5 lat temu

Wyprawa survivalowa – akcesoria militarne, które mogą Ci się przydać

Umiejętności przetrwania w każdych warunkach mogą przydać się w najmniej spodziewanych okolicznościach. Tego typu zachowań oraz specyficznych umiejętności można nauczyć się podczas wyprawy survivalowej. Decydując się na wyjazd trzeba najpierw dobrze się przygotować, gdyż wyprawa survivalowa wymaga użycia odpowiedniego ekwipunku. W tym tekście znajdują się informacje na temat specyfiki wyjazdów uczących przetrwania w każdych warunkach oraz koniecznych elementów wyposażenia, które trzeba zabrać na taki wypad. Zapraszamy do lektury.

Wyprawa survivalowa – czym jest?

Wyprawa survivalowa to wypad, podczas którego jego uczestnicy zdobywają umiejętność pozwalające na przetrwanie w niemal każdych, nawet najbardziej wymagających i ekstremalnych warunkach. Działania mające na celu przeżycie podejmowane są w takich sposób, żeby nie szkodzić przyrodzie oraz drugiemu człowiekowi. Survival to zestaw skutecznych metod przetrwania, których fundamentem jest poznanie otoczenia, jego praw oraz zrozumienie sytuacji, nawet tej najtrudniejszej. Wtedy też uczestnik zdobywa zestaw umiejętności pozwalających na przystosowanie się do realiów, w jakich się znalazł i dostosowanie ich w taki sposób, by móc bezpiecznie w nich przetrwać. Trzeba być świadomym, że survival wymaga poświęcenia i jest on próbą charakteru oraz walki z własnymi słabościami. Umiejętności zdobyte podczas wypraw survivalowych są jednak bezcenne i mogą ratować zdrowie oraz życie. Co więcej, wyprawa survivalowa to także niezapomniana przygoda.

Wyposażenie na survival – o czym trzeba pamiętać?

Wyjazdy survivalowe od wielu lat zyskują na popularności. Na taką wyprawę dobrze jest wybrać się z doświadczonym instruktorem. Można wyjeżdżać samotnie lub w grupie. Bez względu na skład ekipy, kluczową sprawą jest wyposażenie, które koniecznie trzeba zabrać ze sobą. Dla bezpieczeństwa nie wolno zapomnieć o telefonie komórkowym z naładowaną baterią oraz nawigacji GPS, która umożliwi odnalezienie się w terenie w momencie kiedy ekipa zgubi się na nieoznakowanych szlakach. Warto mieć ze sobą także tradycyjne mapy zabezpieczone przed wilgocią. Podobnie telefon oraz nawigacja muszą zostać odpowiednio chronione przed działaniem niekorzystnych warunków. Wyjeżdżając na wyprawę survivalową dobrze jest podać rodzinie i bliskim cel oraz terminy wyjazdu, wraz z dokładną datą planowanego powrotu. Przetrwanie w warunkach ekstremalnych w dużej mierze możliwe jest dzięki odpowiedniemu ekwipunkowi. Takie rzeczy jak odzież, torby czy plecaki do transportu ekwipunku oraz elementy tego wyposażenia wraz z zestawem akcesoriów to podstawa.

Buty COBRA 6.0 V1 SUEDE (fot. kirys.pl)

Odpowiedni ubiór – dobierz go do pogody i warunków na szlaku

Ubiór to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia. Odzież na wyprawę survivalową musi spełniać kilka warunków. Ubrania muszą być solidnie wykonane oraz zapewniać komfort poruszania się oraz wygodę. W zależności od warunków pogodowych, kolejne części garderoby powinny chronić przez słońcem, zimnem oraz wilgocią. Oddychające i wygodne koszulki lub bielizna termiczna na okresy chłodne czy zimowe to konieczność. Zawsze trzeba mieć ze sobą polar lub inną ciepłą bluzę lub sweter. Także nieprzemakalna kurtka z membraną będzie przydatna podczas wyprawy.

