8 lat temu

Przedmioty odkryte na nowo dzięki zdjęciom rentgenowskim

Tylko Supermen i pochodzący z jego planety Kryptonianie posiadali wzrok rentgenowski i umiejętność patrzenia przez ściany. Możemy jednak poczuć się trochę jak w świecie komiksów i zgłębić tajemnice kryjące się wewnątrz przedmiotów oglądając zdjęcia Nicka Veaseya.

California-Bug-PR

Nick Veasey w swojej karierze wykonał już przeszło cztery tysiące zdjęć RTG. Nie jest jednak technikiem medycznym a artystą i nie fotografuje złamanych kończyn a zwykłe przedmioty, zaspokajając pragnienie dowiedzenia się, co kryją w środku.

Promieniowanie rentgenowskie jest rodzajem promieniowania elektromagnetycznego, generowanego podczas wyhamowywania elektronów.  Ma bardzo dużą przenikliwość dzięki czemu przechodzi częściowo przez ciało pacjenta, a następnie przez błonę rentgenowską, gdzie jest rejestrowane w postaci obrazu.

Promieniowanie, które nie zostanie całkowicie pochłonięte przez tkanki pacjenta (około 99% promieniowania jest pochłaniane przez organizm), spowoduje jej zaczernienie, a im większą część promieniowania zatrzymają tkanki, tym mniejsze będzie to zaczernienie. Otrzymane w ten sposób zdjęcie jest negatywem.

20120206225834-Chairs_lo-res

Skąd pomysł ta taką sztukę? W oświadczeniu artysty czytamy:

Żyjemy w świecie opętanym przez obraz. Przez to, jak wyglądamy, jak wyglądają nasze ubrania, samochody, domy… Lubię przeciwdziałać tej obsesji powierzchowności odsłaniając, dzięki zdjęciom rtg, to co naprawdę jest w środku.

Każdy z nas bazuje na wrażeniach wzrokowych, zakładając jakie coś jest, tylko na podstawie wyglądu. Chciałbym zakwestionować ten automatyczny sposób reakcji na wygląd fizyczny, poprzez ukazanie wewnętrznego często zaskakującego piękna.

Wszyscy wiemy, że nie należy oceniać książki po okładce. Zobaczcie więc, co ukrywają rośliny, zwierzęta, przedmioty, maszyny i ludzie.

Maszyny i ludzie

boeing-777-xray-photograph1

Zdjęcie Boinga 777 to największy obraz RTG kiedykolwiek wykonany. Wymagał zastosowania ponad 500 aparatów do uchwycenia wszystkich detali.

bulldozer-x-ray-nick-veasey

Wykonując zdjęcia pojazdów Veasey wykorzystuje przemysłowy skaner RTG, zazwyczaj stosowany przez służby celne na granicach. Zdjęcia ludzi wykonywane są osobno i wklejane w kompozycje, gdyż człowiek nie jest w stanie znieść tak mocnego promieniowania bez uszczerbku na zdrowiu.

nick-veasey-photography

x-ray_intro

office-building-x-ray-nick-veasey

Picture-16

X-Ray-Photography-by-Nick-Veasey-Yellowtrace-20

Urządzenia i instrumenty

Veasey-1

typewriter_lres

keyboard_1457151i

X-Ray-Photography-by-Nick-Veasey-feeldesain-06

X-Ray-Photography-by-Nick-Veasey-Yellowtrace-12

MBF-M.A.D.Gallery-hosts-X-RAY-4

Odzież

jimmy-choo-high-heels-x-ray

x-ray-of-jacket

x-ray-artwork-by-nick-veasey

underwear-x-ray

Rośliny i zwierzęta

chicken-about-to-lay-nick-veasey-1389459911_org

nick_veasey_rose

X-Ray-photography-by-Nick-Veasey-8

x-ray-nature

x-ray-rose-nick-veasey

x-ray-of-flowers-nick-veasey

x-ray-photography-of-nick-veasey

36a3307330fe923ebbc8243f2e9fedc8

x-ray-spider

x-ray-of-pear-shell

x-ray-of-bat-nick-veasey

Zdjęcia: Nick Veasey