Jak działa zmywarka?

W miarę rozwoju cywilizacyjnego, wiele codziennych czynności zdecydowaliśmy się oddać odpowiednio opracowanym i coraz precyzyjniejszym maszynom. Dzięki temu z jednej strony oszczędzamy czas, który poświęcaliśmy na ich wykonywanie. Z drugiej strony, coraz częściej mówi się również o kwestiach ekonomicznych, gdyż urządzenia pracują wydajniej od człowieka.

Tak też oddaliśmy robienie prania odpowiedniej pralce. Nie wyobrażamy sobie dziś ręcznego prania ubrań. Raz, że to strata czasu. Dwa – to bardzo duży wysiłek, któremu nie każdy by podołał, a efekty często są mierne. Trzy – w ten sposób marnujemy mnóstwo wody, gdyż do osiągnięcia przybliżonych rezultatów, musielibyśmy kilkukrotnie wypłukać pranie. Tymczasem pralka robi to wszystko za nas.

Nie inaczej ma się sprawa z naczyniami. Choć tutaj zadomowienie się zmywarki to znacznie dłuższy proces, który jeszcze ciągle trwa i wielu ludzi jeszcze nie zaopatrzyło się w ten sprzęt, traktując go jako dobro luksusowe.

Tymczasem jego zakup to pomysł, który ma bardzo wiele sensu, gdyż obok oszczędności czasu, zyskujemy również oszczędność wody (choć ilość oszczędności akurat uzależniona jest w głównej mierze od modelu i intensywności mycia). Jak jednak działa zmywarka? Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Działanie zmywarki – krok po kroku.

Przyjrzyjmy się dokładnie funkcjonowaniu zmywarki. Jest to bowiem niezwykle ciekawy temat, zaś jego analiza pozwoli nam na przybliżenie sobie nie tylko samego funkcjonowania zmywarek, ale również pozwoli nam na poprawienie naszych sposobów na eksploatację tego urządzenia.

Swoją wiedzę oraz sprawdzenie pod kątem merytorycznym zawdzięczamy fachowcom z firmy TopoweAGD, za co serdecznie im dziękujemy. Zapraszamy tymczasem do pełnego przeglądu.

Pierwsza kwestia, która bardzo często budzi obawy przed zakupem zmywarki dotyczy z jednej strony jej skuteczność, z drugiej strony bezpieczeństwa samych naczyń. Wiemy, że w przypadku pralki, całość efektów jest osiągana dzięki ciśnieniu wody oraz ruchowi obrotowemu. Jak możemy zatem mieć pewność, że w przypadku zmywarki osiągniemy odpowiednie rezultaty?

Na początku trzeba zauważyć, że ruch obrotowy w zmywarce nie występuje (i nie powinien występować, gdyż uszkodzeniu uległy by nasze naczynia). Wszystkie brudne elementy zastawy stołowej, garnki, sztućce itp. umieszczane są w odpowiednich przegrodach koszowych. Przegrody te stabilizują naczynia i zapobiegają ich uszkodzeniu, z drugiej strony umożliwiając pełen przepływ wody. To właśnie bowiem ona odpowiedzialna jest za osiągnięcie stosownych rezultatów.

Zmywarka podłączona jest bowiem do stałego źródła wody. Jej wnętrze, czyli przegrody z naczyniami są odpowiednio wyizolowane za pomocą pianki izolacyjnej. Tłumi ona nie tylko dźwięki, ale przede wszystkim pozwala na większe zachowanie ciepła.

W specjalnym pojemniku umieszczamy odpowiednio od 1 do 3 środków chemicznych. Jest to tabletka, która ma podobne działanie do płynu do naczyń, jednakże oprócz mycia ma za zadanie również zmiękczać wodę, o czym za chwilę powiemy jeszcze nieco więcej. Drugim środkiem jest specjalny płyn nabłyszczający, który będzie odpowiedzialny za likwidację smug pozostawionych na czystych naczyniach. Trzecim, opcjonalnym elementem jest sól nabłyszczająca, która sumarycznie poprawia jakość wody i jej efekt czyszczący. Coraz częściej można się spotkać z sytuacją, w której tabletki do zmywarki oferują w swoim składzie wszystkie 3 elementy.

Jak przebiega proces czyszczenia? Przyjrzyjmy mu się nieco bliżej.

