2 lata temu

Co to jest grywalizacja i jak działa?

grywalizacja

Ach, gdyby tylko wszystko, co spotyka nas każdego dnia, przypominało grę… Moment, tak przecież rzeczywiście może być. A wszystko dzięki grywalizacji, która na dobre weszła w życie wielu firm, agencji HR-owych i oczywiście marek, które w ten sposób starają się zachęcić klientów do działania. Czym jest grywalizacja i na czym polegają jej mechanizmy?

Czym jest grywalizacja?

Grywalizacja jest sposobem na wykorzystanie mechanizmów znanych nam doskonale z gier w obszarach, które z grami nie miały wcześniej wiele wspólnego. Umożliwia utrzymanie zaangażowania, ale także naukę, kształtowanie zachowań pożądanych na przykład przez pracodawcę. W grywalizacji korzysta się z wielu mechanizmów, które doskonale znamy z gier komputerowych i kooperacyjnych. Codzienne czynności, takie jak nauka, praca, onboarding, stają się dzięki nim czymś przyjemnym, kojarzonym z zabawą. Nie oznacza to oczywiście, że nie przynoszą zamierzonych efektów. Wręcz przeciwnie. Dlaczego grywalizacja działa?

Dlaczego firmy stawiają na grywalizację?

Gry to ważna część naszego życia, choć często się do tego nie przyznajemy – zwłaszcza starsze pokolenia. Młodsze jednak doskonale wiedzą, że „granie w grę” to świetna zabawa i sposób nie tylko na zabicie czasu, ale też zyskanie pewnych umiejętności. Na graniu spędzamy coraz więcej czasu, a świadczyć o tym może chociażby ogromna popularność e-sportu. To jeden z powodów, dla których grywalizacja jest skuteczna. Bo ubiera codzienność i zadania, które zwykle nie kojarzą nam się pozytywnie, w formę zabawy. Czegoś, co robimy dla przyjemności. To z kolei prowadzi do większego zaangażowania, a zatem do lepszych efektów – czy to w pracy, czy podczas rekrutacji, czy w działaniach umożliwiających zbudowanie zaufania do marki.

Czego nie może zabraknąć w dobrej grze?

Każda dobra gra musi składać się z kilku elementów, które mają sprawić, że gra będzie nie tylko zabawą, ale również sposobem na zaprogramowanie pewnych zachowań. Każda gra musi bazować na odpowiednich mechanizmach, na przykład kolekcjonowaniu, tabelach czy też celach i poziomach do osiągnięcia. Konieczne jest również określenie skali trudności oraz osi czasu, w którym zadania mają zostać wykonane. To jednak nie mogą być działania przypadkowe, a te, które opierają się na konkretnym scenariuszu zachowań. Określają zatem, co powinien zrobić pracownik/użytkownik, w jakim czasie i w jaki sposób, by osiągnąć konkretną rzecz. Scenariusz należy rozpisać oczywiście na całą grę, by następnie poddać go szczegółowej analizie, która pozwoli uniknąć ewentualnych błędów. Scenariusz musi opierać się na misji, a zatem głównym założeniu gry. Co nim będzie? To zależy oczywiście tylko od Ciebie. Być może chcesz nauczyć managerów zachowań przywódczych. A może pragniesz uzyskać zaangażowanie użytkowników, którzy zaczynają poznawać Twoją markę. Misja musi zostać jasno określona, by cała gra miała sens.

Misja, scenariusz i mechanizmy to najważniejsze elementy grywalizacji. Jednak stworzenie gry wcale nie należy do najłatwiejszych zadań. Dlatego warto dowiedzieć się o tej metodzie jak najwięcej, od prawdziwych specjalistów. Jeśli szukasz informacji na temat grywalizacji i innych działań marketingowych, zajrzyj na stronę AdNext · Grupa 6 agencji marketingowych.