7 lat temu

Atmosfera planety GJ 1132b może zawierać parę wodną i metan

Kolejne odkrycie!

Planeta, o której mowa to zlokalizowana zaledwie 39 lat świetlnych od nas “GJ1132b”. Wstępne obserwacje mówią, że ma masę 1,4 Ziemi i prawdopodobnie ukryta jest pod grubą warstwą gazów – wodoru albo metanu lub mieszanki obydwóch.

Badanie atmosfery i charakteryzowanie jej składu jest ważnym krokiem naprzód w poszukiwaniu życia poza naszym Układem Słonecznym. Jest jednak mało prawdopodobne, że ten konkretny świat jest zamieszkiwany: na powierzchni temperatura osiąga bowiem ok. 370 stopni Celsjusza.

Dr John Southworth główny badacz z Uniwersytetu Keele, gdzie dokonano obserwacji, powiedział: „według mojej wiedzy najgorętsze temperatury, jakie panowały kiedyś na Ziemi, to 120 stopni, a to i tak o wiele mniej niż na zaobserwowanej planecie”.

Odkrycie GJ1132b zostało po raz pierwszy ogłoszone w 2015 roku. Planeta znajduje się w konstelacji Vela na półkuli południowej. Używając teleskopu Europejskiego Obserwatorium Południowego w Chile, badacze mogli dokładnie ją przestudiować, obserwując, jak blokuje ona część światła swojej matczynej gwiazdy, przechodząc przed nią.

Jeśli planeta posiada atmosferę, cząsteczki poszczególnych gazów inaczej pochłaniają światło. Pozwala to naukowcom przyjrzeć się dokładnie chemicznej strukturze atmosfery, podczas tranzytu planety.

Obserwacje GJ 1132b sugerują, że ma ona gęstą atmosferę zawierającą zarówno parę wodną, jak i metan. „Jedną z możliwości jest to, że jest to „wodny świat” z atmosferą stworzoną z gorącej pary” powiedział Dr Southworth.

Niestety naukowcy twierdzą, że jest mało prawdopodobne, aby jakiekolwiek formy życia przetrwały w tym gorącym klimacie.

“Tym odkryciem pokazujemy, że planety krążące wokół gwiazd o małej masie też mogą mieć atmosferę, a ponieważ jest ich niezwykle dużo w kosmosie, prawdopodobne jest, że na którejś z nich życie powstanie.”

Odkrycie jest o tyle istotne, że dowodzi naszej skuteczności w ocenie składu atmosfery. Pozwoli nam to w przyszłości dokładnie analizować warunki panujące na innych planetach.