8 lat temu

Wynalazki Nikola Tesli, które zmieniły oblicze rzeczywistości

Mimo iż zmarł w samotności i jako bankrut, to przyczynił się do zmiany naszej rzeczywistości, w sposób jak nikt przed nim… ani po nim…

nikola1

Nikola Tesla był jednym z najwybitniejszych umysłów nowożytnego świata, był twórcą ponad 300 patentów i 125 wynalazków. Zawdzięczamy mu więcej, niż przypuszczacie.

Prąd przemienny

tesla

Historia opracowania technologii prądu przemiennego wiąże się z konfliktem między dwoma genialnymi wynalazcami mającymi odmienne zdanie co do tego, w jaki sposób energia powinna być wytwarzana i dystrybuowana.

Thomas Edison pracował nad prądem stałym, kosztownym w dystrybucji na długie dystanse, który wymagał instalacji tzw. komutatorów (konwerterów), które wydzielały niebezpieczne iskrzenie. Tesla próbował rozwiązać te problemy, opracowując technikę prądu przemiennego, łatwiejszego do transformowania na inne poziomy natężenia i bezpieczniejszego w codziennym zastosowaniu.

Mimo to Edison starał się podkopać autorytet rywala, dokonując m.in. pokazów rażenia prądem zwierząt. Odpowiedzią Tesli były podobne, acz zupełnie odmienne w przesłaniu pokazy, na których naukowiec chcąc zademonstrować bezpieczeństwo swojej technologii, przepuszczał prąd przez własny organizm, aby zapalić żarówkę.

Ostatecznie jednak to metoda prądu przemiennego znalazła zastosowanie – z opracowanych przez Serba metod korzysta do dzisiaj cały świat.

Światło

zarowki

Żarówki Tesli, 1892

Tesla oczywiście nie wynalazł światła, lecz opracował sposób na jego łatwe przekazywanie i wykorzystywanie. Tesla w swoim laboratorium opracował prototyp świetlówki jakieś 40 lat przed tym, zanim wymyślił je przemysł.

Na Światowych Targach stworzył pierwszy w historii neon, zakrzywiając szklane rurki, aby utworzyły jego imię. Publiczności pokochała  jednak jego o wiele bardziej imponującą konstrukcję – cewkę Tesli, oferującą niezwykłe pokazy iskier i błyskawic powstających ze zwojnicy.

Współcześni niekonwencjonalni artyści używają cewki nawet do wytwarzania muzyki, co możecie zobaczyć i usłyszeć na filmiku poniżej.

Promienie X

teslax

Zdjęcie rentgenowskie (zwane wtedy „wizualizacją metodą cieniową”) wykonane przez Teslę i przedstawiające jego stopę.

Promieniowanie elektromagnetyczne i jonizujące było już znane i solidnie przebadane w XIX wieku. Jednak wszystko, począwszy od kolorowych zdjęć prekursora fotografii, Siemiona Dawidowicza Kirliana, który miał rzekomo fotografować aury, po urządzenia, które możemy wykorzystać obecnie w diagnostyce medycznej, były wynalazkami, których rozwój zawdzięczamy wkładowi Tesli.

portablexray

Podręczny zestaw do zdjęć rentgenowskich

xrayPromienie rentgenowskie, tak jak wiele innych usprawnień Tesli, wynikało z przekonania, że wszystko, co potrzebne, aby zrozumieć wszechświat, znajduje się cały czas wokół nas i musimy jedynie wykorzystać nasz umysł do opracowania urządzeń, które pozwolą na zwiększenie naszej wrodzonej percepcji.

Radio

tesla-radio

Guglielmo Marconi został uznany i jest powszechnie uważany, za twórcę radia. Sąd najwyższy przyznał tytuł patentowy Włochowi w 1943 roku, mimo iż Tesla opracował odbiornik rok przed Marconim.

Fale radiowe są po prostu kolejnym rodzajem częstotliwości, która potrzebuje odpowiedniego odbiornika oraz nadajnika. Tesla zaprezentował te proste zasady działania szerokiej publiczności jeszcze w 1897 roku w gronie Narodowego Stowarzyszenia Energii Elektrycznej.

W tym samym roku Tesla aplikował o dwa patenty , jednak w 1904 roku amerykański urząd patentowy postanowił zmienić decyzję odnośnie radia, przyznając patent Marconiemu.

