9 lat temu

10 największych monopolistów na świecie

monopoly
W gospodarce kapitalistycznej monopole są powstającym naturalnie efektem kumulacji kapitału i walki z konkurencją. W niektórych krajach istnieją jednak przepisy antymonopolowe starające się ograniczyć rozrost gigantów. W wielu przypadkach może to być jednak walka z wiatrakami, gdyż światowi giganci stanowią niekiedy prawie całość danej branży. Oto lista 10 największych monopolistów na świecie – czy ich produkty dotarły również do ciebie?

10. Luxottica

monopolies1
Większość z was zapewne nie słyszała o firmie Luxottica – jest to największa fabryka okularów na świecie. Założona w 1961 roku na włoskiej prowincji firma do lat ’80 stała się podmiotem międzynarodowego handlu i zaczęła wykupywać konkurencyjne firmy.
Dzisiaj ich okulary przeciwsłoneczne sprzedawane są pod kilkoma markami takimi jak Ray Ban, Killer Loop, Vogue, T3 adn Persol. Produkują też okulary dla Chanel, Bulgari, Armani, Ungro, Anne Klein i Mochito.

Luxottica kontroluje również czołowych dostawców z branży opieki okulistycznej w Stanach Zjednoczonych, jak Med Vision i Vision Care, które wytwarzają ponad 130 tysięcy oprawek na dzień. Produkcja ponad 80% okularów na świecie, pozwoliła zarobić firmie ponad 9,7 miliardów dolarów w 2013 roku.

9. Netflix

monopolies2
Netflix nie jest jeszcze monopolistą, ale bez wątpienia zmierza w tę stronę. Ludzie nie zamawiają już filmów na DVD ale oglądają seriale i programy bezpośrednio przez Internet.

Z ponad 50 milionami abonentów, Netflix szybko staje się supermocarstwem Internetu. Ich konkurenci to m. in. Hulu, Comcast, Vudu, iTunes i usługi transmisji telewizji HBO, ale całkiem możliwe, że niektóre z tych firm będą wkrótce kupione przez Netflix. Największym wyzwaniem przed którym stoi Netflix to pozostać niezależną firmą. Internet stał się narzędziem, przez które producenci filmowi tracą ogromne dochody, eliminacją piractwa mogłoby stać się udostępnienie filmów właśnie przez serwisy typu Netfilx.

8. Unilever

monopolies3
Unilever jest prawdziwym molochem jeśli chodzi o codzienne potrzeby konsumentów. Robią wszystko: od jedzenia do pielęgnacji domu. Prawdopodobnie za każdym razem gdy idziesz do sklepu spożywczego zrobić zakupy, kupujesz co najmniej jeden produkt wykonany przez Unilever. Ich działalność nie polega tak naprawdę na produkcji tych towarów, ale raczej na wykupywaniu innych, mniejszych firm, które je wykonują.
Unilever posiada ponad 400 marek produktów na całym świecie, w tym Axe, Dove, Lipton, Becel Knorr, Hellmans, Magnum, Persil, Sunsilk, Omo i wiele, wiele innych. Unilever działa w około 190 krajach i osiągnął zysk netto w wysokości 5,26 miliarda dolarów w 2013 roku.
Problem jaki tworzy Unilever i jego konkurenci jak Pepsico, Kraft, Nestle, Kellogg i P&G jest to, że wyklucza innowacje. Jeśli coś jest wystarczająco dobre dla nich, każdy inny musi się dostosować. Jedyne różnice między ich produktami nie są w jakość lub składnikach, ale w nazwie, opakowaniu i oczywiście cenach.

7. YKK

monopolies4
Możliwe że nawet w tej chwili masz na sobie coś wyprodukowanego przez YKK – jest na to 50% szans. YKK jest bowiem wiodącym producentem zamków błyskawicznych na świecie. Japońska firma ma 88 oddziałów na całym świecie, rocznie produkuje ponad 7 miliardów zamków. Założona w 1934 roku firma zaczynała jako rodzinny biznes.
Zamek jest tylko jednym z elementów ubrania jednak jeśli się zepsuje bez wątpienia wpłynie to na naszą ocenę jakości ubrania danej marki. Istnieje wielu innych producentów zamków, szczególnie w Chinach jednak mało który produkt jest tak godny zaufania jak YKK. Większość światowych producentów odzieży wszywa więc zamki YKK jak najbardziej niezawodne, co daje ich produktom przewagę na rynku.

