8 lat temu

Zatopione ruiny starożytnych miast odkryte na nowo

To nie tylko temat legend – wiele starożytnych polis podzieliło tragiczny los Atlantydy, różnica jest tylko taka, że ich ruiny zostały odnalezione.

lion-3

Atlantyda do mityczna kraina, która na skutek naturalnych kataklizmów – trzęsień ziemi i powodzi, została pochłonięta przez wody oceanów. Przez stulecia miłośnicy legend poszukiwali mitycznego lądu. Tymczasem na przestrzeni wieków scenariusz ten dotknął niejedno miasto. Ruiny kilku z nich udało się odkryć.

Port Royal, Jamajka

Portowe miasto, niegdyś stolica Jamajki, stanowiło przystanek dla piratów, uciekinierów i wszelkich zbrodniarzy spragnionych kobiet, alkoholu i zabawy. Z tego powodu zostało mianowane „najbardziej nikczemnym i grzesznym miastem na świecie”. Kres tym poczynaniom przyniosła iście boska interwencja – potężne trzęsienie ziemi, które 7 czerwca 1692 roku zabrało pod wodę większość wybrzeża i wszystkich mieszkańców miasta.

Niegdyś jedna z większych europejskich kolonii w Nowym Świecie znalazła się pod wodą – a dokładnie około 12 metrów pod jej powierzchnią. Miasto jest archeologiczną kopalnią, z której w dalszym ciągu wydobywa się niezwykłe przedmioty mówiące o życiu karaibskich rzezimieszków.

port-royal-0

port-royal-01

Yonaguni-Jima-Japan-2

Monument Yonaguni

Do tej pory eksperci wciąż spierają się, czy kamienne struktury, które leżą pod wodą tuż u wybrzeży Japonii, są tworem człowieka czy zjawiskiem naturalnym.

Po pierwsze, brak dowodów na poparcie teorii „naturalnej”, do drugie patrząc na kamienne kształty ułożonych szeregowo trójkątów tworzących piramidę, trudno uwierzyć, aby mogły powstać samoistnie. Piramida wznosi się na wysokość 76 metrów z dna morza i z oczywistych powodów jest atrakcją przyciągającą nurków.

Jeśli piramida faktycznie została wzniesiona przez człowieka musiało to mieć prawdopodobnie miejsce w czasie ostatniej epoki lodowcowej, czyli około 10 tysięcy lat przed Chrystusem.

Yonaguni-Jima-Japan

Yonaguni-Jima-Japan-1

Yonaguni-Jima-Japan-3

Yonaguni-Jima-Japan-4

Dwarka, Zatoka Kambajska

Starożytne miasto założone zgodnie z legendą przez Krisznę jeszcze do niedawna uważano wyłącznie za mit. Jednak odkryte w 2000 roku podwodne ruiny zdają się przywracać życie legendzie. Opowieść głosi, że Kriszna postawił wspaniałe miasto składające się z 70 pałaców wykonanych ze złota, srebra i innych drogocennych kruszców. Niestety w siedem dni po jego śmierci miasto zostało pochłonięte przez morze.

Ruiny znajdują się 40 metrów pod powierzchnią oceanu w zatoce współczesnego miasta Dwarka, jednego z siedmiu najstarszych miast w Indiach. Badania akustyczne wykazały, że ruin są niezwykle geometrycznie ułożone, co oszołomiło ekspertów. Do tej pory wydobyto z wody wiele artefaktów, jednak najważniejszy z nich to przedmiot datowany na rok 7500 r. p.n.e. Odkrycie wspiera teorię, że ruiny mogą być również starożytną, legendarną Dwarką.

dwarka

dwarka-underwater-city

dwarka-1

dwarka-2

Chińskie lwie miasto (Si Cheng)

Uważane jest za jedno z najbardziej spektakularnych podwodnych miast na świecie – lwie miasto jest nieomal cudem.

Zbudowane za czasów wschodniej dynastii Han około roku 200 n.e., swoją powierzchnią zajmuje obszar 62 boisk do piłki nożnej i znajduje się obecnie na głębokości 25 do 40 metrów pod wodą. W 1959 w wyniku budowy sztucznego jeziora Qiandao przesiedlono ok. 290 tys. okolicznych mieszkańców, a miasto zostało w całości zatopiono. Obecnie nazwane Nową Atlantydą jest udostępnione do badań płetwonurkom, stanowi również jedną z największych atrakcji turystycznych Chin.

lion-3

sicheng-1

sicheng-2

Pałac Kleopatry, Aleksandria

Tu przy porcie w Aleksandrii znajdują się podwodne ruiny uważane za pałac Kleopatry – starożytnej egipskiej władczyni. Budowla znalazła się pod wodą w wyniku trzęsienia ziemi jakieś 1500 lat temu. Budowla do niedawna pozostawała ukryta przed oczami archeologów – odkryto ją dopiero w latach ’90-tych.

Wraz z pałacem w królewskim kwartale znajduje się również świątynia Izydy. Do tej pory udało się wydobyć z wody około 140 przedmiotów z ruin. Jak uważają archeolodzy może to być miejsce pochówku królowej oraz coś w rodzaju starożytnego muzeum. Władze kraju przygotowują się do udostępnienia ruin do zwiedzania grupom turystów i być może budowy podwodnej trasy spacerowej, która umożliwi zwiedzanie królewskiego pałacu.

alexandria-1

alexandria-2

alexandria-3

alexandria-4

alexandria-5

a

a2