Proces czyszczenia w zmywarce

  1. Woda dostająca się do zmywarki jest wcześniej zmiękczana oraz podgrzewana do bardzo wysokiej temperatury. Dzięki temu, już same połączenie tabletki i gorącej wody jest w stanie przynieść bardzo dobre rezultaty i wyczyścić większość mniej ubrudzonych naczyń.
  2. Pralka wykorzystuje jednak ruch obrotowy, by zwiększyć ciśnienie wody i jej przepływ przez ubrania. Wspomnieliśmy, że w przypadku zmywarki jest to niemożliwe bez uszkodzenia naczyń. A mimo to sprzęt ten spełnia swoje zadanie. Jak się to odbywa?
  3. Woda jest wypychana przez odpowiednie spryskiwacze pod bardzo dużym ciśnieniem. Są one umieszczone najczęściej w górnej części urządzenia oraz w dolnej, odpowiednio nad i pod naczyniami. Spryskiwacze najczęściej mają wyloty umieszczone w różne strony, dzięki czemu część wody pada bezpośrednio na naczynia, a część wcześniej odbija się od ścian. Sprawia to, że woda dociera do wszystkich zakamarków zmywarki dość dokładnie czyszcząc umieszczone w niej naczynia.

Prawdziwy fenomen jednakże rozgrywa się gdzieś indziej. Otóż jak można zauważyć, zraszacze mają kształt wiatraków i są obrotowe. W wyniku wypchnięcia ciśnienia wody, są one obracane. Dzięki temu uzyskujemy efekt zbliżony do obrotu bębna w pralce. Najlepiej można poznać działanie tego efektu, przyrównując go do zraszaczy ogrodowych, obrotowych. Dzięki obrotowi nie dość, że większe jest ciśnienie wody, to też dociera ona praktycznie wszędzie, gdzie pozwoli jej zasięg zraszacza.

Jednakże ważniejsze jest wytworzenie odpowiedniego ciśnienia. Pod wystarczająco dużym ciśnieniem woda odpowiednio zmiękczona oraz wzbogacona o nabłyszczacz i detergent, uderza w naczynia. Ponieważ ma mniejszą gęstość, ulega rozproszeniu, nie uszkadzając nawet najbardziej delikatnych naczyń (o ile są one umieszczone w całości). Jednakże ta mieszanka docierająca pod dużym ciśnieniem w różne zakamarki i uderzająca naczynia, sprawia, że rozpuszczeniu ulega nawet zaschnięty brud, mocno trzymający się powierzchni naczynia.

Nie bez znaczenia pozostaje tutaj również temperatura wody – dzięki temu, że jest ona gorąca, dosłownie rozkłada za pomocą odpowiedniego detergenta tłuszcz. Dzięki temu zmywarka jest tak skuteczna w tym, co robi.

Ekonomia przede wszystkim

Porównanie normalnego zmywania z działaniem zmywarki jest nieco podobne do porównania wanny oraz prysznica.

  • Normalne zmywanie wymaga napuszczenia wody, w której naczynia się wcześniej odmaczają. Musi więc być jej na tyle dużo, by wszystkie się zmieściły, lub umieszczać je tam na raty.
  • Następnie mechanicznie myjemy cały brud, co jest nieprzyjemne i niehigieniczne, by wyczyszczone naczynia opłukać znowu w czystej wodzie.
  • Ponieważ woda do zmywania szybko się brudzi, musimy ją kilka razy wymienić.
  • Sumarycznie zużywamy jej bardzo dużo.

Tak jak można wprowadzić oszczędności, przesiadając się z wanny na prysznic, tak oszczędzamy rezygnując z mycia manualnego na korzyść zmywarki. Strumień wody pod ciśnieniem daje lepsze rezultaty niż zwykłe namaczanie. Jeśli do tego ma on odpowiednią temperaturę i jest wzmocniony środkami czyszczącymi, to usuwa brud bardzo szybko i skutecznie. Na tyle skutecznie, że sumarycznie potrzeba znacznie mniej wody do mycia z wykorzystaniem zmywarki niż przy myciu ręcznym.

Przy niektórych modelach oszczędności sięgają nawet 50 %. Sprawia to, że w pewnym momencie, jeśli odpowiednio często myjemy naczynia, możemy zauważyć to, że zmywarka nam się po prostu zwróci. Z kolei zaoszczędzony w ten sposób czas jest praktycznie bezcenny i nie należy bagatelizować tego faktu. Dlatego jeśli zastanawiasz się jeszcze nad zakupem zmywarki, to nie wahaj się dłużej! To będzie świetny wybór.