4 lata temu

Co warto zobaczyć w Lublinie?

Lublin to jedno z najstarszych polskich miast o niezwykle bogatej historii. Miasto obchodziło niedawno 700-lecie swojego istnienia. Jest to miejsce niezwykłe, wielokulturowe, posiadające wspaniałe festiwale i zabytki. To tutaj w 1569 roku zawarta została Unia Lubelska, którą ukazał na swoim obrazie nasz wybitny malarz Jan Matejko. Również w Lublinie swe wybitne dzieła tworzył Henryk Wieniawski, a do jednego z lubelskich gimnazjów uczęszczał Bolesław Prus. Wybierając się do tego miasta warto poznać miejsca, których nie może zabraknąć w planie naszej wycieczki. Co więc koniecznie trzeba zwiedzić będąc w Lublinie?

1. Lubelskie Stare Miasto

Spacer po klimatycznych uliczkach Starego Miasta to absolutny must have każdego turysty. Jednym z najważniejszych lubelskich zabytków jest znajdująca się “na zamku” Kaplica Trójcy Świętej. Ten gotycki obiekt sakralny jest jedną z dwóch, oryginalnie zachowanych części zabudowy wzgórza zamkowego (drugą jest wieża zamkowa). Powstał w XIV z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Na jej ścianach znajdują się oryginalne, bizantyjskie polichromie. Wejścia do Kaplicy odbywają się o pełnych godzinach (8:00 -17:00).

Aby zobaczyć Kaplicę Trójcy Świętej, trzeba wpierw wejść na dziedziniec zamku. Obecny wygląd tego zabytku pochodzi z roku 1826, kiedy to w miejscu starego zamku wzniesiono całkiem nową budowlę (poprzedni zamek został w XVII wieku prawie doszczętnie zniszczony). Co ciekawe nowe mury miały pełnić funkcję więzienia dla skazańców – i tak też się stało. To miejsce pełniło bowiem funkcję więzienną jeszcze przez 128 lat. Obecnie jest główną siedzibą Muzeum Lubelskiego.

Wychodząc przez bramę zamku, warto zwrócić uwagę na panoramę miasta. Rozciągnie się bowiem przed nami widok na piękne, żydowskie kamieniczki obok których zobaczymy Bramę Grodzką, która oddzielała niegdyś część żydowską Lublina od tzw. miasta w murach.

Idąc w górę dojdziemy do Placu po Farze. To własnie tutaj stał niegdyś kościół św. Michała, przy którym została założona pierwsza lubelska parafia. Obecnie pozostały tu jedynie fundamenty tej świątyni. Przechodząc przez Plac po Farze, warto dojść do końca murów i popatrzeć chwilę na panoramę, która rozciąga się z tego miejsca.

Wracając na główny trakt, zobaczymy po lewej stronie Trybunał Koronny, a skręcając przed Trybunałem w lewo, dojdziemy do mieszczącej się przy ul. Złotej Bazyliki oo. Dominikanów. Jest to miejsce o niezwykłej historii i wnętrzu, a jeśli mamy szczęście możemy też trafić na jeden ze wspaniałych koncertów, które odbywają się tu co jakiś czas.

Wychodząc z Bazyliki, skręcając w lewo i idąc prosto ul. Dominikańską, a następnie ul. Jezuicką dojdziemy do kolejnego wspaniałego zabytku jakim jest Wieża Trynitarska. Po kupieniu biletu czeka nas wspinaczka po krętych schodkach (jest ich aż 207!). Jednak ten trud z pewnością zostanie wynagrodzony piękną panoramą Lublina, którą można podziwiać z tarasu widokowego znajdującego się niemal na szczycie wieży. Wydaje się, że wejściem na okrągły taras jest… okno. Po przejściu przez ciekawie wyglądające drzwi, ukazuje się nam przepiękny widok na Krakowskie Przedmieście, Bramę Krakowską, Archikatedrę i Urząd Miasta. W oddali możemy dostrzec również Plac Litewski.

Wieża Trynitarska jest jedną z największych atrakcji Lublina, a zarazem najwyższy punkt tego miasta, dlatego przy dobrej widoczność możemy ujrzeć nie tylko panoramę całego miasta, ale także niektóre podlubelskie miejscowości. Zwiedzać ten obiekt możemy od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-17:00 (w okresie zimowym do godziny 15:00).

Innymi zabytkami, które warto zobaczyć podczas spaceru po lubelskim Starym Mieście są wspomniane wcześniej Brama Krakowska, przepiękna Archikatedra, a także położony nieco na uboczu, często niedoceniany Zaułek Hartwigów.

