ciekawe.org https://ciekawe.org Uderza do głowy! Sun, 19 Aug 2018 11:09:09 +0000 pl-PL hourly 1 Czy to statek obcej cywilizacji? – Nauka. To lubię. https://ciekawe.org/2018/08/19/czy-to-statek-obcej-cywilizacji-nauka-to-lubie/ Sun, 19 Aug 2018 11:09:09 +0000 https://ciekawe.org/?p=30603 Nauka nie wyklucza istnienia pozaziemskich, zaawansowanych technologicznie cywilizacji. Kilka miesięcy temu, w naszym rejonie kosmosu pojawił się bardzo nietypowy obiekt. Ma dziwny kształt, nietypowy skład i… gdy minął Ziemię, zaczął przyspieszać.

Artykuł Czy to statek obcej cywilizacji? – Nauka. To lubię. pochodzi z serwisu ciekawe.org.

]]>

Nauka nie wyklucza istnienia pozaziemskich, zaawansowanych technologicznie cywilizacji. Kilka miesięcy temu, w naszym rejonie kosmosu pojawił się bardzo nietypowy obiekt. Ma dziwny kształt, nietypowy skład i… gdy minął Ziemię, zaczął przyspieszać.

Artykuł Czy to statek obcej cywilizacji? – Nauka. To lubię. pochodzi z serwisu ciekawe.org.

]]>
Księżyc w zaćmieniu i Mars nad górami https://ciekawe.org/2018/08/19/ksiezyc-w-zacmieniu-i-mars-nad-gorami/ Sun, 19 Aug 2018 04:01:36 +0000 https://ciekawe.org/?p=30593 Artykuł Księżyc w zaćmieniu i Mars nad górami pochodzi z serwisu ciekawe.org.

]]>

Photo: Clément Brustel

Artykuł Księżyc w zaćmieniu i Mars nad górami pochodzi z serwisu ciekawe.org.

]]>
Niesamowite miejsca, które warto zobaczyć https://ciekawe.org/2018/08/19/niesamowite-miejsca-ktore-warto-zobaczyc/ Sun, 19 Aug 2018 04:00:07 +0000 https://ciekawe.org/?p=30766 Gotów na super przygodę? W tych miejscach odkryjesz nowe szlaki, skosztujesz lokalnych przysmaków i ujrzysz niesamowitą dziką przyrodę.

Artykuł Niesamowite miejsca, które warto zobaczyć pochodzi z serwisu ciekawe.org.

]]>
Gotów na super przygodę? W tych miejscach odkryjesz nowe szlaki, skosztujesz lokalnych przysmaków i ujrzysz niesamowitą dziką przyrodę.

1. Harar, Etiopia

Etiopskie miasto Harar to labirynt alejek ozdobionych kolorowymi ścianami. Fot. David Kirkland

Czemu warto: Znajdź najbardziej zaskakujące miasto w Afryce Wschodniej.

Turyści podróżujący po północnej Etiopii rzadko kiedy zapuszczają się na oddalony wschód, gdzie leży malownicze miasto Harar. W tym „Mieście Świętych” znajdują się 82 meczety, jak również najlepsze piwo w Etiopii, wszechobecna narkotyczna roślina khat oraz najwyższej jakości kawa.

Ciekawostka: Hieny często odwiedzają miasto w nocy, żywiąc się odpadkami, ale są również dokarmiane przez ich miłośników.

2. Prowincja Jujuy, Argentyna

Motocyklista przemierza Prowincję Jujuy w północnej Argentynie. Fot. Dmitry Saparov, Getty Images

Czemu warto: Spędź czas z naturalnymi „skalnymi gwiazdami”.

Zlokalizowana na obrzeżach północnej Argentyny Jujuy jest miejscem, gdzie leży wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO Quebrada de Humahuaca. Ta wąska dolina osłonięta jest przez kolorowe formacje skalne, zbierające się tam od tysiącleci. Zdjęcia Cerro de los Siete Colores (Wzgórza Siedmiu Kolorów) na pewno będą cieszyć się zainteresowaniem na Instagramie.

Ciekawostka: Prehistoryczni łowcy-zbieracze, żyjący od roku 9000 p.n.e. do 400 n.e., mieszkali na terenie Quebrada de Humahuaca.

3. Tbilisi, Gruzja

Kolorowe budynki składają się na intrygującą panoramę Tbilisi. Fot. Christian Kober, Getty Images

Czemu warto: Doświadcz autentycznych uroków Tbilisi.

Postęp to ciągłe zmienianie krajobrazu stolicy Gruzji w oszałamiającym tempie. Tradycyjne gruzińskie atrakcje – działające całą dobę łaźnie siarkowe, pulchne khinkali (przyprawione mięsne pierożki), oraz legendarna gościnność mieszkańców – nadal utrzymują się w rozbrajająco niezorganizowanym Starym Tbilisi.

Ciekawostka: Perska, arabska, bizantyjska, osmańska, rosyjska oraz radziecka okupacja miały wpływ na architekturę Tbilisi.

4. Sydney, Australia

Podświetlony budynek Opery widziany z leżącego nieopodal sąsiedztwa, zwanego „The Rocks”. Fot. David Maurice Smith, Redux

Czemu warto: Zobacz odświeżoną Operę Sydney.

W maju 2016 r. rozpoczęło się kosztujące 273 miliony dolarów ulepszenie budynku ikonicznej Opery, zmieniając jej wnętrze. Wśród nich znalazły się najlepsze systemy akustyczne, przyjazne spotkaniom nowe foyer oraz odnowiony Teatr Joan Sutherland, ponownie otwarty w grudniu i goszczący Balet Australijski w kwietniu.

Ciekawostka: Gmach Opery zawiera tysiąc pomieszczeń, a jego dach pokrywa ponad milion płytek.

5. Oaxaca, Meksyk

Kobieta odziana w tradycyjną suknię wyszywaną jedwabnymi kwiatami pozuje do zdjęcia w trakcie festiwalu. Fot. Diego Huerta

Czemu warto: Odkryj starodawną sztukę naturalnego barwienia.

Turyści jak nigdy dotąd są mile widziani w kolorowym meksykańskim stanie Oaxaca, którym we wrześniu 2017 r. wstrząsnęły dwa potężne trzęsienia ziemi. W sklepach zakupić można oszałamiająco barwne wełniane dywany i inne ręcznie wykonane tekstylia, barwione przy użyciu owoców, owadów i innych naturalnych barwników.

Ciekawostka: Najbardziej pożądane z tekstyliów wyrabianych w Oaxaca tkane są z barwionych ślimakami fioletowych włókien.

6. Wiedeń, Austria

Pałac Schönbrunn widoczny za Fontanną Neptuna. Fot. Lucas Vallecillos, Redux

Czemu warto: Podziwiaj dzieła sztuki secesyjnej.

Gustav Klimt, Koloman Moser i Otto Wagner – trzech głównych członków rodzącej się w Wiedniu secesji w sztuce– zmarło w 1918 r. Aby uczcić stulecie modernizmu, Belvedere, Leopold, MAK i inne muzea w opanowanej przez sztukę austriackiej stolicy będą gospodarzami specjalnych wystaw secesyjnych.

