9 lat temu

Pięć dużych (nawet bardzo) ras psów

Mówi się, że pies jest najlepszym towarzyszem człowieka. Poniżej krótki opis kilku wybranych ras, które wagowo nie ustępują swoim właścicielom.

Bernardyn

132638_dziecko_bernardyn_krotkowlosy
Rasa pochodząca ze Szwajcarii zalicza się do molosów w typie górskim, nie podlega próbom pracy. Psy osiągają 65-90 cm w kłębie, ich masa oscyluje między 50 a 100 kg a przecięta długość życia to około 8-11 lat. Ich sierść z reguły jest biała z rudymi łatami, zdarzają się przypadki odwrotnego umaszczenia, dopuszcza się także odmiany brązowożółte i czerwono-rude pręgowanie. Istnieje podział w obrębie rasy na typ długowłosy i krótkowłosy. Rasa jest nieufna wobec obcych, lojalna wobec opiekunów, przyjazna dla dzieci. Bernardyny są wykorzystywane jako psy stróżujące, domowe. Używa się ich także w ratownictwie górskim. Ich słabymi stronami są podatność na skręt żołądka, ślinotok, problemy z uszami i oczami, dysplazja stawów.

Dog niemiecki

najwiekszy-pies-swiata
Rasa psów pochodząca z Niemiec zaliczana do molosów, nie podlega próbom pracy. Pierwszy wzorzec rasowy został spisany w 1880 roku. Użytkowana w przeszłości do polowania obecnie sprawdza się jako pies-towarzysz, stróżujący lub obronny. Psy te posiadają krótki włos, dopuszcza się umaszczenie żółte, pręgowane, arlekin (czarno-białe), błękitne (dopuszcza się białe znaczenia na piersi i na łapach), czarne. Występuje także typ niewystawowy merle o siwej sierści z czarnymi łatami. Psy osiągają między 80 a 90 cm w kłębie, suki 72- 84 cm, waga oscyluje między 65 -90 kg (psy) i 50-75 kg (suki), przeciętna długość życia to 6-8 lat. Rasa ta jest lojalna, przyjazna dla dzieci. Dogi mogą miewać problemy ze stawami, kośćmi, sercem, często występuje u nich skręt żołądka.

Mastiff angielski

0_47482200 1219219149
Rasa pochodząca z Anglii w typie molosa. Używane kiedyś jako psy stróżujące dzisiaj popularne jako psy-towarzysze. Nie podlega próbom pracy. Osiąga wysokość między 70-95 cm, waga oscyluje między 68-100 kg. Najcięższy zarejestrowany pies na świecie był Mastiffem, wabił się Zorba i ważył 155 kg. Budowa rasy jest masywna. Psy te posiadają krótką sierść, w umaszczeniu pręgowanym, srebrnym, dość często morelowym. Mastiffy są lojalne i tolerancyjne, mogą być agresywne, jeżeli uznają swojego właściciela za zagrożonego.

Nowofundland

SDC12440
Rasa w typie molosów, wyhodowana na Nowej Funlandii (Kanada), nie podlega próbom pracy. Dawniej używane jako psy pociągowe, obecnie jako psy-towarzysze lub w ratownictwie. Rasa ta osiąga wysokość 63-75 cm, waga oscyluje między 45-70 kg. Nowofundlandy mają średniej długości włosie o umaszczeniu czarnym, brązowym lub biało-czarnym. Może wystąpić umaszczenie brązowo-białe i stalowe, ale psy takie nie uzyskują praw hodowlanych. Psy te mają łagodne charaktery, są bardzo przyjacielskie i opiekuńcze. Nowofundlandy mogą mieć problemy ze skrętem żołądka, żyją około 11 lat.

Mastiff hiszpański

querido2,5r1
Rasa psów pochodząca z Hiszpanii, zaliczana do molosów, nie podlega próbom pracy. Używana jako psy obronne, myśliwskie, a także w służbie wojskowej. Ich umaszczenie występuje w różnych wariantach, rudawe, czarne, pręgowane, z białymi znaczeniami. Psy osiągają około 78-88 cm, suki 72-88 cm, masa mieści się w granicach 52-77 kg (suki), 90-100 kg (psy). Rasa ta ma zdecydowane usposobienie, psy są pewne siebie. Jest wymagająca pod względem wyżywienia.