2. Plac Litewski

Mieszczący się przy skrzyżowaniu ulic Krakowskiego Przedmieścia i 3-go Maja Plac Litewski jest symbolem Lublina. Niedawno odrestaurowany, przybrał nieco bardziej modernistyczny wygląd, jednak wciąż możemy tam podziwiać pomnik Unii Lubelskiej lub niezmiennie przysiąść na jednej z wielu rozmieszczonych tu ławeczek. W okresie letnim, późnym wieczorem (21:00), możemy też podziwiać wspaniały pokaz fontann, który przyciąga tu zarówno rzesze turystów jak i samych lublinian. Jest to niezwykły seans wody i światła, okraszony muzyką i ciekawą historią związaną z Lublinem.

3. Centrum Spotkania Kultur

Przez długi czas w tym miejscu znajdował się tzw. “teatr w budowie”. Wydawało się, że ta inwestycja nigdy nie dobiegnie końca. Jednak po kilkunastu latach powstał nareszcie obiekt, który stał się siedzibą lubelskiej kultury. Odbywają się tu bowiem koncerty, wystawy, spotkania ze znanymi ludźmi i wszelkiego rodzaju eventy. W CSK swoje miejsce znalazł też Teatr Andersena, który specjalizuje się w tworzeniu spektakli dla najmłodszych widzów. Mieści się tu także restauracja i pub, gdzie można napić się wyśmienitego, lubelskiego piwa. Prawdziwą atrakcją tego miejsca są kilkupoziomowe tarasy widokowe, z których można podziwiać panoramę Lublina. Obiekt przykuwa także uwagę swoim surowym i nowoczesnym wyglądem, a także kolorową multimedialną fasadą.

4. Ogród Saski

Mieszczący się naprzeciwko Centrum Spotkania Kultur Ogród Saski to wspaniałe miejsce, aby uciec na chwilę od głośnego miasta. Warto wybrać się na spacer wzdłuż zielonych alejek i platanów, mijając po drodze piękne pawie, które w okresie letnim można spotkać przy jednej ze ścieżek.

5. Ogród Botaniczny

Jeśli chcemy zobaczyć jeszcze więcej zielonych lubelskich zakątków, to koniecznie musimy zwiedzić kolejne ciekawe miejsce jakim jest Ogród Botaniczny UMCS. Ogród ten mieści się w odległości kilku kilometrów od centrum miasta, dlatego najlepiej pojechać tam autem (obok ogrodu jest spory parking) lub autobusem (autobusy odjeżdżające z przystanku Plac Litewski, nr 7 i 2). Warto zobaczyć tę część Lublina, szczególnie jeśli jesteśmy miłośnikami przyrody. Znajdziemy tam bowiem wiele różnych gatunków roślin z całego świata.

6. Muzeum Wsi Lubelskiej

Tuż obok Ogrodu Botanicznego znajduje się Muzeum Wsi Lubelskiej. Wejście do Muzeum znajduje się jednak prawie po przeciwległej stronie wejścia do Ogrodu Botanicznego, a dokładniej przy al. Warszawskiej. Jest to spory kompleks muzealny, w którym znajdziemy historyczną zabudowę mieszkalną z różnych części wschodniej Polski. W Muzeum organizowane są też cykliczne eventy, koncerty i pokazy. Ciekawą atrakcją są też prawdziwe żniwa, w których można wziąć czynny udział.

7. Majdanek

Państwowe Muzeum na Majdanku – znajdziemy tutaj pozostałości po Niemieckim Nazistowskim Obozie Koncentracyjnym i Zagłady, który funkcjonował w tym miejscu w latach 1941-1944. Był to czas, w którym na Majdanek zsyłano osoby z ponad 30 krajów, głównie z Polski, Związku Radzieckiego oraz Czechosłowacji. Obecnie funkcjonuje tutaj muzeum, z udostępnionymi do zwiedzania barakami. Można też zobaczyć wystawy, które opisują mroczną historię zarówno samego Majdanka jak i miasta Lublina.

Hotel w Lublinie – gdzie warto się zatrzymać?

Lublin posiada bardzo dobre zaplecze gastronomiczno-hotelarskie. Ze względu na to, iż większość lubelskich atrakcji znajduje się w centrum miasta, warto znaleźć nocleg właśnie w tym rejonie. Jeśli zależy nam przy okazji na wysokim komforcie i eleganckich wnętrzach to w te wymagania świetnie wpisuje się lubelski czterogwiazdkowy hotel IBB Grand Hotel Lublinianka. Ten położony w ścisłym centrum Lublina hotel, posiada restaurację, w której możemy skosztować wyśmienitych dań, a także luksusowe SPA, które zapewni nam chwile pełne błogiego relaksu.