Ciekawostka: W Budynku Secesji w Wiedniu znajduje się potężne arcydzieło Klimta: mierzący 2 metry wysokości i 34 metry szerokości Fryz Beethovena.

7. North Shore, Oahu, Hawaje

Góry Ko’olau na wyspie Oahu leżą tuż za gwarnym miastem Waikiki. Fot. Ryan Moss

Czemu warto: Wspieraj lokalnych farmerów i wiejski styl życia.

Znane na cały świat ze swych wysokich fal North Shore jest wiejskim sąsiadem stale rozrastającego się Honolulu. Lokalne farmy, takie jak Poamoho i Kahuku pomagają (jak głoszą wszechobecne nalepki na zderzaki) „Utrzymywać Kraj Krajem” poprzez uprawianie samodzielnie hodowanych roślin oraz świadczenie usług agroturystycznych.

Ciekawostka: Na Farmach Mohala w North Shore, goście za zakwaterowanie płacą pracą.

8. Malmö, Szwecja

Współczesna architektura wita przyjezdnych na Stacji Triangeln. Fot. Kevin Boutwell

Czemu warto: Zasmakuj światowej kuchni.

Będące domem dla niemal 180 narodowości i ponad 450 restauracji trzecie co do wielkości miasto Szwecji to Organizacja Narodów Zjednoczonych jedzenia. Smakosze zjeżdżają do Malmö, aby skosztować przysmaków z całego świata, od najwykwintniejszej nordyckiej kuchni po najpopularniejszy na ulicach falafel.

Ciekawostka: Szwedzi chętnie celebrują swój obyczaj, zwany fika, czyli przerwę w pracy na kawę i cynamonową bułeczkę.

9. Szlak Jordański

Szlak Jordański przebiega przez najbardziej malownicze obszary w kraju. Fot. Yadid Levy

Czemu warto: Przejdź przez nowo wytyczoną historyczną drogę.

Mierzący ponad 640 kilometrów Szlak Jordański jest świeżo wyznaczoną trasą dla pieszych wycieczek, łączącą pradawne szlaki handlowe. Podzielony na osiem osobnych sekcji, szlak wiedzie przez jordańskie lasy, kaniony, pustynie i wybrzeże Morza Czerwonego. Nocować można w domkach gościnnych, u lokalnych mieszkańców lub obozowiskach Beduinów.

Ciekawostka: Uważa się, że Jezus, Mojżesz i Mohammed również przeszli tę drogę.

10. Dublin, Irlandia

Klienci siedzą przed pubem Temple Bar, imiennika dzielnicy. Fot. Bernd Jonkmanns, Redux

Czemu warto: Poczuj się jak w domu w „największej wiosce Europy”.

Pomimo blisko 1.2 milionowej populacji, intymna stolica Irlandii emanuje przyjaznym, wiejskim klimatem. Przechadzając się po Dublinie. można odkryć historyczne gregoriańskie rynki, przytulne puby i skarby nowoczesnej technologii, takie jak nowe Irlandzkie Muzeum Emigracji i odnowione Muzeum Narodowe.

Ciekawostka: Jedna trzecia mieszkańców Irlandii nie przekracza 25 lat.

11. Madagaskar

Objęty ochroną lemur zaszczyca spojrzeniem na tle Masywu Andringitra. Fot. Pete Oxford

Czemu warto: Oglądaj zagrożone wyginięciem lemury w dziczy.

Madagaskar, czwarta pod względem wielkości wyspa na świecie, jest bezsprzecznie ziemią lemurów. Leżący na Oceanie Indyjskim na wschód od Mozambiku, różnorodny biologicznie tropikalny obszar, jest domem dla około stu różnych odmian lemurów – niemal wszystkich zagrożonych wyginięciem przez wycinkę lasów, zmiany klimatu i inne zagrożenia.

Ciekawostka: Madagaskar odłączył się od subkontynentu indyjskiego około 88 milionów lat temu.

12. Santiago, Chile

Panorama Santiago widoczna z parku Cerro Santa Lucia. Fot. Lucas Vallecillos, Redux

Czemu warto: Obejrzyj miejską sztukę w „galeriach” na świeżym powietrzu.

Gołe ściany są jak puste płótna dla kolorowych murali w największym mieście Chile, będącym jednocześnie jego stolicą. Idąc razem z przewodnikiem Santiago Street Art Tours, zobaczyć można stylizowaną chilijską sztukę ulicy w sąsiedztwach takich, jak Bellavista.

Ciekawostka: W długo zaniedbywanej dzielnicy San Miguel, mieści się obowiązkowe do zwiedzenia Museo a Cielo Abierto (muzeum murali na powietrzu).

13. Phnom Penh, Kambodża


Mnisi buddyjscy na przechadzce obok Pałacu Królewskiego w Phnom Penh. Fot. Yadid Levy

Czemu warto: Zobacz na żywo obrazy z wielkiego ekranu.

Oskarowy szum wokół filmu Angeliny Jolie o ludobójstwie w Kambodży – „Najpierw zabili mojego ojca” – podniósł zainteresowanie stolicą Królestwa. W kompleksie Pałacu Królewskiego obejrzeć można skarby kultury, natomiast w Muzeum Ludobójstwa Tuol Sleng, dowiedzieć się o brutalnym reżimie Khmera Rouge’a.

Ciekawostka: W Srebrnej Pagodzie na terenie Pałacu Królewskiego znajduje się pokryta diamentami złota statua Buddy, ważąca ponad 90 kilogramów.

14. Cleveladn, Ohio

Rock and Roll Hall of Fame dodaje charakteru panoramie Cleveland. Fot. Yuanshuai Si, Getty Images

Czemu warto: Świętuj odrodzenie przemysłowego miasta.

Cleveland rządzi: na scenach ośmiu teatrów na Playhouse Square, w Beachland Ballroom gdzie króluje muzyka indie oraz w uwielbiających metal restauracjach Black Pig i The Plum. W odnowionych dzielnicach Hingetown i Warterloo Arts można kupować i przechadzać się do woli.

Ciekawostka: Termin „Rock ‘n’ Roll” został wymyślony przez pochodzącego z Cleveland DJ’a Alana Freeda w 1952 r.

15. Tétouan, Maroko


Kobieta mija jeden z bazarów w Tétouan. Fot. Raquel Maria Carbonell Pagola, Getty Images

Czemu warto: Odkryj współczesną marokańską sztukę.

Tradycyjni rzemieślnicy nadal wytwarzają dywany w tym należącym do Światowego Dziedzictwa portowym mieście, lecz oddolny ruch sztuk pięknych przyciąga do siebie nowe talenty. Dzieła sztuki nowoczesnej można podziwiać w Narodowym Instytucie Sztuk Pięknych, Muzeum Sztuki Współczesnej w Tétouan oraz rezydencji Green Olive Arts.

Ciekawostka: Odbudowana w 15 wieku Tétouan jest najbardziej kompletną z medin Maroka.

