jest jedynym stadium, w którym motyl rośnie, dlatego pobiera bardzo duże ilości pokarmu. Większość gąsienic jest roślinożerna i pochłania masę liści i łodyg.
Gdy gąsienica przestaje przyjmować pokarm, opróżnia przewód pokarmowy, zrzuca z siebie oskórek i zmienia się w nieruchomą formę. Z pozoru można uznać ją za martwy organizm, tymczasem we wnętrzu formuje się dorosły motyl. To stadium poczwarki.
W kokonie dochodzi do niezwykłych procesów. Ciało larwy praktycznie „rozpuszcza się”, a z niepozornych zgrupowań komórek wykształcają się narządy motyla i skrzydła. Z poczwarki powstaje dorosły owad tzw. imago. Czeka go krótkie życie, trwające od kilku godzin do kilku miesięcy.
Zobaczcie, jak wyglądają motyle przed i po przemianie. Różnorodność form jest niezwykła!
Ćma Io
Automeris io występuje w Ameryce Północnej. Gąsienice tego gatunku posiadają charakterystyczny kształt i kolor. Są zielone z kolcami na całym ciele.
Acharia Stimulea
Gąsienica tego motyla ma bardzo charakterystyczne zielone „siodło” oraz dodatkowo szereg kolców z każdej strony do obrony. Motyl występuje w Ameryce Północnej. Jest dość mały, osiąga 26-43 mm rozpiętości skrzydeł. Należy do grupy pomrowicowatych.
Phobetron Pithecium
Ćma także należąca do grupy pomrowicowatych. Jej gąsienica ma niezwykłą postać i nazywana jest małpim ślimakiem. Ma sześć par pokręconych i gęsto pokrytych włoskami odnóży. Niezwykle łatwo pomylić ją z pająkiem albo resztką liści.
Isochaetes Beutenmuelleri
Kolejny gatunek z grupy pomrowicowatych. Gąsienice tego motyla są niemal przezroczyste i pokryte kolczastymi włoskami zawierającymi truciznę. Kontakt z nimi może być bolesny i skutkować zapaleniem skóry.
Isa Textula
Przedstawiciel pomrowicowatych. Gąsienice tego gatunku są niezwykłe. Są jasnozielone, spłaszczone i mają kolce z parzącymi włoskami.
Widłogonka siwica (Cerura vinula)
Pospolity motyl nocny z rodziny garbatek. Rozpiętość jego skrzydeł jest duża i waha się od 6,8 do 7,8 cm.
Syssphinx hubbardi
Motyl występujący na południu Stanach Zjednoczonych i w Meksyku.
Acraga Coa
Ćma Acraga Coa to owad niewielkich rozmiarów (rozpiętość skrzydeł wynosi 12-18 mm u samców i 19-25 mm u samic). Można go spotkać w Ameryce Południowej i Środkowej.
Ze względu na niezwykły wygląd gąsienica tego motyla nazywana jest gąsienicą klejnotem. Wyrostki na ciele zapewniają jej także ochronę, może je odrzucić jak jaszczurka ogon.
Apatelodes torrefacta
Ćma z Ameryki Północnej. Larwa pokryta jest włoskami.
Papilio troilus
Papilio troilus (Spicebush Swallowtail) to motyl z rodziny paziowatych o czarnym zabarwieniu. Występuje w Ameryce Północnej.
Papilio polyxenes
Papilio polyxenes (Black Swallowtail) to kolejny motyl z rodziny paziowatych występujący na terenie Ameryki Północnej. Rozpiętość skrzydeł wynosi od 8 do 11 cm.
Battus philenor (Pipevine Swallowtail)
Należący do rodziny paziowatych, występuje w Północnej i Środkowej Ameryce. Zamieszkuje wiele różnych środowisk, ale najczęściej wybiera lasy. Jego czarno-czerwone larwy żywią się kornakiem, co czyni je trującymi. Dorosłe osobniki, spożywające nektar z kwiatów tej rośliny, także są trujące.
Greta Oto
To piękny motyl z rodziny rusałkowatych. W Anglii znany jako Glasswinged butterfly, czyli motyl szklanoskrzydły. W Hiszpanii jako Espejitos, czyli małe lustereczka. Nazwy te zawdzięcza swoim niesamowitym, przeźroczystym skrzydłom.
Występują w Centralnej i Południowej Ameryce.
Brahmaea wallichii
Gatunek motyla z rodziny Brahmaeidae, pochodzący z Azji Południowo-Wschodniej.
Polyura Sempronius
Polyura sempronius to duży motyl występujący w Australii. Rozpiętość skrzydeł samic sięga 85 mm.
Hyalophora cecropia
Największa ćma Ameryki Północnej. Osobniki żeńskie mogą mieć rozpiętość skrzydeł wynoszącą 16 cm.
Pawica atlas (Attacus Atlas)
Jest to nocny motyl z rodziny pawicowatych, uznawany za największą ćmę świata. Samice są większe od samców, ich skrzydła osiągają powierzchnię 400 cm² przy rozpiętości 25-30 cm. Występuje w Azji Południowo-Wschodniej, w południowych Chinach i Indonezji.
Dorosłe okazy są rzadko spotykane. Po przekształceniu w imago żyją zaledwie kilka dni. Aparat gębowy nie pozwala postaci dorosłej się odżywiać, więc ma ona do dyspozycji tylko zapasy pokarmu zgromadzone podczas życia larwalnego.
Megalopyge opercularis (Ćma flanelowa)
Włochata gąsienica tego motyla wygląda nietypowo, ale też uroczo. Jest to bardzo złudne. Futerko gąsienicy jest trujące. Kontakt z ćmą wywołuje bolesną wysypkę, pęcherze, czasem nawet problemy z oddychaniem i bóle w klatce piersiowej.
Blue Morpho
Motyl z Ameryki Południowej o pięknym niebieskim ubarwieniu. Jego skrzydła mają metaliczny połysk, a u samic dodatkowo wykazują opalizację.