8 lat temu

Dlaczego koty boją się ogórków i dlaczego można ich nimi straszyć?

tdy-pets-cat-tease-ae_eec09fa1c1eef04282330e035e56f9b4

Ostatnio furorę na Youtube robią filmiki, na których ludzie straszą swoje koty… ogórkiem.

Scenariusz filmiku wygląda następująco: kot siedzi spokojnie nad swoją miską z jedzeniem, właściciel skrada się z ogórkiem, podkładając go na podłodze. Gdy kot kończy jedzenie i ogląda się za siebie, widząc ogórka z przerażeniem podskakuje.
Rekcja zwierzęcia może być dla niektórych rozbrajająco zabawna, jednak kotu z pewnością nie jest do śmiechu.

Oto przykład takiego filmu:

Koty, które nie są przyzwyczajone do widoku ogórka leżącego na podłodze mogą być (i jak widać – są) przerażone tym widokiem. Wiele obcych dla zwierzęcia obiektów może wywołać podobną reakcję. Istnieje jednak hipoteza, wyjaśniająca dlaczego ogórek jest bardziej przerażający niż inne warzywa – jego podłużny kształt i ciemny kolor, kot może interpretować, jako spotkanie z wężem. Zwierzę widząc drapieżnika na swoim terenie nastawia się na tryb ucieczki, co prawdopodobnie wy również byście zrobili.

Przestrzeń, w której koty jedzą traktowana jest przez nie jako bezpieczny teren, dlatego obecność „węża” w tym miejscu może narazić twojego pupila nie niepotrzebny stres. Straszenie zwierzęcia wywoła nie tylko natychmiastową, „śmieszną” reakcję, lecz również spowoduje u niego skojarzenie posiłku ze stresem.

Jak nauka płynie więc z tych filmików? Jeśli chcesz wprowadzić do domu jakiś nowy obiekt najlepiej pozwolić swojemu kotu odkrywać go stopniowo, w jego własnym tępię. Koty są ciekawymi świata stworzeniami, na pewno jednak nie chcecie, aby ta ciekawość je zabiła lub uszkodziła.

P.S. Są też koty, które nie boją się ogórków ;)

Cats_v_cucumbers_3505547b