16. Park Narodowy Seoraksan, Korea Południowa

Krajobraz Parku Narodowego Seoraksan pokryty śniegiem. Fot. tawatchaiprakobkit, Getty Images

Czemu warto: Poczuj olimpijskiego ducha.

Seoraksan jest północnowschodnią prowincją Gangwou, gospodarza Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Chociaż w samym parku Igrzyska nie będą się odbywać, zawiera on równie piękne górzyste tereny. Z kolejki górskiej w Seorak obejrzeć można niektóre z 30 szczytów parku, w tym mierzącą 1.7 km wysokości Górę Sorak (Seoraksan).

Ciekawostka: Park szczyci się również masywnym Wielkim Buddą Zjednoczenia, 108 tonową statuą z pozłacanego brązu.

17. Albania

W sąsiedztwie albańskiego wybrzeża, nurek bada ładunek amfor z wraku statku z czasów cesarstwa rzymskiego. Fot. Elaine Ferritto Calip

Czemu warto: Nurkuj w większości niezbadanych wodach.

Zatopione akwedukty, wraki statków, i rzadko odwiedzane jaskinie to część z relatywnie nietkniętych skarbów oczekujących na nurków w Albanii. Dekady izolacji pod rządami komunistycznego przywódcy Envera Hoxha, ograniczyły rozwój oraz nieumyślnie zachowały dziedzictwo kulturalne leżące pod wodą, głównie przy południowym wybrzeżu.

Ciekawostka: Hoxha zakazał nurkowania, aby zapobiec ucieczce Albańczyków.

18. San Antonio, Teksas

Kolorowe światła dekorują nocą park River Walk w śródmieściu San Antonio. Fot. Raymond Y. Choo

Czemu warto: Baw sie jakby był 1718 rok.

Trzy wieki historii zainspirowały San Antonio do urządzenia wielkiego Święta Trzechsetlecia. Trwająca cały rok zabawa rozpoczęła się noworocznym koncertem i oszałamiającym pokazem fajerwerków, a w ciągu roku zaplanowanych jest ponad 550 innych wydarzeń kulturalnych.

Ciekawostka: Pięć misji San Antonio są pierwszymi zabytkami Teksasu włączonymi do listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

19. Labrador, Kanada

Woda rozbija się o skały wodospadu White Bear River. Fot. Rolf Hicker, Getty Images

Czemu warto: Odwiedź nowy kanadyjski park narodowy.

Położony w pozbawionej dróg dzikiej przestrzeni północnego Labradoru, Rezerwat Narodowego Parku Gór Akami-Uapishku-KakKasuak-Mealy jest jednym z najnowszych i najbardziej oddalonych parków narodowych Kanady. Rdzenni mieszkańcy Kanady oprowadzają turystów, jako przewodnicy.

Ciekawostka: Obszar parku, liczący niemal 10700 kilometrów kwadratowych jest zbliżony wielkością do Jamajki (11424 km2).

20. Fryzja, Holandia

Restauracje i sklepy położone są przy dawnym kanale dokowym w Leeuwarden. Fot. Ruben Drenth

Czemu warto: Zwiedź Stolicę Kultury Europejskiej 2018 r.

Będąc zarówno miejscem urodzenia Maty Hari oraz Europejską Stolicą Kultury w 2018 r., Leeuwarden jest również głównym miastem holenderskiej prowincji Fryzja. Do uroków tutejszego prowincjonalnego życia należą błotne przechadzki po Morzu Wattowym, kupowanie ceramiki z cyny w Makkum oraz jedzenie pokrytych cynamonem słodkich bułeczek.

Ciekawostka: Fryzja jest kolebką tzw. fierljeppen, czyli przeskakiwania kanału przy użyciu drąga.

21. Park Narodowy Ruaha, Tanzania

Samica lwa poluje na równinie Serengeti. Fot. Marc Mol

Czemu warto: Pomóż w ochronie zagrożonych lwów afrykańskich.

Ruaha, największy w Tanzanii park, jest domem dla jednej dziesiątej światowej populacji zagrożonych wyginięciem lwów afrykańskich. Inicjatywy turystyczne pomagają gościom oglądać te wielkie koty – niektóre nawet w grupach do 30 osobników – oraz podtrzymują działania mające na celu ochronę dzikiej przyrody w i wokół parku.

Ciekawostka: Populacja lwów afrykańskich spadła o 90% w ciągu ostatniego stulecia.

Artykuł Niesamowite miejsca, które warto zobaczyć pochodzi z serwisu ciekawe.org.

]]>
Kto jest odpowiedzialny za wywóz odpadów biodegradowlanych? https://ciekawe.org/2018/08/18/kto-jest-odpowiedzialny-za-wywoz-odpadow-biodegradowlanych/ Sat, 18 Aug 2018 04:00:32 +0000 https://ciekawe.org/?p=30763 Rosnąca świadomość społeczna w zakresie negatywnych następstw dla środowiska niektórych form ludzkiej działalności wymusiła podjęcie na wielu płaszczyznach działań, które zmierzać mają do ograniczenia skutków i szkodliwego oddziaływania na stan biosfery.

Artykuł Kto jest odpowiedzialny za wywóz odpadów biodegradowlanych? pochodzi z serwisu ciekawe.org.

]]>

Rosnąca świadomość społeczna w zakresie negatywnych następstw dla środowiska niektórych form ludzkiej działalności wymusiła podjęcie na wielu płaszczyznach działań, które zmierzać mają do ograniczenia skutków i szkodliwego oddziaływania na stan biosfery.

Coraz częściej podejmowane działania ustawodawcze oraz akcje społeczne nakazują każdemu z nas podejmować czynności związane z segregacją odpadów, ich prawidłowym recyclingiem oraz ograniczaniem składowania śmieci i substancji stanowiących potencjalne zagrożenie dla istot żywych. Jednakże pomimo tego, że coraz powszechniejsza jest wiedza na temat segregowania takich odpadów jak szkło, papier, metale i plastik, znaczna część społeczeństwa zapomina o tym, aby obejmować segregacją także te odpady, które określane są zbiorczo jako odpady biodegradowalne.

Zalicza się do nich wszelkiego rodzaju resztki roślinne, takie jak trawa, liście, chwasty, rozdrobnione gałęzie, kwiaty, resztki kwiatów ciętych i doniczkowych, ale także resztki żywności (z wyłączeniem jednak produktów zwierzęcych w postaci mięsa i kości), obierki owoców i warzyw, skorupki jajek, fusy po kawie i herbacie. Wielu z nas zapomina, że także one powinny być we właściwy sposób segregowane. Organizowany też powinien być wywóz odpadów biodegradowalnych, które powinny podlegać prawidłowej utylizacji i przetworzeniu.

