9 lat temu

10 iluzji optycznych, które podważą to jak widzisz świat

bzcatji7etl0j6cij

Iluzje optyczne stosowane są w nauce jako narzędzie do pokazania jak pracuje mózg, w jaki sposób są przetwarzane informacje przechodzące przez nasze oczy. Wytworzony obraz rzeczywistości może jednak być mylny – czasami świat nie jest taki jak nam się to wydaje…

1. W którą stronę obraca się dziewczyna? Prawo czy lewo?

spinning-optical-illusion

Zależy od punktu widzenia, wygląda jakby obracała się zarówno od lewej do prawej jak w przeciwnym kierunku… a to dlatego, że na obrazku nie ma żadnego tła, linii, siatki ani obiektu, który pozwalałby nam na odniesienie ruchu do kierunku.

2. Jakiego koloru jest lewe oko?

blue-eye

Na pierwszy, dość szybki rzut oka wygląda na to, że lewe oko jest niebieskie a prawe szare. Prawda natomiast jest taka, że oba są w tym samym – szarym kolorze. Po raz kolejny nasza ocena jest zakłócone przez brak pozostałych kolorów, które stanowiłyby odniesienie oraz przez użycie fałszującej rzeczywisty obraz czerwieni.

3. Czy te twarze są zdeformowane?

Postępując zgodnie z instrukcją w filmiku zobaczymy potworne twarze zdeformowanych ludzi. Kluczem do tej iluzji jest patrzenie jednak wprost w oczy – animacja przygotowana jest w ten sposób, że oczy poszczególnych osób znajdują się zawsze w tym samym miejscu. W czasie gdy pozostałe informacje ulegają szybkim zmianom nasz mózg nie radzi sobie z przetwarzaniem obrazu, tworząc koszmarne wizerunki.

4. Który mężczyzn jest najmniejszy?

optical-illusion

Nasz mózg lubi gdy świat jest uporządkowany i dlatego obiekty znajdujące się dalej powinny stawać się coraz mniejsze. Powyższy rysunek dzięki sugestywnym liniom wygląda jakby prezentował obiekty znajdujące się coraz dalej od widza. W efekcie ostatni mężczyzna wydaje się być olbrzymem w porównaniu do pozostałych. W rzeczywistości wszyscy trzej są idealnie tej samej wielkości.

5. Jak szybko poruszają się obiekty na obrazku?

6a00e5502e47b2883301761679a8ed970c-800wi

Nie poruszają się wcale, jednak dzięki zmieszaniu kolorów oraz zróżnicowaniu grubości poszczególnych kolumn może wydawać się na pierwszy rzut oka, że dostrzegamy ruch i że kolory się obracają.

6. Który kwadrat jest ciemniejszy?

optical-illusions-box

Na tym obrazku widzimy dwa odcienie szarości przez zastosowanie jaśniejszego i ciemniejszego odcienia w miejscu styku kwadratów. Nasz mózg intepretuje to jako refleks światła, który w domniemaniu pochodzi z góry. W rzeczywistości powierzchnie obydwu kwadratów są jednakowego koloru. Nasz mózg jednak odmiennie interpretuje odcień koloru sugerując się źródłem światła.

7. Znajdź kropkę

blackdot-illusion

8. Rosnąca ciemność

dark-circle

Patrząc w samo centrum rysunku może wam się wydawać, że plama czerni rozprzestrzenia się – nic z tego. W rzeczywistości rysunek jest statyczny, nasz mózg koncertuje się jednak na liniach, które przez to, że są narysowane zbyt blisko siebie zaczynają nam się łączyć w jedną całość.

9. Powiedz jaki kolor widzisz, ale nie czytaj!

colors-illusion

Ten eksperyment pokazuje różnicę w tym jak nasz oczy postrzegają kolory, a jak pracuje nasz mózg czytając. Oczy widzą całe słowo, mózg musi jednak połączyć poszczególne litery w całość żeby zrozumieć jego znaczenie, to sprawia, że jest nam trudno po prostu powiedzieć nazwę koloru, bo trudno jest powstrzymać nasz umysł od składania słowa w całość.

10. Która postać jest zła?

mr-angry

Wydaje się że ta po lewej tronie, a to dlatego, że mruży oczy. To że oceniamy ją jako gniewne spojrzenie wynika z braku informacji – kolorów, cieni i niektórych linii. Jeśli brakuje pewnym elementów i nie skupiamy się na obrazku trudno jest nam w pełni zrozumieć to co widzimy.