9 lat temu

Bill Gates – geniusz czy szczęściarz?

Słysząc „Bill Gates” natychmiast przychodzą nam do głowy skojarzenia – miliarder, filantrop, najbogatszy człowiek na Ziemi. Wyobrażamy sobie go jako człowieka zawdzięczającego sukces wyłącznie swojej ciężkiej pracy, geniusza, stawianego w jednym szeregu z Jobsem. Nic bardziej mylnego! Przyjrzyjmy się bliżej, jak powstawała fortuna najbogatszego człowieka świata.

bill-gates-desk-picture

1. Bill Gates nie zarobił sam swojego pierwszego miliona.

Bill Gates (tak naprawdę William Henry III Gates) urodził się w Seattle w bogatej rodzinie prawników i bankierów. Ojciec był znanym prawnikiem, matka pracowała w zarządzie First Interstate Bank, Radzie Zarządzającej Uniwersytetu Waszyngtońskiego i organizacji charytatywnej United Way of America, a jej ojciec, J. W. Maxwell, był prezesem National City Bank w Seattle. Bill Gates po prostu przyszedł na świat w rodzinie milionerów.

2. Bill w dzieciństwie uczęszczał do elitarnej szkoły średniej.

Dzięki pieniądzom ojca młody Bill mógł uczęszczać do Lakeside School, ekskluzywnego prywatnym liceum w Seattle. Szkoła ta posiadała własny komputer, co było rzadkością w latach 60.

3. Dzięki rodzinie Bill mógł studiować na Harvardzie.

Korzystając z pieniędzy i znajomości ojciec posłał Billa na studia na Harvard – elitarną uczelnię, jedną z najlepszych na świecie.

4. Bill zbił fortunę dzięki systemowi MS DOS, jednak nie napisał on go sam.

Dzięki finansowym koneksjom matki Billa, IBM wybrał na swój oficjalny system operacyjny MS DOS. John Opel, ówczesny szef IBM, przyjaźnił się z Mary Maxwell Gates, mamą Billa. Dzięki jednej rozmowie, zamiast sprawdzonego i stabilnego DR DOS, IBM wybirera MS DOS on młodego, nikomu nieznanego programisty – Billa Gatesa. Do tego, sam MS DOS opiera się głównie na kupionym za 50 tys. dolarów skrypcie QDOS (ang. Quick and Dirty Operating System – napisany szybko i na brudno system operacyjny) stworzonym przez kolegę Billa – Tima Patersona.

5. Gates sam z siebie niewiele wynalazł.

Jego autorstwa jest na przykład „Pan Spinacz”, który to pomysł okazał się koszmarem. Wielokrotnie pod adresem Microsoftu padają oskarżenia o kopiowanie wcześniejszych rozwiązań. Windows, mysz, wskaźnik, ikonki, okienka – to wszystko już było. Bill Gates wielokrotnie przegrywał przed sądem batalie o prawa do wykorzystania pomysłów.

Bill-Melinda-Gates-3

Wszystko to nie zmienia faktu, że oprócz znakomitych koneksji i ułatwionego startu Bill musiał ciężko pracować, aby ten sukces osiągnąć. Jednak czy sama praca by wystarczyła? Upraszczając, można powiedzieć, że jedna prywatna rozmowa z roku 1980, w której matka zarekomendowała syna przyjacielowi, odpowiada za znakomitą większość z 77 miliardów fortuny Billa Gatesa.

Pamiętajmy jednak, że Bill Gates jest jednym z najbardziej szczodrych filantropów. Jego fundacja przeznacza pieniądze na stypendia dla studentów, zapobieganie AIDS, walkę z chorobami nękającymi Trzeci Świat i inne cele. Gates zajmuje się również zapewnieniem wyżywienia i podniesieniem standardu jednej z najuboższych wiosek, która była niegdyś bez środków do życia. Od początku istnienia do czerwca 2009 Bill & Melinda Gates Foundation wspomogła kwotą 20 456 135 554 dolarów.

Przeczytaj jeszcze: Nie jesteśmy kowalami naszego losu. O sukcesie decyduje przede wszystkim urodzenie.