Obowiązki związane z selektywną zbiórką bioodpadów wprowadzone zostały już kilka lat temu na mocy przepisów wspólnotowych, przy czym z roku na rok zwiększany powinien być procentowy poziom masy segregowanych odpadów biodegradowalnych. Wprowadzone na terenie całego kraju regulacje sprzyjać mają segregacji oraz dostarczaniu tego rodzaju odpadów do biokompostowni, gdzie wykorzystywane będą na cele uzyskiwania energii oraz nawozów. Uruchomione na terenie wielu miast specjalne punkty, nazywane gminnymi (powiatowymi) punktami zbiórki odpadów nieodpłatnie przyjmują zebrane bioodpady z przeznaczeniem ich utylizacji lub odzysku. Istotną kwestią pozostaje natomiast to, kto odpowiada za wywóz odpadów biodegradowalnych. Na terenie zamieszkiwanych nieruchomości mieszkańcy powinni zaopatrzyć się w specjalne worki lub kompostowniki (w zależności od zasad ustalonych przez gminę).

Zebrane w ten sposób odpady zielone podlegają następnie przetransportowaniu w opisane wyżej punkty zbiórki. O ile też każda gmina ustaliła limity, w zakresie których wywóz odpadów biodegradowalnych odbywa się bezpłatnie na koszt wykonawcy świadczącego usługi, o tyle nadwyżkę odpadów każdy właściciel powinien we własnym zakresie przetransportować do punktu odbioru. W takiej sytuacji z pomocą przychodzą prywatne podmioty, które zajmują się wywozem odpadów biodegradowalnych do punktów zbiórki. W ramach świadczonych przez tych przedsiębiorców usług możemy dokonywać jednorazowego lub cyklicznego wywozu bioodpadów, który realizowany jest przez ich pracowników w dogodnym dla nas terminie. Pomaga to sprostać aktualnym wymogom oraz przyczynić się do utrzymywania środowiska w należytym stanie.

więcej na: www.komplex-breuer.pl

Artykuł Kto jest odpowiedzialny za wywóz odpadów biodegradowlanych? pochodzi z serwisu ciekawe.org.

]]>
Złoty poranek https://ciekawe.org/2018/08/18/zloty-poranek/ Sat, 18 Aug 2018 03:56:13 +0000 https://ciekawe.org/?p=30589 Artykuł Złoty poranek pochodzi z serwisu ciekawe.org.

]]>

Photo: Wend Sang Wong

Artykuł Złoty poranek pochodzi z serwisu ciekawe.org.

]]>
Filozofia Mr. Robot (#1) Elliot – dzielny i prawdziwy https://ciekawe.org/2018/08/17/filozofia-mr-robot-1-elliot-dzielny-i-prawdziwy/ Fri, 17 Aug 2018 11:07:59 +0000 https://ciekawe.org/?p=30600 Artykuł Filozofia Mr. Robot (#1) Elliot – dzielny i prawdziwy pochodzi z serwisu ciekawe.org.

]]>

Artykuł Filozofia Mr. Robot (#1) Elliot – dzielny i prawdziwy pochodzi z serwisu ciekawe.org.

]]>
Zachód słońca w lodowej jaskini na Islandii https://ciekawe.org/2018/08/17/zachod-slonca-w-lodowej-jaskini-na-islandii/ Fri, 17 Aug 2018 03:40:56 +0000 https://ciekawe.org/?p=30643 Artykuł Zachód słońca w lodowej jaskini na Islandii pochodzi z serwisu ciekawe.org.

]]>

Fot. Sarah Bethea

Artykuł Zachód słońca w lodowej jaskini na Islandii pochodzi z serwisu ciekawe.org.

]]>
Dlaczego oglądamy YouTube? https://ciekawe.org/2018/08/16/dlaczego-ogladamy-youtube/ Thu, 16 Aug 2018 11:17:14 +0000 https://ciekawe.org/?p=30612 Artykuł Dlaczego oglądamy YouTube? pochodzi z serwisu ciekawe.org.

]]>

Artykuł Dlaczego oglądamy YouTube? pochodzi z serwisu ciekawe.org.

]]>
Jaka jest specyfika płci? https://ciekawe.org/2018/08/16/jaka-jest-specyfika-plci/ Thu, 16 Aug 2018 04:00:33 +0000 https://ciekawe.org/?p=30732 Różnice pomiędzy płcią piękną a męską są widoczne nie tylko patrząc na uwarunkowania fizyczne. Na ich odmienne właściwości charakterologiczne używa się nawet powiedzenia, ze przedstawiciele poszczególnych płci pochodzą z innych planet. Coś w tym stwierdzeniu musi być, jednak ludźmi i tak kieruje jeden schemat.

Artykuł Jaka jest specyfika płci? pochodzi z serwisu ciekawe.org.

]]>

Różnice pomiędzy płcią piękną a męską są widoczne nie tylko patrząc na uwarunkowania fizyczne. Na ich odmienne właściwości charakterologiczne używa się nawet powiedzenia, ze przedstawiciele poszczególnych płci pochodzą z innych planet. Coś w tym stwierdzeniu musi być, jednak ludźmi i tak kieruje jeden schemat.

Wszyscy dążymy do szczęścia, ale nie dla każdego to słowo oznacza to samo. Jedni rozumieją przez to założenie rodziny, posiadanie dzieci, małżonka z którym przejdą przez życie w zgodzie i miłości, a inni oczekuje od życia np. pieniędzy i powodzenia biznesowego. Te wartości znajdą się zarówno u kobiet jak i u mężczyzn, są jednak pewne podstawowe cechy, które regulują specyfikę różnic pomiędzy płciami. W dużej mierze wynikają one z gospodarki hormonalnej organizmu.

Płeć żeńska

Kobiety są przeważnie dużo delikatniejsze od mężczyzn. Nie na darmo nazywa się je płcią piękną. Lubią adorację ze strony mężczyzn, ponieważ w ich naturze występuje chęć bycia zdobywaną i szanowaną. Są zdecydowanie bardziej uczuciowe, łatwo wybuchają płaczem.
Kobiety mają też zdecydowanie bardziej romantyczną naturę. Lubią otrzymywać kwiaty, drobne prezenty. Przywiązują dużą wagę do szczegółów, które dla mężczyzn z reguły w ogóle nie są istotne.

Zdecydowanie rzadziej też zdradzają swoich partnerów, ponieważ seks na dla kobiet ma znaczenie dużo bardziej emocjonalne i nie jest tylko zaspokojeniem naturalnych popędów.

Natura wyposażyła kobiety również w funkcję biologicznego związku z dziećmi. Dziecko przed przyjściem na świat dojrzewa we wnętrzu ciała kobiety co tworzy między nimi nierozerwalne więzi (oczywiście miłość ojcowska jest również niezastąpiona dla dziecka i ogromnie ważna). Z tych powodów to właśnie panie pozostają na urlopach wychowawczych, często nawet rezygnują z pracy.

Płeć żeńska jest wspaniała, przewrotna, czasem podła, zawistna, nieobliczalna, ale jednak… niewątpliwie wspaniała. Z męskiej perspektywy patrząc to pomimo, że większość życiowych sporów wynika właśnie z (z góry przepraszam Wszystkie czytające Panie) powodu specyficznej natury kobiet, to jednak nadrabiają z nawiązką zaletami, których ogrom przewyższa wszystkie wady.