Wpływ na decyzję mogły mieć powiązania Włocha ze środowiskiem finansistów stanowych. Takie posunięcie korzystne było z resztą nie tylko dla Włocha, lecz również rządu stanowego, który tym sposobem ominął konieczność płacenia tantiem Tesli.

Technologia zdalnego sterowania

zdalne-sterowanie-tesla

Była naturalnym efektem wynalezienia radia. Pierwszym zdalnie sterowanym pojazdem był model łodzi zasilany na duże baterie i sterowany przez radioodbiornik. Wynalazek zaprezentowano w 1898 roku.

Choć przez jakiś czas nie znajdował powszechnego zastosowania, wkrótce technologie przejęły armie tworząc zdanie sterowane samoloty i czołgi. Te ostatnie wykorzystywane były przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Silnik elektryczny

silnik

Wynalazek Tesli został szybko spopularyzowany przez twórców silników samochodowych. Silnik Tesli wykorzystywał siły magnetyczne wirujących magnesów.

Gdyby jego wynalazek nie „rozbił się” o ekonomiczny kryzys, który wybuchł w latach 30., być może już dawno bylibyśmy wolni od problemu paliw kopalnych.

Nie mniej jednak wynalazek ten zmienił fundamenty podstawowych dla nas dzisiaj już urządzeń takich jak wentylatorów przemysłowych, pomp wodnych, obrabiarek, narzędzi elektrycznych, zegarków elektrycznych czy sprężarki.

Robotyka

Techniczny umysł doprowadził naukowca do wniosku, że wszystkie żywe istoty, muszą być napędzane zewnętrznym impulsem elektrycznym. Stwierdził, że „każdy mój ruch i dokonany akt pokazuje, że jestem automatem obdarzonym mocą ruchu, który jedynie reaguje na zewnętrzne bodźce”, tym samym stworzył koncept robota.

Jednym z jego ostatnich pomysłów, było stworzenie maszyny sterowanej radiowo, która byłaby w stanie wykonywać różne czynności automatycznie. Po opatentowaniu technologii zdalnego starowania zabrał się do tworzenia maszyn kroczących i latających.

Planował wmontowanie urządzeń sterujących w maszyny i puszczenie ich wolno, tworząc tym samym pierwsze roboty. Tesla zauważył jednak, że potencjalne ludzie repliki powinny mieć pewne ograniczenia, a mianowicie możliwości wzrostu i prokreacji.

Laser

laser-tesla

Ten wynalazek może pokazać, w jaki sposób dobro i zło wiąże się ze sobą w umyśle geniusza. Tesla opracował laser jako śmiertelną broń wojenną. Tymczasem do jego zastosowania w wojskowości upłynęło dużo czasu.

Współczesne lasery znalazły zastosowanie głównie w medycynie. Pozwoliły również na współczesne stworzenie mediów cyfrowych. Z drugiej strony lasery sprawiły, że rzeczywistość science fiction nieco bardziej urzeczywistniła się na ziemi, jak choćby w pomyśle systemu obronny Reagana niczym z gwiezdnych wojen.

Bezprzewodowa komunikacja i wolna energia

10-unbelievable-facts-you-didnt-know-about-nikola-tesla-94001

Te dwa wynalazki są ze sobą nierozerwalnie powiązane – wiążą się bowiem z kontrolą i sprawowaniem władzy. Jak bowiem wyglądałyby społeczeństwa, gdyby istniała darmowa, nieograniczona energia i równie wolny przepływ informacji?

W urzeczywistnieniu tej idei chciał wesprzeć Teslę milioner J.P. Morgan, przekazując wynalazcy 150 tys. dolarów w celu zbudowania transmitera, wykorzystującego naturalne częstotliwości naszego wszechświata do transmisji danych, w tym szerokiego zakresu danych, obrazów i komunikatów głosowych.

10-unbelievable-facts-you-didnt-know-about-nikola-tesla-84474

Pomysł miał być pierwszym bezprzewodowym połączeniem na świecie, Tesla zakładał również, że wszechświat pełen jest darmowej energii, którą możemy przechwycić i wykorzystać do utworzenia ogólnoświatowej sieci łączącej darmowo całą ludzkość.

Wieża nigdy nie była w pełni funkcjonalna, a sam naukowiec w ostatnich latach życia poświęcił się idei poszukiwaniu metod przechwycenia wolnej energii. Wiemy jednak, że do dzisiaj nikomu nie udało się wcielić tego pomysłu w życie.

tesla-smierc