9 lat temu

Najdziwniejsze zwierzęta świata

Nasza planeta jest domem dla mnóstwa niesamowitych mieszkańców. Życie potrafi przybierać najróżniejsze formy, dostosowując się do otoczenia. Efektem są przedziwnie wyglądające zwierzęta – o większości z nich pewnie nigdy nawet nie słyszeliście.

25. Antylopy saiga

elena-saiga

Listę dziwnych zwierząt rozpoczynamy od zagrożonego wyginięciem gatunku antylop saiga. Zwierzęta zamieszkują stepy Eurazji i co jest dla nich charakterystyczne, mają niezwykle dziwnie ukształtowane nosy. Ich przerośnięte nozdrza tworzą krótką trąbę, która spełnia dwie istotne funkcje – w zimie nagrzewa powietrze przed dostaniem się do płuc, w lecie filtruje kurz i pomaga chłodzić organizm.

24. Gawial gangesowy

800px-Gavialis_gangeticus_ZOO_Praha_045

Gawial jest jednym z dominujących drapieżników w rzekach subkontynentu indyjskiego, jednak jego populacja zmniejszyła się do zaledwie 235 osobników z powodu wyniszczającej działalności człowieka. Gawial ma nietypowy wąski pysk, w którym znajduje się 110 zębów. Niegdyś potężne zwierzę dziś stoi na granicy wyginięcia.

23. Frogfish

juvenile-hairy-frogfish-610x511

Owłosione i prążkowane ryby są jednym z najbardziej niezwykłych stworzeń żyjących na naszej planecie. Widoczne na jego ciele włoski nie są w rzeczywistości włosami, lecz cienkimi ościami.

Do polowania używa mechanizmu podobnego do wędki, aby przyciągnąć do siebie ofiarę.

22. Żabnica

monkfish

Znana również jako diabeł morski, żabnica jest rybą o niewątpliwie nietypowym wyglądzie. Z głową tworzącą większą część jej ciała żabnica dysponuje również szerokim otworem gębowym, wypełnionym zębami. Pozwala jej to połykać swoje ofiary w całości.

Mimo niezwykłego wyglądu jest popularną rybą, poławianą w wielu miejscach na świecie, z dużym prawdopodobieństwem możecie ją spotkać na każdym targu rybnym w nadmorskich miejscowościach.

21. Pyura chilensis

1d60b1c08b3712e413e924044ea6d2e3 pyura_chilensis_outside

To egzotyczne stworzenie występuje w Chile i Peru, gdzie jest popularnym przysmakiem. Jego otwór gębowy, którym filtruje mikroorganizmy z wody, często mylony jest przez ludzi ze skałą.

20. Pelagothuridae

Enypniastes

To łacińska nazwa rodziny zwierząt morskich, zwanych potocznie ogórkami morskimi, ich dokładna nazwa to skrzywy. Ten rodzaj wygląda trochę jak meduza – wykorzystują swoje macki (w górnej części ciała) do zbierania błota z dna morskiego, które następnie trawią.

Te zamieszkujące głębiny stwory wyposażone są w specjalny aparat ruchu podobny jak u meduz, który pozwala im przemierzać oceaniczne wody.

19. Scotoplanes

lepotamira_scotoplanes9

Z kolei ten rodzaj krzywa nazywany jest po angielsku „seapig” („morska świnia”), wypustki wyglądające jak nogi mogą zostać napompowane powietrzem.

18. Grzbietoród amerykański

tumblr_mlx4f6MfD31s69f7go1_1280

2hHSl8h

Na tym nieco zagadkowym gifie możemy zobaczyć młode ropuchy wylęgające się ze specjalnych komórek na grzbiecie matki. Kompletnie płaska ropucha jest kolejnym zadziwiającym zwierzęciem żyjącym na ziemi. Aby chronić swoje potomstwo, tworzy na plecach specjalne klapy, w których chowa ikrę i wysiaduje ją przez 4 miesiące. Po wylęgnięciu się młodych kijanek matka zrzuca starą skórę.

