8 lat temu

Niezwykłe morskie ślimaki

Na pierwszy rzut oka wydawać się może, że to nie są istoty z naszego świata. Bardziej przypominają postacie z bajek, niż kosmitów, ale są to tylko ślimaki morskie.

this-are-not-an-alien-creatures-just-a-weird-sea-slugs-36950-960x454

Większość z tych gatunków utraciła swoje muszle i zyskała nowe cechy w drodze ewolucji.

Występują w różnych kształtach, kolorach i rozmiarach. Jaskrawe ubarwienie pełni funkcję ostrzegawczą dla drapieżników informując „jestem trujący”, ale ma również pomóc ślimakowi wtopić się w żywe barwy rafy koralowej.

Będziecie zaskoczeni, że ocean jest pełen tak uroczych stworzeń! Poznajcie bliżej kilka z wielu dziwnych gatunków.

Cadlinella Ornatissima

Gatunek występujący w wodach tropikalnych u wybrzeży Australii oraz wschodnich Pacyfiku.

this-are-not-an-alien-creatures-just-a-weird-sea-slugs-40505

Sea Sheep (Costasiella Kuroshimae)

W odróżnieniu od większości ślimaków, „Owca Morska” żywi się algami i co ciekawe, jest jedynym zwierzęciem na ziemi, które dzięki temu, potrafi przeprowadzić fotosyntezę.

this-are-not-an-alien-creatures-just-a-weird-sea-slugs-48126

Phyllodesmium Poindimiei

Jest to jeden z niewielu gatunków, który nie posiada w swoich tkankach zooxanthellae, czyli jednokomórkowych bruzdnic. Odżywiają się miękkimi koralami i występują w okolicach Australii.

this-are-not-an-alien-creatures-just-a-weird-sea-slugs-57428

Dirona Albolineata

Gatunek ten, podobnie jak inne ślimaki z tego rodzaju, posiada półprzezroczyste ciało z dużymi wypustkami (noszącymi nazwę cerata).

Cerata u ślimaków morskich posiada kilka zasadniczych funkcji:

  • powiększa powierzchnię ciała ślimaków i ułatwia im oddychanie;
  • wśród niektórych rodzajów ślimaków, cerata stanowi w pewnym sensie rozwinięcie układu trawiennego i jednocześnie pełni funkcję broni. Np. ślimaki z gatunku niebieski smok, wykorzystują niestrawione komórki parzydełkowe innych organizmów jak żeglarz portugalski, do polowania na inne organizmy. W tym celu z układu trawiennego transportują knidocysty do czubków ceraty i używają ich jak żądeł;
  • cerata może także służyć jako środek obronny – pod oderwaniu lub odgryzieniu, dany fragment wydziela lepką substancję i energicznie się wije, co dezorientuje napastnika i umożliwia zaatakowanemu ślimakowi ucieczkę. [via]

Ślimaki te występują w szerokiej gamie barw od białej przez różowa, aż do niebieskiej. Są mięsożerne, żywią się głównie małymi skorupiakami i ślimakami. Mogą osiągać 18 cm długości.

this-are-not-an-alien-creatures-just-a-weird-sea-slugs-99226

Janolus Fuscus

Występuje w płytkich przybrzeżnych wodach oceanu od Półwyspu Kenai na Alasce do środkowej Kalifornii, a także w północnej Japonii. Jest to kolejny gatunek z doskonale wykształconymi cerata w kolorze pomarańczowym zakończonymi białą wypustką.

this-are-not-an-alien-creatures-just-a-weird-sea-slugs-84589

this-are-not-an-alien-creatures-just-a-weird-sea-slugs-41012

Banyuls Sec Vallenti

this-are-not-an-alien-creatures-just-a-weird-sea-slugs-62800

Ślimak Liść (Elysia Chlorotica)

Ten gatunek ubarwieniem i kształtem przypomina liść. Odżywia się fotoautotroficznie, co jest możliwe dzięki symbiozie z chloroplastami uzyskiwanymi ze zjadanych glonów, wbudowanymi w komórki nabłonka jelita. Umożliwiają one przeprowadzanie fotosyntezy przez co najmniej 9 miesięcy. W tym czasie ślimak nie potrzebuje pokarmu, może korzystać jedynie ze światła i dwutlenku węgla asymilowanego przez symbiotyczne chloroplasty.

