9 lat temu

25 niesamowitych wynalazków XXI wieku

inventive
Historia pokazuje, że nie ma granic dla ludzkiej ciekawości i dociekliwości. XX wiek obfitował w przełomowe i nowatorskie odkrycia, które zrewolucjonizowały ludzkość. Mimo iż XXI wiek rozpoczął się zaledwie 15 lat temu, można już mówić o odkryciach, które zrewolucjonizowały nasze codzienne życie. Oto 25 odkryć i urządzeń, które już mogą przejść do historii.

25. Sztuczne chmury

Indoor-Clouds-610x380
Berndnaut Smilde holenderski artysta potrafi wytworzyć chmury wewnątrz zamkniętego pomieszczenia, swoją sztukę uprawia od 2010 roku. Wynalazek z pewnością pomoże każdemu, kto marzy o stworzeniu surrealistycznych fotografii, trudno nam jednam wyobrazić sobie jakiekolwiek inne zastosowane tego niezwykłego wynalazku. No może jeszcze pod kątem produkcji filmowej.

24. Facebook

Facebook-610x400
Jeśli jesteś nostalgicznym typem, który tęskni za „prawdziwym” życiem, które toczyło się w latach ’80 i ’90 to z pewnością nienawidzisz Facebooka za to, że zamyka ludzi w domach przed ekranami komputerów. Z drugiej strony, jeśli lubisz życie w wirtualnej rzeczywistości, gdzie za pomocą kliknięcia możesz stać się, kim tylko chcesz, to pewnie wielbisz Facebooka ponad inne wynalazki na świecie.

23. iPod

iPod-610x380
W 2001 roku, zanim Apple i Samsung zaczęły nas bombardować swoimi niesamowitymi Smarthphonami, na rynku pojawił się iPod – gadżet, który zmienił sposób, w jaki korzystamy z urządzeń przenośnych i słuchamy muzyki. Mówiąc w największym skrócie – pojawiły się odtwarzacze MP3, które zastąpiły płyty CD, a te z kolei wcześniejsze kasety i płyty winylowe, odsyłając wszystkie te urządzenia do lamusa.

22. Wirtualna klawiatura

Virtual-keyboard-610x370
Mówiąc szczerze trudno jest powiedzieć, żeby wynalazek ten miał jakieś rewolucyjne zastosowanie, zwłaszcza dla osób, które codziennie pracują przy komputerze, ale jest to niezaprzeczalnie fajny sposób, żeby zaimponować znajomym. Należy jednak pamiętać, że będzie to kosztować odpowiednio wysoką cenę.

21. Grające kwiaty

Flower-Sound-610x380
W 2004 roku japońska firma Let’s Corporation przedstawiła śmiały projekt nazwany Flower Sound. Urządzenie składające się z magnetycznej zwojnicy w kształcie wazy przechwytuje dźwięki emitowane przez odtwarzacz CD lub telewizor i przekazuje go poprzez łodygi i płatki kwiatu na zewnątrz. Nie jesteśmy do końca pewien czy to fajne, czy dziwaczne, wynalazek nie ma żadnego realnego wkładu dla ludzkości, ale na pewno skłania do zastanowienia się nad kreatywnością niektórych ludzi, prawda?

20. The Oculus Rift

The-Oculus-Rift-610x384
Jednak z największych platform internetowych na temat gier wideo Game Spy opisała to urządzenie jako zbliżone do technologii holodeku ze Star Treka i z punktu widzenia gier wideo nie jest to czcza gadanina. Jednak ich zastosowanie ogranicza się na razie wyłącznie do gier i niczego więcej. Tak więc, jeśli nie siedzicie w tematyce gier, możecie być rozczarowani tym wynalazkiem.

19. Apple iPhone

Apple-iPhone-610x390
Jeszcze dwie dekady temu myśl o tym, że telefon może być wielofunkcyjnym urządzeniem służącym do przeglądania internetu, oglądania filmów na 5-cio calowym ekranie, robienia zdjęć, słuchania muzyki i wielu innych czynności brzmiała jak urojenia geeka. Cóż, jednak XXI wiek otworzył przed nami wszystkie te możliwości.

