8 lat temu

Zobacz jak ludzkość modyfikuje warzywa od setek lat…

modyfikacje-warzyw

Współcześnie znane nam warzywa i owoce nie wyglądają i nie smakują tak samo jak kiedyś i nie chodzi tylko o intensyfikację rolnictwa czy więcej chemii. Przez stulecia ludzie modyfikowali gatunki roślin podobnie jak w przypadku zwierząt hodowlanych, dostosowując je do własnych potrzeb i gustów.

Tak jak w przypadku roślin modyfikowanych genetycznie w laboratoriach, farmerzy przez stulecia mieszali geny różnych gatunków, aby stworzyć korzystne dla człowieka hybrydy. Proces trwał latami, jednak w skali stuleci doprowadził do znacznych modyfikacji w przyrodzie.

Od bananów przez kukurydzę po brzoskwinie – to tylko niektóre z produktów, które uległy mocnym zmianom. Patrząc z perspektywy czasu hodujemy więc rośliny modyfikowane genetycznie od setek lat!

Banany

banan-przed-modyfikacjami-1

Pierwsze banany uprawiane były prawdopodobnie już 7000 lat temu – a może nawet wcześniej – w Papui Nowej Gwinei. Nowoczesne banany pochodzą z krzyżówki dwóch dzikich gatunków, tzw. Musa acuminata i Musa balbisiana.

Oba były dzikimi odmianami z dużymi i twardymi nasionami, podobnie jak owoce widoczne na zdjęciu powyżej. Łącząc te dwie odmiany narodził się nowoczesny, hybrydowy i smaczny banan.

banan-po-modyfikacjami-1

Kukurydza

kukurydza-przed-modyfikacjami

kukurydza-po-modyfikacjami

Najbardziej charakterystycznym przykładem selektywnej hodowli jest północnoamerykańska kukurydza. Kukurydza cukrowa została wyhodowana z ledwo jadalnych roślin z rodziny wiechlinowatych. Naturalna kukurydza była uprawiana już w 7000 roku p.n.e., była jednak sucha i niesmaczna.

kukurydza-modyfikacjami

Kukurydza, którą obecnie produkujemy i konsumujemy jest 1000 razy większa niż ta zjadana 9000 lat temu. Większość z tych zmian nastąpiło w XV wieku, kiedy europejscy osadnicy zaczęli świadomą uprawę warzyw.

Brzoskwinie

brzoskwinia-przed-po-modyfikacjami

Czy wiecie, że brzoskwinie nie zawsze były takie duże? Początkowo miały rozmiar wiśni. Po raz pierwszy zaczęły być hodowane około 4000 r. p.n.e przez Chińczyków i prawdopodobnie smakowały ziemiście i słono. Jednak przez stulecia mieszania gatunków, brzoskwinie powiększyły się 64 razy i stały się blisko 27% bardziej soczyste.

Bakłażany

baklazan-po-modyfikacjami

Gdybyście natknęli się kiedyś na przodka dzisiejszych bakłażanów moglibyście mieć problem z jego rozpoznaniem. Kiedyś warzywa te można było znaleźć we wszystkich kształtach, rozmiarach i kolorach, łącznie z białymi, błękitnymi, fioletowymi i żółtymi.

baklazan-przed-modyfikacjami

Niektóre posiadły kolce w miejscu, gdzie łodyga łączy się w kwiatem. Poprzez mieszanie genów kolce podobnie jak niektóre kształty zanikły – dziś podłużne fioletowe warzywo można znaleźć na większości bazarów.

 

Marchew

marchew-przed-modyfikacjami

Pierwsza marchew była hodowana na terenie Persji i Azji Mniejszej około X wieku i wyglądała jak korzeń w kolorze fioletowym lub białym. Znana nam dzisiaj pomarańczowa odmiana została udomowiona dopiero w XIX wieku.

marchew-po-modyfikacjami

Początkowo wyglądem przypominała złocistą kulę, by dopiero po czasie ewoluować do znanej nam dziś podłużnej bulwy. Dzisiejsza marchew jest również warzywem lubiącym chłodniejszy klimat, w przeciwieństwie do jej ciepłolubnego przodka.

Arbuzy

Aby zobaczyć jak zmieniły się arbuzy można wspomóc się XVII-sto wiecznym obrazem Giovanniego Stanchi. Widać na nim, że arbuz niczym pomarańcza podzielony był na sześć rozdzielonych sfer. Dopiero ludzie w procesie hodowli zadbali o to, by ich wnętrze było czerwone, jednorodne i soczyste.

arbuz-przed-modyfikacjami-1

Giovanni Stanchi (Rzym około 1645-1672). Olej na płótnie 98 x 133.5 cm.

arbuz-przed-modyfikacjami

arbuz-po-modyfikacjami

Czy więc faktycznie mamy powód aby obawiać się modyfikowanych genetycznie warzyw?

Czytaj także: Oto jak zmieniły się rasy psów przez ostanie sto lat