8 lat temu

Ziarenka piasku pod mikroskopem

Wyglądają jak muszle, kryształy i formy geometryczne. Zaskoczy was ich różnorodność. Ziarenka piasku są po prostu niesamowite!

piasek

Przy najbliższej okazji, gdy będziecie spacerować brzegiem morza, czy nad jeziorem oderwijcie wzrok od wody i poświęćcie chwilę temu, co leży pod waszymi stopami. Piasek jest na pierwszy rzut oka jedynie brązowym pyłem, jednak pod mikroskopem możemy dostrzec jego niezwykłe oblicze.

Dr Gary Greenberg uchwycił piękno ziarenek piasku w swoich fotografiach.

„Za każdym razem, gdy widzę piasek pod mikroskopem, jest to niespodzianka” mówi naukowiec. „To jak poszukiwanie skarbów, tylko że te skarby są bardzo małe i nie są bardzo drogie.”

Dr Greenberg od lat zajmuje się fotografowaniem piasku. Opublikował książkę na ten temat i uważa się za eksperta w dziedzinie mikroskopowej fotografii ziarenek piasku. Greenberg szacuje, że w swojej kolekcji ma co najmniej 100 małych słoików z piaskiem pochodzącym ze wszystkich stron świata, m.in. z Bermudów, Hawaii, wybrzeży Ameryki i Azji.

„Piasek jest odzwierciedleniem biologii i geologii terenu” wyjaśnia.  „Mówią, że każdy płatek śniegu jest inny. To prawda, ale są one tylko nieznacznie różne. Ziarenka piasku są zupełnie inne.”

Dzieje się tak, ponieważ piasek jest mieszaniną ziaren mineralnych, przede wszystkim kwarcu. Poszczególne ziarenka mają rozmiary od 0,05 mm do 2 mm.

Przyjrzyjmy im się z bliska.

94

Odłamany szczyt muszli, który został ziarenkiem piasku.

 

143

Piasek z Hamoa Beach, Maui, Hawaje, zawierający fragment gąbki (powiększony 100 razy).

 

103

Trzy drzazgi gąbek otaczają niebieskie spiralne ziarno piasku. Drzazga gąbki to drobinka oderwana od wewnętrznego szkieletu większości gatunków gąbek. Drzazgi te są zbudowane z krzemionki.

 

114

Mikroskopijne muszle są wielkości malutkiego ziarnka piasku (powiększenie 300 krotne).

 

34

Ziarno piasku z plaży Tamarindo (Costa Rica), zbudowane z chabazytu, szklistego sześciennego minerału.

 

43

Piasek z Japonii zawierający mikro kryształ szafiru (powiększone 150 razy)

 

53

Pojedyncze ziarnko piasku z Korsyki (Francja) wyglądające jak maska (powiększenie 150 razy).

 

63

Kwadratowy fragment muszli znajduje się pośród piasku z Masaya w Nikaragui (powiększenie 80 razy)

 

74

Mały kawałek miki z piasku z jeziora Smith Mountain (Virginia, USA) powiększony 100 razy

 

84

Szkliste czerwono-czarne wulkaniczne ziarenka piasku znajdują się w piasku z Makena Point, Maui na Hawajach (powiększenie 100 razy).

 

115

Ziarna piasku z Okinawy ( Japonia) zbudowane ze szkieletów jednokomórkowych organizmów, które produkują te piękne małe muszle.

 

123

Ziarenka piasku z całego świata wymieszane razem wyglądają jak woreczek pełen klejnotów. Ziarna piasku pochodzą z plaży na Hawajach, w Kalifornii, Japonii, Irlandii, na Bermudach i w Minnesocie.

 

image-plum-island-ma-mass-sand-grain

Plaża na wyspie Plum, Rowley, Massachusetts, uzyskuje różowy kolor z granatów w piasku. Granat jest gęstszy niż inne ziarna piasku, dlatego zostaje na brzegu gdy fale fale wymiata mniej gęsty materiał dalej. Powiększony 60 razy.

 

image-moon-sand-orange-soil-grains-apollo-14

Te małe, pomarańczowe szkliste kuleczki pochodzą z wulkanu, który wybuchł prawie 3,8 miliarda lat temu. Astronauci Apollo 17 odkryli tą „pomarańczową glebę” na krawędzi krateru Shorty w Taurus Littrow Valley. Powiększony 340 razy.

 

image-bahama-bank-ooids-ooid-sand-grain

Ooidy. Ziarna węglanu wapnia, który wytrąca się z wody oceanu wzdłuż brzegów Great Bahama Bank na Bahamach, jednego z trzech obszarów na świecie, gdzie są aktywnie tworzone ooidy. Powiększony 75 razy.

 

212

Źródło: sandgrains.com