10 godzin temu

Władza zza tronu, czyli szara eminencja toalety

Przedmioty użytku codziennego są wokół nas zawsze i raczej mało kiedy zastanawiamy się nad ich pochodzeniem i historią, choć niewątpliwie są momenty, kiedy bardzo mocno doceniamy zapas niektórych z nich. Szary przedmiot pożądania w PRL-u, element wyposażenia toalety, którego brak przyprawia niektórych o palpitacje serca, a osoby z wielu kręgów kulturalnych najzwyczajniej w świecie brzydzi. Luksus w szarej postaci, awaryjny ręcznik i chusteczka do nosa! Papier toaletowy!
2 dni temu

Cierpisz z powodu braku snu? Może to problem genów

Naukowcom z San Diego udało się zidentyfikować konkretne geny, które wywołują bezsenność. Znaleźli także powiązania pomiędzy zaburzeniami snu a chorobami psychicznymi – konkretnie depresją. Wyniki badań zostały właśnie opublikowane w Molecular Psychiatry.
2 dni temu

Jaskra – objawy, przyczyny, leczenie

Jaskra to niezwykle groźna grupa chorób oczu powodująca zanik nerwów wzrokowych, a więc znaczne pogorszenie widzenia, a czasem nawet całkowitą ślepotę. Z jaskrą zmaga się 70 milionów osób na całym świecie, a szkody wyrządzone przez nią są nieodwracalne. Odpowiednie leczenie może tylko zatrzymać jej rozwój, dlatego tak ważna jest diagnostyka i profilaktyka.
4 dni temu

Orangutan u doktora, czyli małpy korzystające ze środków przeciwbólowych

Czy tylko człowiek korzysta z leków przeciwbólowych? Chociaż twierdząca odpowiedź na to pytanie nasuwa się praktycznie sama, to najnowsze obserwacje orangutanów wskazują, że one również walczą z bólem za pomocą roślinnych specyfików.
6 dni temu

Odblaski czyli jak być bezpiecznym na drodze

Wypadki drogowe z udziałem pieszych ciągle jeszcze są czarnym punktem policyjnych statystyk. Mimo wielu akcji społecznych nadal wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że idąc wieczorem i w nocy poboczem, są dla samochodów po prostu niewidoczni. Zobaczmy zatem, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze.
1 tydzień temu

Jak działa i czemu służy wykrywacz metali?

Wykrywacz metali to urządzenie wykorzystujące indukcję elektromagnetyczną. Dzięki temu można za jego pomocą zlokalizować metal zarówno pod ziemią, jak i w różnych obiektach. O obecności wykrywanego materiału informują sygnały dźwiękowe lub drganie igły we wskaźniku. Im bliżej metalu znajdzie się wykrywacz, tym głośniejszy będzie dźwięk i tym mocniej będzie drgała wskazówka. Na jakiej zasadzie działają takie urządzenia i do czego najczęściej się je wykorzystuje?
1 tydzień temu

13 faktów i przesądów związanych z piątkiem trzynastego

Owiany złą sławą, odsądzony od czci i wiary, piątek trzynastego od stuleci uważany jest za dzień przynoszący pecha. Sprawdź, czy na pewno wiesz na jego temat wszystko. Punkt dziesiąty może cię mocno zaskoczyć!
2 tygodnie temu

Języki obce - najbardziej popularne i przydatne na rynku pracy

Umiejętność posługiwania się językiem obcym to znacząca pozycja w naszym CV. Istnieje wiele egzaminów, przystępując do których, otrzymujemy dyplom poświadczający o naszych zdolnościach językowych. Wiele zawodów wymaga znajomości co najmniej języka obcego na poziomie, który pozwala swobodnie załatwiać sprawy biznesowe z klientami zagranicznymi. W dzisiejszych czasach praca z międzynarodowymi kontrahentami to nic nadzwyczajnego.
2 tygodnie temu

Ogólnopolski konkurs Fizyczne Ścieżki

Zapraszamy na rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu Fizyczne Ścieżki.
3 tygodnie temu

Skok

Popularne