18. Wieża Nieskończoności

The-Invisible-Skyscraper-610x375
Wieża Nieskończoności w Korei Południowej została zamieszczona w katalogu 25 najlepszych wynalazków 2013 roku według Time Magazine i ma być pierwszym na świecie wieżowcem, który jak skromnie zapewniają jego projektanci, ma przez kilka godzin dziennie, pokazywać niezakłócony widok nieba za nim. Budowa obiektu ma zostać zakończona w 2016. Architekci na całym świecie wskazują budynek jako cud architektury, który otworzy nowe horyzonty dla świata architektury i inżynierii.

17. Google Glass

Google-Glass-610x370
To inteligentne okulary, które pozwalają wyświetlać informacje, których potrzebujesz dokładnie przed swoimi oczami. Urządzenie wyświetla informacje podobnie jak smartphone, uwalniając przy okazji twoje ręce od konieczności trzymania aparatu – zamiast tego nosisz je na nosie. Urządzenie kosztujące fortunę zostało jednak póki co wstrzymane w produkcji.

16. Plus Pool

The-Plus-Pool-610x380
Pierwszy tego rodzaju basen stanął w Nowym Jorku, aby filtrować wodę przepływającej przez zbiornik rzeki. Dzięki temu nowojorczycy zyskali kąpielisko z przefiltrowaną, czystą wodą, wolną od chemikaliów i zanieczyszczeń. Warstwowy system oczyszczania usuwa stopniowo bakterie i zanieczyszczenia, zapewniając wodę spełniającą wszelkie standardy konieczne dla kąpieliska. Dodatkowo system jest całkowicie bezpieczny dla środowiska.

15. Plastry antykoncepcyjne

Birth-control-patch-610x380
Z pewnością każdy z was słyszał o plastrach hormonalnych zapobiegających ciąży. Plastry są bezpieczne i wygodne w użyciu. Dzięki temu rewolucyjnemu wynalazkowi możemy cieszyć się naszym życiem seksualnym bez nadmiernego stresu. Witamy w XXI wieku!

14. Samochody hybrydowe

Hybrid-Vehicles-610x377
Niektórym może wydawać się to dziwne, że samochód hybrydowy, napędzany z dwóch różnych źródeł energii, był lepszy dla środowiska niż tradycyjne samochody. Jednak jest to dokładnie to, co mówią nam eksperci od pojazdów hybrydowych – że emitują one mniej zanieczyszczeń. Nie mniej jednak czas pokaże, czy będzie to największy wynalazek naszego wieku, czy kolejny przereklamowany i zbyt drogi pomysł, aby wprowadzić go do powszechnego użytku.

13. Sixth sense

sixthsense-610x370
Kojarzycie z filmów tzw. wirtualny interfejs, który pozwala nam obsługiwać urządzenie przy pomocy gestów, zastępując monitor i klawiaturę hologramem? Dla większości z nas jest to nadal funkcjonalność rodem z sci-fiction, ale fakt jest taki, że ograniczona liczba tych urządzeń jest już sprzedawana do użytku komercyjnego. Eksperci gwarantują nam, że najbliższa przyszłość należy do urządzeń SixthSense.

12. Sztuczne wspomnienia

Artificial-Memories-610x400
Współpraca między naukowcami z Japanese Riken Brain Science Institute i MIT’s Picower Institute for Learning and Memory zaowocowało odkryciem, w jaki sposób zasiać fałszywe wspomnienia u myszy. Przełomowe odkrycie pozwala nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób powstają wspomnienia, efekty badań mogą być natomiast zastosowane w leczeniu psychiatrycznym w przypadkach stresu pourazowego i depresji.

11. Kindle

Amazon-Kindle-610x400
Typowy Kindle pozwala nam na zakupy w sieci i pobieranie tysięcy e-książek, gazet, czasopism i innych mediów cyfrowych za pomocą sieci bezprzewodowej. Innymi słowy, z Kindle można dosłownie nosić całą bibliotekę w swojej torebce.

10. YouTube

YouTube_icon-610x370
Od kiedy na Youtubie zamieszczony został pierwszy filmik w 2005 roku, serwis zmienił życie milionów młodych ludzi na całym świecie. Możliwość oglądania na żywo relacji z każdego ważnego wydarzenia na Ziemi lub śledzenie ulubionych kanałów jest chyba jedną z najbardziej ekscytujących możliwości, jakie daje współczesnym ludziom technologia XXI wieku. A YouTube ma w tym swój niebagatelny udział.