Płeć męska

Ta twardsza. Zdecydowanie bardziej racjonalna. Nie kierująca się w życiowych wyborach uczuciami a suchymi faktami.
Mężczyzna, jako samiec, pragnie zdobywać kobietę. Lubi przy tym ponieść (nie koniecznie zbyt duży) wysiłek. Natura łowcy – zdobycz smakuje lepiej jak trzeba było o nią powalczyć. Konstrukcja zdecydowanie bardziej prosta emocjonalnie w stosunku do płci pięknej.

Mężczyźni dążą głownie do zapewnienia swojej rodzinie bytu na najwyższym poziomie. Zdecydowanie częściej są pracoholikami i więcej uwagi oddają zarabianiu pieniędzy. Potrafią marzyć, ale marzenia są raczej proste i oscylują wokół dobrej egzystencji rodziny i powodzenia finansowego. Zdecydowanie rzadziej też planują działania i lubią spontaniczne reakcje.

Facet też inaczej podchodzi do tematu seksu. Jest to dla mężczyzn potrzeba, wynikająca z uwarunkowań biologicznych. Potrafią kompletnie rozgraniczać strefę seksualna od uczuciowej i nie wiązać tych faktów ze sobą.

Zarówno kobiety jak i mężczyźni różnią się też między sobą. Nie ma schematu ogólnego dla każdej osoby. Ważne jest, aby w związku dwie połówki potrafiły się na wzajem uzupełnić. Wtedy taka relacja przetrwa każdą próbę i stworzy stabilny, szczęśliwi związek dwojga ludzi. Życie jest piękne tylko wtedy, gdy jest z nami ktoś kto nas kocha i to jest najważniejsze dla każdego człowieka bez względu na płeć.

Więcej informacji
Chciałbyś dowiedzieć się więcej o technikach uwodzenia i związkach? Odwiedź stronę www.uwodzenie.org i sprawdź to.

Artykuł Jaka jest specyfika płci? pochodzi z serwisu ciekawe.org.

]]>
Wydmy Dubaju https://ciekawe.org/2018/08/16/wydmy-dubaju/ Thu, 16 Aug 2018 03:50:10 +0000 https://ciekawe.org/?p=30651 Artykuł Wydmy Dubaju pochodzi z serwisu ciekawe.org.

]]>

Fot. Salman Ahmed

Artykuł Wydmy Dubaju pochodzi z serwisu ciekawe.org.

]]>
Jak blisko Słońca możemy się znaleźć? https://ciekawe.org/2018/08/15/jak-blisko-slonca-mozemy-sie-znalezc/ Wed, 15 Aug 2018 11:02:48 +0000 https://ciekawe.org/?p=30597 Artykuł Jak blisko Słońca możemy się znaleźć? pochodzi z serwisu ciekawe.org.

]]>

Artykuł Jak blisko Słońca możemy się znaleźć? pochodzi z serwisu ciekawe.org.

]]>
5 nieoczywistych ciekawostek o żyrafach https://ciekawe.org/2018/08/15/5-nieoczywistych-ciekawostek-o-zyrafach/ Wed, 15 Aug 2018 08:30:32 +0000 https://ciekawe.org/?p=30719 Czy żyrafy śpią 15 minut dziennie? Czy pływają? Czy ziewają? Odpowiedzi na wszystkie te i wiele więcej pytań zawarliśmy w artykule. Zapraszamy!

Artykuł 5 nieoczywistych ciekawostek o żyrafach pochodzi z serwisu ciekawe.org.

]]>
Żyrafy to wielkie zwierzęta, które większość z nas widziała w swoim życiu w ZOO. Nie zwróciliśmy wtedy jednak uwagi na kilka ciekawych faktów dotyczących tych zwierząt. Np. na to, jak żyrafy ziewają, pływają, czy śpią. Odpowiedź na związane z tym pytania w dzisiejszym tekście. Zapraszamy.

1. Żyrafy śpią w przedziwny sposób, kładąc głowę na swym zadzie

Żyrafa - ciekawostki o żyrafach na Ciekawe.org
Żyrafa przesypia około 4 i pół godziny na dobę. Żeby było ciekawiej, to bardzo często rozkłada sobie ten sen na krótkie drzemki. Starsze osobniki kładą się rzadziej, ponieważ potrafią porządnie wyspać się na stojąco. Kiedy jednak żyrafy kładą się już spać na ziemi, przeważnie wyglądają tak, jak na załączonym zdjęciu. Jest to spowodowane oczywiście budową ich ciała. Żyrafie o wiele trudniej położyć głowę na ziemi.

2. Nikt nigdy nie widział pływającej żyrafy, ale dzięki nowoczesnej technologii naukowcy udowodnili, że żyrafa może to robić

Żyrafa - ciekawostki o żyrafach na Ciekawe.org
Do nie tak dawna sądzono, że żyrafy nie potrafią pływać. Uważano tak, ponieważ nigdy nie zaobserwowano pływającej żyrafy, a te poddane szczegółowej obserwacji unikały wody jak ognia i nawet w sytuacjach zagrożenia wybierały każdy możliwy inny rodzaj ucieczki, byle tylko nie przez wodę. Tak, jakby rzeki i jeziora w ogóle dla nich nie istniały. Po tych badaniach wielu naukowców sądziło, że żyrafa po prostu nie jest w stanie pływać ze względu na budowę swojego ciała.

Rzecz zmieniła się w 2010 r. kiedy to doktor Donald Henderson umieścił swój szczegółowy cyfrowy model żyrafy w cyfrowej wodzie, przy stuprocentowym zachowaniu ziemskich praw fizyki. Wynik był interesujący, ponieważ okazało się, że cyfrowa kopia żyrafy jest w stanie utrzymywać się na wodzie w zbiorniku o głębokości minimum 2,8 m.

Dla zachowania próby kontrolnej w przeprowadzono badanie także na cyfrowym modelu konia. Tutaj zaczyna się robić nieco trudniej, ponieważ konie, jak i inne duże zwierzęta, przeważnie pływają w taki sam sposób, w jaki poruszają się po lądzie, wykonując typowe dla siebie ruchy. Żyrafa po ziemi chodzi w bardzo specyficzny sposób – unosi i opuszcza szyję przy każdym kroku, a cyfro model wykazał, że gdyby próbowała powtórzyć ten ruch w zbiorniku, to musiałaby zanurzać głowę w wodzie przy każdym ruchu. Naukowiec we wnioskach z badania stwierdził więc, że żyrafa, owszem, może pływać, ale jeśli już by to robiła, to byłoby to wyjątkowo niezdarne pływanie.

