8 lat temu

Jak wyglądałaby twarz, gdyby była idealnie symetryczna?

piekno-symetrii-9

Piękno tkwi w symetrii i proporcjach – to złote zasady sztuki. Czy jednak w przypadku ludzi również obowiązują te same reguły? Poniżej możecie zobaczyć, jak wyglądałyby ludzkie twarze, gdyby były idealnie symetryczne.

Autorem „idealnych” przeróbek jest artysta Alex John Beck. Czy efekt faktycznie zbliża modeli do ideału?

„Myślę, że brakuje im charakteru – piękno opiera się bardziej na charakterze niż na arbitralnych zasadach” komentuje zdjęcia autor. „Mimo symetrii ciała ludzkiego, nawet najwięksi tenisiści grają świetnie tylko jedną ręką.”

Zdjęcia widoczne po lewej stronie przedstawiają symetryczne odbicie lewej strony twarzy modela, zdjęcie po prawej pokazuje, jak wyglądałyby te same osoby, gdyby ich prawa połowa była idealnie odwzorowana. Żadne z dwóch zdjęć nie jest więc naturalnym wyglądem sportretowanych osób.

piekno-symetrii-1

piekno-symetrii-7

„Nie chciałem, żeby odbiorcy odnosili się do oryginału, bo w rzeczywistości były to nudne portrety”. Jeśli chcecie zobaczyć, jak wyglądały te osoby, będziecie musieli połączyć dwie połówki każdego zdjęcia.

Niektóre portrety wyszły zaskakująco podobnie do siebie w obydwu wersjach. Niekiedy drobne różnice wywołują kompletnie odmienne wrażenie.

piekno-symetrii-8

piekno-symetrii-7

„Po kilku rundach portretów poznałem osoby z delikatnymi lub bardziej poważnymi zniekształceniami twarzy, które powodowały mocne asymetrie” ­ efekt wyszedł niezwykle wyraziście na portretach.

Widząc swoje symetryczne odbicia, modele reagowali w najróżniejszy sposób – od fascynacji do przerażenia. „Jedną osobę musiałem usunąć z wystawy” komentuje autor, który wykonał również przeróbki swojego własnego zdjęcia. „Nie chcę jednak go pokazywać. Nie chcę nawet o nim myśleć! Robi mi się smutno, kiedy go sobie przypomnę”.

piekno-symetrii-3

piekno-symetrii-6

piekno-symetrii-2

piekno-symetrii-4

piekno-symetrii-5


Źródło: alexjohnbeck.com

Mamy dla was jeszcze jedną ciekawostkę – poniżej przedstawiamy zdjęcia celebrytów, których twarze przerobiono w programie graficznym, aby uzyskać symetrię. Nawet znani aktorzy nie są idealni.

piekno-symetrii-10

piekno-symetrii-11

piekno-symetrii-12

piekno-symetrii-13

piekno-symetrii-14

piekno-symetrii-15