Spodnie WZ10 krótkie mc camo (fot. kirys.pl)

Solidne, oddychające i najlepiej nieprzemakalne spodnie są bardzo ważne w każdych warunkach. Na wypadek mocnych opadów warto również zabrać ze sobą pelerynę przeciwdeszczową. Bardzo ważne jest obuwie. Wygodne buty zapewniające komfort oraz suche stopy to podstawa. Należy pamiętać żeby przed wyjazdem na wyprawę buty dobrze rozchodzić. Ważne są także skarpety turystyczne, które są istotnym czynnikiem wygody podczas przemierzania terenu. Pamiętając o tym, że podczas survivalu konieczne jest respektowanie natury, dobrze jest się w nią wtapiać, dlatego też kolory ubioru powinny być stonowane. Chodzi także o względu praktyczne, gdyż wtedy zabrudzenia nie są tak widoczne. Najlepszym rozwiązaniem jest odzież wojskowa. Ubrania militarne idealnie nadają się na wyprawy survivalowe. Bielizna, koszulki wojskowe, swetry lub polar wojskowy, a także spodnie taktyczne zapewniają komfort, są wytrzymałe i posiadają wymagane cechy. Także buty taktyczne idealnie sprawdzą się w każdych warunkach.

Bluza polarowa Husky (fot. kirys.pl)

Pozostałe akcesoria, które są niezbędne

Właściwy ubiór survivalowy to połowa sukcesu. Drugą ważną częścią jest ekwipunek oraz akcesoria. Udając się na dłuższą wyprawę należy zabrać ze sobą taki sprzęt, jak palnik gazowy, menażka oraz sztućce turystyczne. Przyda się także suchy prowiant. Warto zabrać też saperkę. Chcą spędzić noc w terenie należy do wyposażenia dołączyć nieprzemakalny namiot, śpiwór oraz karimatę. Można również do ekwipunku dorzuć pled albo koc. Nie można zapomnieć o takich rzeczach, jak: zapalniczka lub zapałki, apteczka (bandaże, plastry, środek do odkażania ran, środki przeciwbólowe i przeciwzapalne itp.), wspomniany telefon, nawigacja GPS, mapa tradycyjna, powerbank oraz zestaw baterii. Zupełnie niezbędne elementy wyposażenia, bez których survival odbyć się nie może, to:

Nóż, kompas, latarka

Nóż przydaje się do wykonania wielu czynności, w tym do obrony. Warto zabrać ze sobą finkę lub nóż wojskowy oraz wielofunkcyjny scyzoryk szwajcarski, w którym znajduje się cały zestaw bardzo przydatnych narzędzi. Poza nożem w wyposażeniu znaleźć koniecznie powinien się kompas. Przed wyjazdem lub w trakcie jego trwania warto nauczyć się użycia kompasu, który od wieków jest niezbędnym narzędziem do nawigacji. Kolejny ważny element to latarka, najlepiej odporna na uszkodzenia oraz działania wilgoci.

Zestaw survivalowy (fot. kirys.pl)

Torby i plecaki

Torba lub plecak to bardzo ważna część wyposażenia, gdyż służą one do wygodnego transportu ekwipunku. Ostateczny wybór torby czy plecaka powinien być podyktowany ilością elementów oraz wielkością wyposażenia. Należy pamiętać, żeby plecak lub torba były nieprzemakalne oraz solidnie wykonane. Bardzo ważna jest wygoda noszenia. Wygodne szelki i paski są niezwykle istotne podczas wielogodzinnego marszu. Dobrze także, żeby plecak posiadał wiele kieszonek i zamków zapewniających bezproblemowy dostęp do najbardziej potrzebnych elementów wyposażenia, które są w nim przenoszone. Warto także zabrać ze sobą wygodny zasobnik. W tym wypadku także idealnie sprawdzą się akcesoria militarne. Torby wojskowe czy plecaki wojskowe zaprojektowane są w taki sposób, by zapewniać wygodę, komfort oraz pełną funkcjonalność żołnierzom, dlatego też wybór tego typu wyposażenia jest jak najbardziej uzasadniony, a wręcz polecany na wyprawy surwiwalowe.

Torby i plecaki (fot. kirys.pl)

Gdzie kupić akcesoria militarne?

Sprzęt oraz akcesoria militarne, które idealnie nadają się na wyprawy survivalowe dostępne są w ofercie sklepu kirys.pl. Firma specjalizuje się w dostarczaniu wyposażenia dla służb mundurowych i posiada szeroką ofertę odzieży oraz akcesoriów wyposażenia. W sklepie znaleźć można najwyższej jakości odzież oraz sprzęt do transportu ekwipunku, to jest: trwałe i solidne torby wojskowe, plecaki wojskowe, spodnie taktyczne, buty taktyczne, bluzy i polary wojskowe, swetry wojskowe i koszulki wojskowe. Sklep posiada doskonałej jakości akcesoria militarne. Planując wyprawę survivalową warto przygotować się do niej w sklepie kirys.pl i skorzystać z doświadczenia i rad fachowców w dziedzinie sprzętu i odzieży dla najbardziej wymagających.