8 lat temu

Dom w szklarni – najprostszy sposób wykorzystania słońca do ogrzania mieszkania

Sacilotto-and-Granmar-House-in-a-Greenhouse-10-696x366

Szwedzka rodzina postanowiła obudować swój dom szkłem, żeby wykorzystując efekt szklarni, ogrzać za darmo przestrzeń!

Realizacja przedsięwzięcia byłaby niemożliwa w mieście, dlatego Marie Granmar i Charles Sacilotto postanowili obudować szklaną konstrukcją drewniany domek letniskowy na archipelagu sztokholmskim.

Swoją konstrukcję inspirowali na projekcie architekta Bengta Warne, który w 1974 roku zaprojektował pierwszy Nature House – dom mieszkalny zbudowany w całości ze szkła.

natGav1

Bengt Warne, Nature House

Jednak, zamiast wybudowania nowej konstrukcji para postanowiła obudować szkłem już istniejący drewniany domek letniskowy. Szklarnia jest nieomal dwukrotnie większa niż drewniany dom, pozostawiając naokoło budynku przestrzeń, w której można zorganizować ogród. Wewnątrz konstrukcji panują śródziemnomorskie warunku, pozwalając mieszkańcom sadzić warzywa w środku zimy.

the_terrace

trees

Średnia temperatura w styczniu to -2 stopnie w Sztokholmie, wewnątrz szklarni będzie to około 15 stopni. Ponadto obudowanie domu warstwą cztero milimetrowego szkła sprawiło, że w przestał być potrzebny dach, w związku z czym mieszkańcy rozebrali go. Przestrzeń dawnego poddasza została wykorzystana jako taras, na którym można się relaksować w promieniach słońca.

Dodatkowo dom jest niezależny od miejskiego systemu oczyszczania ścieków – konstruktorzy zaprojektowali system filtrowania i oczyszczania wody używanej przez domowników.

Pozostaje tylko pytanie jak poradzić sobie z upałami w środku lata…

floors

inside_the_greenhouse

inside_the_greenhouse2

greenhouse