17. Jelonkowiec błotny

6215119708_f8be23fd5c_b

Występuje w Chinach i Korei. To sympatycznie wyglądające stworzenie ma ukryte w szczękach dwa duże górne kły, każdy liczący po ok. 8 cm długości. Jelonek nie wykorzystuje ich jednak do zdobywania pokarmu, lecz terytorium, używając zębów do walki oraz obrony. Z tego powodu zwany jest też niekiedy jeleniem wampirem.

16. Gwiazdonos

maxresdefault

Nie są większe niż przeciętny kobiecy but, gwiazdonos to mały kret z niezwykłym pyskiem wyposażonym w 22 różowe wypustki. Służą one do pozyskiwania informacji w ciemnych podziemnych korytarzach, do wyczuwania, czy gdzieś po drodze nie czai się posiłek. W jednej wypustce znajduje się 25 tysięcy narządów Eimera, które działają jak receptory dotyku w naszej skórze.

15. Wojsiłka

1000px-Skorpionsfliege_Panorpa_communis_head

Scorpion_Fly_(male)_(9057482915)

Wysiółki, zwane po angielsku scorpionfly, są ogromną rodziną owadów liczącą ponad 500 gatunków i występują na całej kuli ziemskiej.

Co jest naprawdę interesujące w tym owadzie, to funkcja, jaką spełnia jego odwłok, wyglądający jak u skorpiona. Jest to tak naprawdę dodatek do narządów rozrodczych samca. Podczas niezwykłego rytuału godowego samiec chwyta ofiarę, następnie przy pomocy feromonów przywołuje samicę i ofiarowuje jej poczęstunek. Jeśli po zjedzeniu samica odleci, to znaczy, że odrzuciła samca. Jeśli zostanie, oznacza to zgodę na kopulacje.

14. Japoński krab pacyficzny

maxresdefault (1)

To gargantuiczne i olbrzymie zwierzę ma największą rozpiętość nóg spośród wszystkich stawonogów żyjących na ziemi – osiąga 3,8 metra od końca jednego pazura do drugiego. Mimo wyglądu mówi się, że mają spokojnie i delikatne usposobienie.

13. Neoclinus blanchardi

neoclinus-blanchardi

Dla tej pacyficznej ryby brak polskiej nazwy. Może osiągać do 30 cm długości, gdy zaś dochodzi do sporów terytorialnych z innymi osobnikami, samce rozpoczynają walkę, który z nich jest w stanie szerzej otworzyć pysk – efekt może być przerażający.

12. Macropinna microstoma

14151501902491

Ryba ta jest niezwykle rzadko widywana, wiadomo jednak, że ma cylindryczne oczy umieszczone w przezroczystej osłonie na szczycie głowy. Ich pozycję może zmieniać z pionowej do poziomej, dzięki czemu może obserwować przestrzeń przed i nad sobą. Mały otwór gębowy sugeruje, że ta ryba żywi się drobnym pokarmem.

11. Nietoperz morski

batfish2

Zwany po angielsku Red-lipped Batfish występuje na Galapagos. Nie do końca wiadomo, w jakim celu usta ryby są w rzucającym się w oczy czerwonym kolorze. Zwierzę to jest wyposażone dodatkowo w specjalny wabik na przynętę umieszczony przed jej oczami, ich płetwy zostały przekształcone w odnóża do przemieszczania się po dnie, a ich skóra jest niezwykle gruba i wymaga sporej siły, by ją przebić.

10. Krewetki mantis

mantis_shrimp_odontodactylus_scyllarus

Prawdziwy mistrz MMA – ta krewetka może atakować przeciwnika z prędkością uderzeniową 23 metrów na sekundę – taka siła wystarczyłaby, żeby pokonać szybkę akwarium. Nawet jeśli krewetka chybi, powstałe w efekcie natarcia fale, mogą skutecznie unieruchomić przeciwnika.

9. Żółwiak trójpazurzasty

IMG_9460

800px-African-Softshell-Turtle-Eating---Alexander-river---Israel

Popularny przysmak w całej Azji.

Żółw ma wygląd upodabniający go bardziej do gada z nieproporcjonalnie długą szyję zakończoną nietypowym nosem, wykorzystywanym do różnych celów, m.in. do oddychania powietrzem podczas całkowitego zanurzenia w wodzie.