3. Mrówki są naturalną ochroną drzew akacji przed zwierzętami, które mogłyby ją jeść. Żyrafy jako jedyne zwierzęta potrafią po prostu pozrzucać mrówki językiem

Żyrafa - ciekawostki o żyrafach na Ciekawe.org
Związek akacji i mrówek jest symbiotyczny – każda ze stron odnosi korzyści. Mrówki dostają od akacji schronienie i potrzebny do życia nektar, a akacja dostaje ochronę przed insektami, zwierzętami, a nawet chwastami. Jadowite mrówki potrafią dotkliwie pokąsać kozę, czy nawet słonia, który próbuje zerwać liście tego drzewa. Jedynym dużym zwierzęciem, które bez problemu sobie radzi z tą ochroną, są żyrafy. Dawniej uważano, że żyrafa jest po prostu odporna na jad mrówek, jednak dokładniejsze obserwacje pokazały, że żyrafy są niebywale sprytne i potrafią pozrzucać mrówki językiem. Kolejną ciekawostką jest to, że żyrafa jedząca liście akacji spożywa DMT – psychoaktywny alkaloid zawarty w tkankach rośliny. W Sudanie istnieje plemię, które z wątrób i szpiku kostnego żyraf wytwarzało halucynogenny napój, po którym jawiły im się wizje żyraf. Uważali, że są to żyrafie duchy, z którymi w trakcie transu mogli porozmawiać.

4. Żyrafa jest jedynym znanym nam kręgowcem, który nie potrafi ziewać!

Żyrafa - ciekawostki o żyrafach na Ciekawe.org

Wiemy już, że nikt nie widział pływającej żyrafy, a okazuje się także, że nikt nigdy nie widział ziewającej żyrafy. Prowadzono nawet specjalne, wielogodzinne obserwacje żyraf w ogrodach zoologicznych i w środowisku naturalnym, mające na celu zarejestrowanie żyrafiego ziewania. Nic z tego, one po prostu tego nie robią. Żeby lepiej zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, musimy wiedzieć, że potrzeba ziewania wynika z potrzeby doładowania naszego organizmu mocno dotlenioną krwią, która pobudzi nasze ciało i mózg do działania. Dlatego najczęściej ziewamy rano, zaraz po przebudzeniu, a następnie, dopiero kiedy wieczorem jesteśmy już zmęczeni, ale nie kładziemy się jeszcze spać. Ziewamy też, kiedy jesteśmy znudzeni, a nasz mózg walczy wtedy o to, byśmy utrzymali przejrzystość umysłu. Poprzez ziewanie po prostu się pobudzamy.

Zwierzęta robią dokładnie tak samo. Naukowcy uważają, że żyrafy tego nie robią, ponieważ ich głowa jest zbyt daleko od płuc i serca, co oznacza, że mocno dotleniona krew dotarłaby do mózgu z dużym opóźnieniem, lub po drodze wymieszałaby się z przeciętnie natlenioną krwią i ziewnięcie do pobudzenia by nie doprowadziło. To w tej chwili obowiązująca teoria, więc jeśli zobaczycie kiedyś ziewającą żyrafę, to zgłaszajcie swoją obserwację naukowcom. Być może staniecie się sławni.

5. “Żyrafa” to dość nowe określenie. Przed 1600 r. nazywano je wielbłądopardami

Żyrafa - ciekawostki o żyrafach na Ciekawe.org

W języku polskim słowo “żyrafa” znalazło się za sprawą włoskiego “giraffa”, francuskiego “girafe” i angielskiego “giraffe”. Jeśli w tak różnych językach występuje podobnie brzmiące słowo, może to oznaczać tylko tyle, że zostało ono zaczerpnięte z jeszcze innego. W tym przypadku światło pada na arabskie słowo “zarafa”, które mogło zostać zapożyczone od któregoś z afrykańskich języków. Jedno jest pewne – tam, gdzie występowali Słowianie, nie występowały żyrafy, więc nie mogliśmy mieć na nie swojej specyficznej nazwy. Samo “zarafa” tłumaczyć możemy dosłownie jako “szybki chodziarz” i słowo to dostało się do zachodnich języków pod koniec XVI w.

Wcześniej nasza kultura znała nazwę łacińską “cameloparadalis” – czyli dosłownie wielbądolampartami. Ze względu na umaszczenie uważano je za krzyżówkę wielbłąda i lamparta! We współczesnych językach Afryki nazwa tego zwierzęcia daleka jest od słowa “żyrafa”. Oto przykłady: ekorii, kanyiet, nduida, tiga, ndwiya, nudululu, ntegha, ondere, etiika, kuri, oloodo-kirragata, lenywa, hori, lment, twiga, tutwa, nthutlwa, indlulamitsi, thutlwa, thudai, ndlulamithi.

 

W poprzednim odcinku dowiedzieliśmy się, że pszczoły potrafią tańczyć i robią to nie bez przyczyny.

Artykuł 5 nieoczywistych ciekawostek o żyrafach pochodzi z serwisu ciekawe.org.

]]>
Tornado na drodze https://ciekawe.org/2018/08/15/tornado-na-drodze/ Wed, 15 Aug 2018 03:44:54 +0000 https://ciekawe.org/?p=30706 Artykuł Tornado na drodze pochodzi z serwisu ciekawe.org.

]]>

Fot. James Hammett

Artykuł Tornado na drodze pochodzi z serwisu ciekawe.org.

]]>
Jak zachęcić dziecko do nauki? https://ciekawe.org/2018/08/14/jak-zachecic-dziecko-do-nauki/ Tue, 14 Aug 2018 19:13:24 +0000 https://ciekawe.org/?p=30711 Wakacje powoli dobiegają końca, co wiąże się z powrotem dzieci do szkolnych murów. Jak co roku miałeś ambitne plany, że pomożesz swojemu maluchowi w nauce, ale nie udało Ci się tego zrealizować? Nic straconego! Twoja pociecha ma jeszcze sporo czasu na to, by przyswoić sobie ważne informacje i nauczyć się nowych rzeczy – sprawdź jak!

Artykuł Jak zachęcić dziecko do nauki? pochodzi z serwisu ciekawe.org.

]]>

Wakacje powoli dobiegają końca, co wiąże się z powrotem dzieci do szkolnych murów. Jak co roku miałeś ambitne plany, że pomożesz swojemu maluchowi w nauce, ale nie udało Ci się tego zrealizować? Nic straconego! Twoja pociecha ma jeszcze sporo czasu na to, by przyswoić sobie ważne informacje i nauczyć się nowych rzeczy – sprawdź jak!

Internet i telewizja

To, że dziecko sporo czasu spędza z telefonem lub tabletem w dłoni sprawia, że można wykorzystać ten fakt na wiele sposobów. Aby odciągnąć malucha od mało wartościowych rozrywek, lepiej będzie, gdy rodzic pomoże mu zainstalować aplikacje oraz gry, które nie tylko zapewnią rozrywkę, ale pozwolą się czegoś nauczyć! Będą to wszystkie quizy, krzyżówki, gry zręcznościowe oraz logiczne – możliwości, jakie daje nam internet, są w tej kwestii praktycznie nieograniczone. Co więcej, przydatna okaże się także telewizja – oferta operatorów współpracujących m.in. z https://telewizjaswiatlowodowa.pl/telewizja-swiatlowodowa, obejmuje szereg ciekawych programów popularnonaukowych oraz dziecięcych, z których pomocą maluch będzie się świetnie bawić i zdobędzie wiedzę z różnych dziedzin (w zależności od wybranego programu). Nie wolno jednak zapominać o tym, by kontrolować czas, jaki pociecha spędza wpatrzona w ekran monitora. Warto co jakiś czas robić jej przerwę, by dać odpocząć oczom.