9. Teleportacja

Teleport-610x456
Naukowcom z California Institute of Technology udało się teleportować proton! Natomiast badaczom z Australian National University udało się z powodzeniem powtórzyć to zjawisko na wiązce lasera. Te przełomowe odkrycia dają naukowcom nadzieję, że kiedyś będziemy w stanie przenosić również obiekty o większej masie.

8. Bioniczne soczewki kontaktowe

Bionic-contact-lens-610x390
W 2013 roku naukowcy testowali na królikach prototyp bionicznych soczewek kontaktowych, które w założeniu mają uwolnić ludzi od wszelkich wad wzroku, okularów i niewygodnych soczewek. Rewolucyjny wynalazek ma trzykrotnie poprawić wzrok w porównaniu do obecnie stosowanych technik leczenia wzorku i mają być na stałe zamontowane na oku pacjenta. Zapowiedziana jako rewolucyjna technologia ma już wkrótce podbić świat medycyny.

7. Sensory na zębach

Tooth-Sensor-610x390
Zespół badaczy i naukowców z Narodowego Uniwersytetu Tajwanu wyszedł z założenia, że monitorowanie jamy ustnej pacjenta może dostarczyć lekarzom bogatych informacji na temat jego nawyków żywieniowych, higieny jamy ustnej i ogólnego stanu zdrowia. Aby móc badać pacjentów w ten sposób wynaleźli czujnik doustny, montowany na zębie. System oparty na akcelerometrze sensorycznym ma identyfikować na podstawie ruchów rejestrowanych na zębie, jak jama usta jest „używana”.

6. Pigułka z kamerką

Camera-Pill-610x400
Ci z was, którzy mieli nieszczęście przeżywania tortur gastroskopii, zapewne docenią wartość tego niezwykłego wynalazku. Zamiast inwazyjnych sond pacjenci XXI wieku, cierpiący na choroby wrzodowe i schorzenia układu trawiennego, będą połykać pigułkę zawierającą niewielką, mikroskopijną kamerę w celu zbadania swoich wnętrzności.

5. Sztuczna wątroba

Bioartificial-liver-device-610x380
To urządzenie do pozaustrojowego wsparcia wątroby może dać nadzieje tym, którzy cierpią na niewydolność trawienną. Sztuczna wątroba nie może na stałe zastąpić narządu, pozwoli jednak pacjentom wspomagać pracę uszkodzonego organu w oczekiwaniu na przeszczep, oferując w tym czasie poprawę jakości życia.

4. Banner zmieniający powietrze w wodę

Billboard-That-Produces-Clean-Water-610x370
University of Engineering and Technology of Peru (UTEC) we współpracy z agencją reklamową Mayo DraftFCB stworzyli projekt bilbordu, reklamującego uczelnię, który przetwarza powietrze w pitną wodę. Technologia zastosowana w reklamie ma kolosalne znaczenie dla społeczeństwa, która w przyszłości będzie musiało się zmierzyć z deficytami wody pitnej.

3. ReWalk

rewalk-610x360
To rewolucyjny robotyczny egzoszkielet zapewniający zasilane biodro i kolana, które umożliwiają stanie i chodzenie, osobom z uszkodzonym rdzeniem kręgowym. Wprowadzone niedawno na rynek urządzenie szybko wchodzi do powszechnego użytku wśród osób z problemami ruchowymi.

2. Sztuczna trzustka

The-Artificial-Pancreas-610x400
Technologia ta umożliwia osobom z cukrzycą kontrolować poziom glukozy we krwi, zapewniając funkcjonalność hormonów jak u zdrowych osób. Czteroletni Australijczyk Xavier Hames jest pierwszym pacjentem, który korzysta z nowego urządzenia. Technologia rozpatrywana jest jako terapia na leczenie cukrzycy typu 1. Środowisko medyczne na całym świecie obserwuje postępy w tej dziedzinie, aby ocenić długoterminowe efekty sztucznej trzustki.

1. Implanty siatkówki

Retinal-Implants-610x380
Implanty mają częściowo przywrócić wzrok osobom, które utraciły go na skutek zwyrodnień oczu. Argus II został zatwierdzony na rynku w Stanach w lutym 2013 roku, a w Europie dwa lata wcześniej, stając się pierwszym zatwierdzonym implantem siatkówki. Opracowana technologia daje nadzieję na odzyskanie wzroku milionom osób na całym świecie.