8. Jaskółka morska

zt31tZOCHmn00Lt-Z0qk-05brUw@850x629

Zwana także niebieskim smokiem, jaskółka morska wydaje się niegroźna – ma zaledwie 3 cm długości. W rzeczywistości jest to jadowita bestia, żywiąca się meduzami, która wykorzystuje truciznę do obrony przed drapieżnikami (w tym także ludźmi). Wystarczy zaledwie dotknąć smoka, aby jad został wydzielony.

Inną ciekawą cechą jest to, że jaskółka morska pływa w wodzie z głową skierowana w dół, wykorzystując powietrze zgromadzone w swoim brzuchu.

7. Owczarek z Bergamo

8183d17dafd3bddd30eba9ac740f2634

ee10320bd03ed15363b21316acd26abf

Pies pasterski pochodzący z Alp, można go spotkać w górskich wioskach na północ od Mediolanu. Ten pies jest ekspertem od wypasu bydła i owiec jednak najbardziej znany jest za sprawą swojej sierści przypominającej dready.

6. Gekon ogonolistny

leaftailedlizard-610x876

Nie powinno nikogo dziwić, że gekony wykształciły doskonałe metody kamuflażu, jednak ten gatunek wyspecjalizował się do tego stopnia, że ukształtował swój ogon tak, że przypomina on kształtem liść. Niektóre z nich wykształciły dodatkowo płaskie płaty skóry, które rozpraszają cienie i sprawiają, że siedząc na drzewie, gekon jest praktycznie niewidoczny.

5. Trzewikodziób

200

fc86c3c02492625ed05920aa7fd0abf2

maxresdefault (2)

Jest to ptak wielkości bociana zamieszkujący podmokłe tereny wschodniej Afryki. Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest dziób wyglądający jak but. Dziób ma na tyle ostre zakończenia, że ptak może odcinać głowę swojej ofiary.

Ptak jest tak dziwny, że naukowcy nie wiedzą dokładnie, z jakimi innymi gatunkami jest on powiązany genetycznie.

4. Płaszczak

frill-snake_wide-5941a513cc819c5bb5c61f5b014bdcfe137c35d7

Jest to gatunek prymitywnego rekina, występuje u wybrzeży Afryki. Jest on żywą skamieliną, spokrewnioną z wymarłymi gatunkami. Podłużne wężowate ciało ryba wykorzystuje do wykonywania „skoków” na ofiarę, podobnie jak robią to węże. Do tego wyposażony jest w 300 siekaczy, każdy z 5 małymi wypustami podobnymi do igieł.

3. Babirusa

4719929723_5217bfcea7_b

babirussa2

Endemiczny świniowaty ssak z obszarów Indonezji zwany jest również świnią jeleniowatą. Można je spotkać na wyspach Sula, Buru, Sulawesi i Togian. Godne uwagi są wielkie kły. Gdyby świnie nie szlifowały ich regularnie, kły rosłyby bez przerwy, stanowiąc zagrożenie dla czaszki zwierzęcia.

2. Aj-aj

115

Kolejny zadziwiające zwierzę to mieszkaniec Madagaskaru – małpiatka aye-aye, zwana po polsku palczakiem madagaskarskim. Jest to największy na świecie przykład nocnego naczelnego. Ma rozmiar przeciętnego kota, co zaś charakterystyczne posiada długi środkowy palec zakończony hakowatym pazurem, który służy mu do wyszukiwania larw w korze drzew.

1. Samogłów

cual-es-el-animal-que-mas-crece-desde-su-nacimiento_ampliacion

Jest to najcięższa znana ryba kostnoszkieletowa, może osiągać nawet do 3 metrów długości, a jej waga dochodzi do 2 ton! W związku ze swoją masą pływa bardzo powoli i do tego często na boku. Samice samogłowa mogą na raz produkować nawet do 300 milionów jaj – to najwięcej spośród wszystkich kręgowców!

Ryba zwana po japońsku mola mola uważana jest za wielki przysmak w kraju kwitnącej wiśni w Korei i na Tajwanie.