Centra nauki

Nie ma lepszej metody na naukę, niż poprzez doświadczanie. Takie możliwości dają wszelkie centra naukowe, w których wiedza łączy się z eksperymentami i świetną zabawą. Można nie tylko dowiedzieć się istotnych kwestii z dziedziny fizyki czy chemii (w formie pasjonujących doświadczeń), ale także zwiedzić ważne z historycznego punktu miejsca dla kraju. Obecnie w praktycznie każdym większym mieście spotkać można tego typu ośrodki, które pod każdym względem zostały dopasowane do najmłodszego odbiorcy. Często oferta obejmuje również interaktywne atrakcje z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii.

Komiks i literatura

Wiadome jest, że najlepszym źródłem wiedzy są książki. Co jednak kiedy maluch nie lubi czytać i nie jest zainteresowany żadnym tytułem? Być może rozwiązaniem okażą się komiksy. Pięknie ilustrowane, pobudzające wyobraźnię i dające do myślenia historie obrazkowe to często ulubiona rozrywka najmłodszych. W prosty sposób można im przekazać naprawdę wiele przydatnych informacji i zachęcić do zagłębienia się w dany temat. Krótkie opisy i kolorowe ilustracje nie nużą tak bardzo i pozwalają przyciągnąć uwagę nawet tych najmłodszych odbiorców. Bogata oferta dodatkowo pozwala na dobór opowieści do zainteresowań malucha.

Artykuł Jak zachęcić dziecko do nauki? pochodzi z serwisu ciekawe.org.

]]>
Meteor na tle Galaktyki Andromedy https://ciekawe.org/2018/08/14/meteor-na-tle-galaktyki-andromedy/ Tue, 14 Aug 2018 17:42:43 +0000 https://ciekawe.org/?p=30702 Artykuł Meteor na tle Galaktyki Andromedy pochodzi z serwisu ciekawe.org.

]]>

Fot. Fritz Helmut Hemmerich

Artykuł Meteor na tle Galaktyki Andromedy pochodzi z serwisu ciekawe.org.

]]>
Jak działa skrzynia biegów manualna? https://ciekawe.org/2018/08/14/jak-dziala-skrzynia-biegow-manualna/ Tue, 14 Aug 2018 11:14:04 +0000 https://ciekawe.org/?p=30606 Artykuł Jak działa skrzynia biegów manualna? pochodzi z serwisu ciekawe.org.

]]>

Artykuł Jak działa skrzynia biegów manualna? pochodzi z serwisu ciekawe.org.

]]>
Osobowość zależna – w walce o własną autonomię https://ciekawe.org/2018/08/14/osobowosc-zalezna-w-walce-o-wlasna-autonomie/ Tue, 14 Aug 2018 04:00:17 +0000 https://ciekawe.org/?p=29901 Każdy z nas zna osobę, która nie potrafi żyć bez ciągłego kontaktu z innymi. Nieraz kogoś takiego, po kolejnym SMS-ie czy innej natrętnej próbie przypomnienia o sobie, nazywamy toksyczną. Czy jednak zawsze jest to nieznośna wada charakteru? Co dzieje się, gdy ta „toksyczność” dotyka bliskich. Osobowość zależna to nie męczący kaprys, a zaburzenie osobowości i […]

Artykuł Osobowość zależna – w walce o własną autonomię pochodzi z serwisu ciekawe.org.

]]>

Każdy z nas zna osobę, która nie potrafi żyć bez ciągłego kontaktu z innymi. Nieraz kogoś takiego, po kolejnym SMS-ie czy innej natrętnej próbie przypomnienia o sobie, nazywamy toksyczną. Czy jednak zawsze jest to nieznośna wada charakteru? Co dzieje się, gdy ta „toksyczność” dotyka bliskich. Osobowość zależna to nie męczący kaprys, a zaburzenie osobowości i problem dla osoby na nie cierpiącej. Dziś w naszym cyklu o zaburzeniach osobowości weźmiemy pod lupę właśnie ten przypadek.

Osobowość zależna – kiedy się ja diagnozuje?

Osoby cierpiące na zaburzenie osobowości zależnej cechuje przymus ciągłego kontaktu z innymi i całkowite uniezależnienie się od ich zdania – a zatem i ich decyzji, nieraz w najprostszych sprawach. Kryteria ICD-10 podają sześć charakterystycznych dla osobowości zależnej czynników m.in. pozwalanie innym na podejmowanie decyzji, obawa przed odrzuceniem, niechęć do stawiania bliskim wymagań, obawa przed tym, że nikt nie będzie się o nas troszczył, z których pacjent musi spełnić co najmniej trzy, by mogła zostać postawiona diagnoza. Z kolei kryteria DSM-IV  obejmują osiem charakterystycznych cech osobowości zależnej, zaliczamy do nich między innymi brak możliwości wzięcia odpowiedzialności za własne decyzje, nadmierne starania w celu uzyskania wsparcia psychicznego, nierealistyczne lęki przed byciem opuszczonym, niechęć do nawet krótkiego pozostawania bez kontaktu z bliska osobą, czy trudności do inicjowania nowych projektów ze względu na brak wiary bez własne możliwości.

Tak jak w przypadku innych zaburzeń osobowości, osobowość unikająca ma przyczyny zarówno biologiczne, jak i środowiskowe. Do tych pierwszych możemy zaliczyć między innymi czynniki genetyczne, a środowiskowe to m.in. autorytarny czy nadmiernie opiekuńczy styl wychowania lub skuteczne obniżana przez opiekunów pewność siebie dorastającego dziecka. W efekcie dorosła osoba nie wierzy we własne możliwości i kompetencje.

Jak zachowuje się osoba z zaburzeniem osobowości zależnej?

Pacjenci z osobowością zależną często podkreślają, że chętnie przebywają z innymi ludźmi. Chodzi jednak nie tyle o czerpanie przyjemności z towarzystwa przyjaciół, co o męczący lęk, że zostanie się samotnym i opuszczonym. Osoby takie cechuje wręcz niemożliwość, by pozostawać dłuższy czas samemu, do tego ciągle towarzyszy im niepewność oraz poczucie zagubienia. Człowiek z osobowością zależną zazwyczaj „wyznacza” sobie kogoś – przyjaciela, rodziców czy partnera – kto podejmuje za nich wszystkie decyzje, od poważnych życiowych, do najprostszych i codziennych, jak ta, w którym sklepie zrobić zakupy. Jednocześnie posiadacz osobowości zależnej nie jest w stanie sprzeciwić się swojemu „guru”, nie potrafi też okazać niezadowolenia, gdy teraz nadużywa swojej władzy. Zaburzenie to często dotyka partnerów osób uzależnionych, jako forma współuzależnienia. Zgadza się ze wszystkimi jego decyzjami, nawet tymi krzywdzącymi i działającymi na niekorzyść osoby zależnej. Pacjent tak bardzo boi się utraty swoich bliskich, że pokornie i w milczeniu znosi wszystkie ich kaprysy – nie okazując złości ani żadnej innej formy sprzeciwu.

