9 lat temu

10 prehistorycznych stworzeń prosto z najgorszych koszmarów

Czy jako dziecko bałeś się dinozaurów z Parku Jurajskiego? Poniżej przedstawiamy galerię dużo bardziej przerażających stworzeń, które żyły w tamtym okresie. I nie ma się czego bać – wszystkie z nich już wyginęły.

1. Megaterium

Megaterium jest rodzajem leniwca, który swoim rozmiarem dorównywał słoniowi. Wyginął dopiero około 10 tysięcy lat temu. Także prawdopodobnie nasi przodkowie musieli niejednokrotnie mierzyć się z tą bestią. Choć nie ma na to jednoznacznych dowodów, Megaterium prawdopodobnie było mięsożerne.

d69f94eb1baf98ce1f3fd37a86794d4d
african_elephant_vs_megatherium_by_sameerprehistorica-d5kr97b

2. Megalodon

Największa ze znanych ryb drapieżnych. Prehistoryczny rekin mierzący około 25 metrów. Żywił się wielorybami i innymi dużymi ssakami morskimi. W 1996 roku znaleziono ząb Megalodona mierzący 16,8 cm długości, będący wówczas największym znanym zębem tego rekina.

Ząb megalodona. Dla porównania zęby żarłacza białego.

Ząb Megalodona. Dla porównania zęby żarłacza białego.

megalodon

3. Gorgonops

Ten zabójczy mięsożerca żył około 260 milionów lat temu. Był największym drapieżnikiem swoich czasów, największe osobniki dochodziły do 4 metrów długości ciała. Jego cechą charakterystyczną były długie kły. Był także niezwykle szybki.

Gorgonops
Labyrinthodont

4. Liopleurodon

Wielki morski gad drapieżny żyjący na przełomie środkowej i późnej jury (od ok. 165 millionów do 155 millionów lat temu). W swoim czasie największy morski drapieżnik. Liopleurodony miały wielkie głowy, krótkie szyje i raczej dłuższe ciała oraz rozszerzony tył czaszki, gdzie znajdowały się potężne mięśnie szczęk pełnych wielkich zębów.

liopleurodon_bw
Liopleurodon_Ferox_by_Stalio

5. Sarkozuch

Daleki krewny krokodyla. Ale bez porównania dużo groźniejszy. Mierzący 12 metrów i ważący 8 ton drapieżnik. Stosunkowo wąskie i długie szczęki zawierały 132 masywne, stożkowate zęby. Pysk stanowi 3/4 długości całej czaszki. Szczęka trochę dłuższa od żuchwy. Wzdłuż grzbietu szereg dużych płytek kostnych o długości do 1 m.

sarcosuchus-cherep
SarcosuchusInfobox

6. Phorusrhacidae

Wielkie, nielotne ptaki, które wymarły w plejstocenie. Największy ptak w historii. Większość była drapieżnikami, niektóre z nich cechowała zdolność do bardzo szybkiego biegu. Phorusrhacidae ważył 400 kg i osiągał około 175 cm wzrostu na poziomie grzbietu, a głowę mógł unosić do 280 cm.

gastornis
Kelenken_680

7. Mozazaur

Wymarła morska jaszczurka. Jedna z największych jaszczurek w dziejach Ziemi, żyjąca około 71–66 mln lat temu. Mozozaur mógł osiągać ponad 17,5 m długości, a sama czaszka mierzyła prawdopodobnie ponad 1,7 metra.

3121_1218166884_large
mosasaurus3

8. Titanoboa

Rodzaj olbrzymiego węża żyjącego na terenach obecnej Ameryki Południowej w okresie paleocenu (ok. 60-58 mln lat temu). Długość ciała 12-15 metrów, masa około 1140 kg, średnica ciała ok. 1 m w najszerszym miejscu. Był zdecydowanie największym wężem, jaki kiedykolwiek zamieszkiwał naszą planetę.

1TmFzwQ
titanoboa_credit_jason_bourque_university_of_florida640

9. Thalattoarchon saurophagis

Dziewięciometrowy drapieżnik morski. Był wczesnym reprezentantem Ichtiozaurów, które żyły w tym samym czasie, co dinozaury. Królował w oceanach przez 160 mln lat. Ponieważ Thalattoarchon potrafił upolować, zdobyć niemal tak dużą, jak on sam, naukowcy przyrównują go do orki.

5fd6f69c34388fcd8b446905da9e0879
SM1x1_CymbospondylusEating

10. Kecalkoatl

Na koniec coś latającego. Największy latający ssak w historii. Jego skrzydła miały rozpiętość ponad 15 metrów, ważył ponad pół tony, a sama żuchwa miała długość dwóch metrów.

Kecalkoatl_(Quetzalcoatlus)_-_Baltow_(1)
quetzalcoatlus_giants_of_the_cretaceous_skies_183a_by_maspix-d5s3tqd