6. Monsanto

monopolies5
Kukurydza jest używana na całym świecie nie tylko w produkcji żywności i słodyczy, jako syrop kukurydziany o wysokiej zawartości fruktozy, ale także w produkcji opon gumowych, aspiryny, antybiotyków, proszku dla niemowląt, pasty do zębów, alkoholu, produktów mlecznych, kartonów papierowych, farb i lakierów, tekstyliów, pasty do butów, baterii, porcelany oraz wielu innych towarów.

Monsanto jest firmą, która robi wszystko co związane z kukurydzą. Jednak nie zajmują się jej hodowlą. Firma skupiła się na produkcji nasion. Przy pomocy inżynierii genetycznej wyprodukowała ona „sterylne” nasiona odporne na śmiertelne działanie herbicydów (rodzaju pestycydów), które nie są jednak zdolne do wysiewu w kolejnym roku. Konwencja o biologicznej dywersyfikacji zabrania użycia tego rodzaju nasion jednak firma ma patent na stosowanie swoich produktów.

Jako, że przetworzone przez nich nasiona są odporne na chemiczne pestycydy 80% amerykańskich zbiorów kukurydzy pochodzi właśnie z nasion Monsanto. Firma znana jest również z prób przeforsowania prawa, które umożliwiałoby producentom modyfikowanej genetycznie żywności do używania etykietki „naturalnie wytworzone” aby nie wzbudzać niepokoju wśród obywateli.

5. Google

monopolies6
Trudno jest nam sobie przypomnieć jak wyglądał internet przed erą Googla. Za sprawą tajnego algorytmu kontrolują 67% światowego rynku wyszukiwarek internetowych. Od początku swojego istnienia firma rozrosła się od wyszukiwarki do poczty e-mail, map online, systemu śledzenia GPS, przechowywania danych online i telefonów komórkowych.

Konkurenci tacy jak Microsoft i Yahoo są właścicielami zaledwie 18% i 11% rynku. Google zarabia większość swoich pieniędzy z reklam i szczyci się tym, że nie manipuluje przy wynikach wyszukiwania. Ostatnio jednak pojawiły się oskarżenia związane z promowaniem własnych produktów i wykupywaniu konkurencji.

4. The Simmons

monopolies7
To była wielka medialna klęska, gdy w 2007 roku firma produkująca żywność dla zwierząt Menu Food została oskarżona o śmierć tysięcy zwierzaków w USA, z powodu stosowania importowanych antybiotyków w przekąskach dla zwierząt. Szczęśliwie dla Menu Food firma została wykupiona przez Simmons food Inc.

Grupa Simmons obejmuje marki Strongheart, Fit&Active, Kitty, Healthy by Design oraz Twin Pet. Miejmy nadzieję, że historia się nie powtórzy, ponieważ spółka korzysta z tego samego chińskiego dostawcy półproduktów co Menu Foods.

3. Facebook

monopolies8
Media społecznościowe to rynek, który wydaje się niemożliwy do zmonopolizowana ale ponad 71% dorosłych internautów używa Facebooka. Twitter, Google+ i, umierający MySpace nie równają się do Facebooka, który ma około 900 mln unikalnych użytkowników miesięcznie w porównaniu do 310 mln Twittera i 120 milionów Google+. Facebook ma roczny dochód netto w wysokości około 1,5 miliarda dolarów i ostatnio kupił Oculus Rift za 2 miliardy dolarów.

2. Microsoft

monopolies9
Microsoft może nie jest już motorem napędowym innowacji jak kiedyś, ale mimo wszystko jest monopolistą w niektórych gałęziach rynku technologicznego. W połączeniu z Intel, Microsoft kontroluje branżę komputerów osobistych, posiadając ponad 75% udziału w światowym rynku.

1. ABInBev

monopolies10
Dziwna i na pierwszy rzut oka zupełnie nieznana nazwa. Firma powstała po fuzji dwóch wielkich producentów piwa – Anheuser-Busch i InBev. Razem produkują i dystrybuują ponad 200 gatunków piwa z całego świata, w tym Budweiser, Stella Artois, Corona, Becka, Leffe, Hoegaarden, Skol i Michelob Ultra. Ich zysk netto w 2013 roku wyniósł ponad 14,3 miliarda dolarów. Większość amerykańskich piw mimo iż smakuje inaczej, zasila konto jednej kompanii.