Osobowość zależna – czy można ją leczyć?

Osobowość zależna, rzecz jasna, nie jest chorobą. Jednak tak bardzo utrudnia życie, że zazwyczaj wymaga leczenia. Podstawą tego procesu jest psychoterapia, niekiedy kilkuletnia. Dodatkowo może być wdrożone leczenie farmakologiczne na przykład wtedy, gdy osobowości zależnej towarzyszą depresja, nerwica i zaburzenia lękowe. Podczas psychoterapii z pomocą specjalisty osoba zależna uczy się wyrażać własne Ja i brać odpowiedzialność za własne decyzje. Zmienia sposób patrzenia na samą siebie, buduje swoją samoocenę i uczy się wyrażać niezadowolenie czy sprzeciw, kiedy inni ją wykorzystują. Choć terapia ta niekiedy jest bolesna dla psychiki, człowiek do tej pory zależny, ma szansę dzięki niej stać się w pełni autonomiczną jednostką i przebudować swoje relacje z bliskimi, czyniąc je zdecydowanie bardziej dojrzałymi.

 

Na podstawie:

Cierpiałkowska, L., & Soroko, E. (2014). Zaburzenia osobowości w modelach medycznych i psychologii różnic indywidualnych. Zaburzenia osobowości. Problemy diagnozy klinicznej.

Margasiński, A. (2009). Współuzależnienie po 30 latach. Terapia Uzależnienia i Współuzależnienia.

Artykuł Osobowość zależna – w walce o własną autonomię pochodzi z serwisu ciekawe.org.

]]>
Porównanie wielkości planet (i nie tylko!) https://ciekawe.org/2018/08/13/porownanie-wielkosci-planet-i-nie-tylko/ Mon, 13 Aug 2018 13:08:11 +0000 https://ciekawe.org/?p=30542 Artykuł Porównanie wielkości planet (i nie tylko!) pochodzi z serwisu ciekawe.org.

]]>

Artykuł Porównanie wielkości planet (i nie tylko!) pochodzi z serwisu ciekawe.org.

]]>
Jakie funkcje mają nowoczesne defibrylatory AED? https://ciekawe.org/2018/08/13/jakie-funkcje-maja-nowoczesne-defibrylatory-aed/ Mon, 13 Aug 2018 09:23:51 +0000 https://ciekawe.org/?p=30694 Defibrylatory to urządzenia medyczne służące do przeprowadzania defibrylacji serca. Jakie są rodzaje defibrylatorów? Jakie funkcje ma defibrylator HeartStart FRx?

Artykuł Jakie funkcje mają nowoczesne defibrylatory AED? pochodzi z serwisu ciekawe.org.

]]>

Defibrylatory to urządzenia medyczne służące do przeprowadzania defibrylacji serca. Jakie są rodzaje defibrylatorów? Jakie funkcje ma defibrylator HeartStart FRx?

W Polsce, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, wdraża się Programy powszechnego dostępu do defibrylacji. W związku z tym aparaty AED umieszcza się w miejscach dużych skupisk ludzkich.

Zgodnie z wytycznymi programu, defibrylatory powinny znajdować się tam, gdzie nagłe zatrzymanie krążenia (NZK) wystąpiło przynajmniej raz w ciągu ostatnich 5 lat, zaś rozmieszczenie aparatów AED powinno umożliwić skorzystanie z nich w czasie nie dłuższym niż 2 minuty.

Defibrylatory instalowane są zazwyczaj w zakładach pracy, ośrodkach zdrowia, szkołach, a także na dworcach, lotniskach i w centrach handlowych. Jaki defibrylator wybrać? Jakie możliwości dają poszczególne, najnowsze urządzenia?

Defibrylator FRX – czym jest?

Defibrylator AED jest prosty w obsłudze, gdyż dysponuje funkcją interaktywnej pomocy, a jego obsługę ułatwiają czytelne ikony ekranowe i wyraźne polecenia głosowe.

Ponadto, defibrylatory charakteryzują się dużą trwałością, gdyż są zaprojektowany z myślą o użytkowaniu nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. Z tego względu wiele z nich jest odpornych m.in. na upadki.

Aparaty AED są też „zawsze gotowe do użycia”, gdyż zasilane są długowieczną baterią. Czym charakteryzują się defibrylatory FRX?

Defibrylator Philips HeartStart FRx są wyposażone w innowacyjne rozwiązania. Specjalne elektrody SMART Pads II eliminują konieczność nabywania różnych rodzajów elektrod dla różnych kategorii wiekowych pacjentów, dzięki czemu można je stosować zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci.

W związku z tym, by przełączyć urządzenie w odpowiedni tryb leczenia wystarczy zastosować klucz do trybu niemowlę/dziecko. Dzięki temu, defibrylator automatycznie skoryguje swoje polecenia dotyczące rozmieszczenia elektrod i prowadzenia resuscytacji, a także zmniejszy energię do właściwego poziomu. Warto jednak pamiętać, że brak takiej funkcji nie jest przeciwwskazaniem do terapii dzieci i niemowląt.

Ponadto, aparat HeartStart FRx umożliwia bezprzewodową łączność i zarządzanie danymi za pośrednictwem przenośnych komputerów. Aparat jest bowiem wyposażony w port podczerwieni umożliwiający transmisję informacji bez obawy o kompatybilność kabli i złącz.

Defibrylator Philips HeartStart FRx sprzedawany jest w zestawie z torbą transportową i uniwersalną szafką wiszącą z alarmem. Producent udziela także 8 lat gwarancji na urządzenie. Do zestawu dołączane są również takie akcesoria jak apteczka – przenośny zestaw pierwszej pomocy, naklejka z logo AED i rok usługi serwisowej „Standard Service”. Defibrylatory zewnętrzne możesz obejrzeć tutaj.

Artykuł Jakie funkcje mają nowoczesne defibrylatory AED? pochodzi z serwisu ciekawe.org.

]]>
Na Marsie znaleźli jezioro ciekłej wody https://ciekawe.org/2018/08/12/na-marsie-znalezli-jezioro-cieklej-wody/ Sun, 12 Aug 2018 11:15:27 +0000 https://ciekawe.org/?p=30609 Kolejne sensacyjne znalezisko na Marsie! Jeśli wszystkie dane zostały poprawnie zinterpretowane, to na biegunie Marsa naukowcy odnaleźli podziemne jezioro słonej wody.

Artykuł Na Marsie znaleźli jezioro ciekłej wody pochodzi z serwisu ciekawe.org.

]]>

Kolejne sensacyjne znalezisko na Marsie! Jeśli wszystkie dane zostały poprawnie zinterpretowane, to na biegunie Marsa naukowcy odnaleźli podziemne jezioro słonej wody.

Artykuł Na Marsie znaleźli jezioro ciekłej wody pochodzi z serwisu ciekawe.org.

]]>