6 lat temu

Historia wrocławskich krasnali

Urocze figurki krasnali to jedna z najoryginalniejszych, a jednocześnie najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Wrocławia. W mieście znajduje się już ponad 320 skrzatów, a kolejnych wciąż przybywa. Jak jednak znalazły się we Wrocławiu? Poznaj historię krasnali!

Życzliwek, Wypłatnik, Bankuś, Chrapek, Poliglotek – to tylko kilka skrzatów, które osiedliły się we Wrocławiu. Znajdują się w różnych częściach miasta – wiele z nich zamieszkało w okolicach Rynku oraz popularnych hoteli we Wrocławiu. W odnalezieniu stworków podróżnym pomaga specjalna mapa dostępna on-line.

Historia wrocławskich krasnali – legendy

Z każdym z wrocławskich skrzatów wiąże się inna opowieść. Krasnal Ciężarowiec zawitał do miasta w 2013 roku wraz z Polską Reprezentacją Sztangistów i postanowił tu zostać. Harcerz przyjechał w odwiedziny do Komendy Chorągwi Dolnośląskiej ZHP i tak zasłuchał się w opowieści o harcerskich przygodach, że do dziś nie chce się ruszać z Wrocławia. Hipoczyściciel postanowił natomiast wspomóc pracowników zoo w opiece nad zwierzętami.

Dlaczego jednak Wrocław? Legendy głoszą, że pierwszy krasnal w Polsce pojawił się właśnie w tym mieście i to jeszcze w czasach, gdy Wrocław był niewielką wioską! Od tamtej pory kwitnie przyjaźń pomiędzy mieszkańcami miasta a skrzatami.

Wrocławskie krasnale, które namieszały w historii Polski

Wrocławskie krasnale są jednocześnie ściśle związane z najnowszą historią Polski. Wywodzą się z działalności Pomarańczowej Alternatywy – ruchu działającego w latach 80. XX wieku. „Pomarańczowi” postawili sobie za cel obnażanie absurdów komunizmu i nakłanianie Polaków do przemyśleń na temat sytuacji politycznej. Za ich sprawą na miejskich murach (m.in. we Wrocławiu) na plamach farby, którą władza zamalowywała antysocjalistyczne hasła, pojawiały się wizerunki krasnali. Skrzaty były obecne także podczas happeningów organizowanych przez Pomarańczową Alternatywę.

Na pamiątkę tych wydarzeń w 2001 roku przy ul. Świdnickiej (gdzie rozpoczynała się większość akcji) stanął pomnik Pomarańczowej Alternatywy – skrzat stojący na postumencie w kształcie kciuka, ochrzczony później imieniem Papa Krasnal. Już w 2005 roku na ulicach Wrocławia zaczęły pojawiać się dobrze znane dziś figurki skrzatów. Pierwsze – Szermierz, Rzeźnik, Pracz Odrzański i Syzyfki – zostały wykonane przez artystę Tomasza Moczka.

Materiał o wrocławskich krasnalach został przygotowany we współpracy z AccorHotels.