Cykl życiowy Elysia chlorotica trwa od 8 do 10 miesięcy. [via]
this-are-not-an-alien-creatures-just-a-weird-sea-slugs-43069

Hypselodoris Kanga

Jeden z wielu gatunków o niebieskim zabarwieniu. Charakteryzuje się występowaniem żółtych plamek. Występuje na Oceanie Indyjskim i przy wybrzeżu Hong Kongu. Gatunek ten może osiągnąć długość co najmniej 70 mm i odżywia się żółtymi gąbkami z rodzaju Dysidea.

this-are-not-an-alien-creatures-just-a-weird-sea-slugs-26178

Phyllidiella Pustulosa

Jest to najpopularniejszy przedstawiciel ślimaków w tropikalnych wodach zachodniego Pacyfiku. Kolor wypustek jest zmienia się od białego przez różowy do fioletu i może być spowodowany różnicami w diecie poszczególnych okazów.

this-are-not-an-alien-creatures-just-a-weird-sea-slugs-35107

Niebieski smok  (Glaucus Atlanticus)

Te ślimaki żyją na otwartym morzu unosząc się do góry nogami dzięki napięciu powierzchniowemu wody, są porywane prądy morskie. Niebieski smok posiada kamuflaż – niebieska strona ciała, która jest skierowana do góry, ginie w błękicie wody. Szara strona, skierowana ku dołowi, odpowiada srebrzystej powierzchni morza.

Niebieski smok żywi się innymi stworzeniami. Używa wypustek cerata jako broni. W tym celu ślimaki wykorzystują niestrawione komórki parzydełkowe innych organizmów jak np. żeglarz portugalski, do polowania na inne organizmy. Dla człowieka jego „użądlenie” jest bolesne ale nie śmiertelne.

this-are-not-an-alien-creatures-just-a-weird-sea-slugs-35568

this-are-not-an-alien-creatures-just-a-weird-sea-slugs-22662

Flabellina Iodinea

Ten gatunek posiada niezwykłe ubarwienie. Jego ciało jest fioletowe a cerata jaskrawo pomarańczowe. Dodatkowo wypustki pełnią funkcję przedłużenia układu pokarmowego i magazynują trujące komórki z organizmów, którymi odżywiają się ślimaki.

this-are-not-an-alien-creatures-just-a-weird-sea-slugs-17638

Donut Nudibranch

this-are-not-an-alien-creatures-just-a-weird-sea-slugs-45032

Ślimak sałatowy (Elysia Crispata)

Popularna nazwa tego ślimaka wynika z jego podobieństwa do liścia sałaty, zarówno w formie jak i w kolorze, ponieważ zdarzają się osobniki w kolorze zielonym. Ubarwienie tego gatunku jest bardzo różne, występują nawet blado-różowe ślimaki.

Maksymalna długość tego gatunku to około 5 cm do 3 cm.

this-are-not-an-alien-creatures-just-a-weird-sea-slugs-51071

Cyerce Nigricans

Gatunek ten występuje na Pacyfiku i Oceanie Indyjskim. Nie posiada chloroplastów, w związku z czym musi sam zdobywać pokarm.

this-are-not-an-alien-creatures-just-a-weird-sea-slugs-59829

Hypselodoris Apolegma

Gatunek spotykany w tropikalnych wodach zachodniej części Oceanu Spokojnego.

this-are-not-an-alien-creatures-just-a-weird-sea-slugs-90166