6 lat temu

5 nieoczywistych ciekawostek o miśkach koala

Koale to wyjątkowe torbacze, które swoją aparycją kradną serca milionów ludzi na całym świecie. Kojarzą się ze spokojnymi, małymi miśkami, które wiszą sobie na gałęzi i cały dzień żują liście eukaliptusa, a w wolnych chwilach śpią. To nie do końca prawda, ponieważ koala może ważyć nawet 15 kg, więc wcale nie jest takim małym zwierzątkiem. Cała reszta natomiast się zgadza, ale z koalami wiąże się kilka ciekawych faktów, które zebraliśmy dla Was w tym artykule.

1. Koale przytulają się do drzew nie bez powodu. W ten sposób schładzają swoje ciała w upalne dni.

Podczas badań prowadzonych w Australii przez Uniwersytet Melbourne odkryto tę niesamowitą rzecz. Okazuje się, że przez zmiany klimatyczne koale w ostatnich latach muszą zmagać się z nienaturalnymi upałami, przez co ich małe ciałka się przegrzewają. Do badań zaangażowano specjalistyczny sprzęt pomiarowy, przenośne stacje pogodowe, jednak kluczowa okazała się obserwacja zwierząt. Koale w trakcie największych upałów „przyklejają” się do pni drzew, a im większy upał, tym schodzą niżej. Uwagę badaczy przykuł fakt, że niektóre miśki trzymały się pni akacji. To dość dziwne, ponieważ koale nie jedzą liści akacji i zazwyczaj nie przebywają na tych drzewach. Pomiar kamerą termowizyjną dał jasną odpowiedź – pień akacjowy jest o 5 stopni chłodniejszy od otoczenia. Właśnie dlatego koale regulują z jego pomocą ciepłotę swojego ciała.

2. Koale jako jedne z niewielu zwierząt mają odciski palców. Są nie do odróżnienia od ludzkich.

Gdzie dokonać zbrodni doskonałej? Okazuje się, że najlepiej w klatce z koalami – technicy kryminalistyki zdjęliby w niej tyle odcisków palców, że nikt by się nie połapał, które są ludzkie, a które należą do zwierząt. To niesamowity dziw natury, że palce zwierząt, z którymi według teorii ewolucji właściwie w ogóle nie jesteśmy spokrewnieni, mają identyczną cechę charakterystyczną – odciski palców. Wiemy, że mają je również szympansy i goryle, jednak te są już naszymi bliskimi „krewniakami”. Naukowcy sugerują, że odciski palców u małych miśków powstały nie 70 milionów lat temu, kiedy ich gatunek oddzielał się od naszych wspólnych przodków, a o wiele później i to w wyniku charakterystycznego dla miśków zachowania. Pod lupę bierze się kwestię tego, że zarówno koale, szympansy, goryle, jak i ludzie – chwytają przedmioty dłońmi. Dla porównania pies, czy kot, wszystkiego dotyka nosem, bądź wibrysami.

Przypuszcza się, że to kontakt palców z powierzchniami o różnej strukturze oraz silne chwytanie przedmiotów spowodowało w drodze ewolucji wytworzenie rowków na skórze, które miałyby pełnić funkcję antypoślizgową. Zapewniałyby po prostu lepszą przyczepność. Tak dzieje się, kiedy spędzimy za dużo czasu w wannie, skóra na palcach „rozmięka”, ale wcale nie dzieje się tak ze względu na to, że skóra nasiąka – to specjalny zabieg naszego organizmu, który zwiększa przyczepność naszej skóry, kiedy jest mokro.

3. Koale to świetni pływacy. Potrafią przepłynąć wszerz sporą rzekę, żeby dostać się do lepszych liści.

Styl pływacki koala to „piesek”, czyli ten typowy dla większości zwierząt. Miśki nie boją się wody i jeśli mają ochotę na liście z drzew po drugiej stronie rzeki, to wskakują do nurtu i przepływają na drugi brzeg. Wygląda to może lekko nieporadnie, ale są naprawdę bardzo sprawnymi pływakami.

4. Mózg koali to jedynie 0,2% masy ciała tego zwierzęcia.

Proporcja masy mózgu do masy ciała u koali jest jedną z najniższych spośród wszystkich znanych nam ssaków. Mózg koali stanowi zaledwie 1/500 jego wagi. Ciekawe jest też to, że te pocieszne torbacze mogą wyglądać zabawnie i lekko naiwnie, co w zupełności pokrywa się ze zdolnościami, w jakie wyposażyła je matka natura. Ich mózgi zaprogramowane są do wykonywania tych samych, prostych czynności w kółko. Po prostu chodzą po drzewach i żują liście z gałęzi, a kiedy położymy przed nimi liście na płaskiej powierzchni np. na ziemi czy na stole, to nie będą umiały ich zjeść! W ich głowach nie ma kompletnie żadnej instrukcji, jak to zrobić – ta czynność wychodzi zupełnie poza zakres ich zdolności rozumowania, bo nie jest jedną z kilku codziennych rutyn, do których koale są przyzwyczajone.

5. Wiele osób na świecie uważa, że koala to rodzaj niedźwiedzia, pomimo tego, że większość i tak wie, że są torbaczami. Wszystko przez skojarzenie z maskotką i określenie „miś koala”.

Doskonale wiemy, że koale to torbacze, jednak przez często powtarzanie określenia „miś koala”, czy w angielskim „koala bear”, wiele osób w pierwszym odruchu odpowiada, że koala to mały niedźwiedź. Ma na to wpływ również podobieństwo koali do pandy, szczególnie pandki rudej (panda mała). Te zwierzęta są jak najbardziej niedźwiedziowate, jednak oczywiście nie są spokrewnione z koalami.

 

W poprzednim odcinku mówiliśmy między innymi o szympansach, które nauczyły się języka migowego.