8 lat temu

Zdjęcia z odkrycia grobu Tutanchamona pierwszy raz w kolorze

dyn01_burton_0744_fc_com

Mumia faraona Tutanchamona leżała nietknięta z bogatą pośmiertną maską – to zdjęcie zostało zrobione po zdjęciu wieka trumny. Maska ważąca ponad 10 kg wykonana jest z litego złota z mozaiką z niebieskiego szkła i kamieni półszlachetnych. Nakrycie głowy przedstawia egipską boginie Nechbet w postaci sępa, symbolizujący władzę nad Górnym Egiptem i boginię Wadjet w postaci węża na czole, symbolizującą panowanie nad Dolnym Egiptem. Na zdjęciu nie jest pokazany tył maski z wypisanym zaklęciem ochronnym.

Minął już prawie wiek odkąd w 1922 archeolog Howard Carter dokonał niezwykłego odkrycia, które zachwyciło świat – razem z innymi naukowcami weszli do nienaruszonego grobu egipskiego faraona Tutanchamona.

Odkrycie zostało udokumentowane przez angielskiego archeologa i fotografa Harrego Burtonam. Wykonał on około 1400 zdjęć. Z okazji wystawy poświęconej temu odkryciu, brytyjskie studio Dynamichrome przygotowało kolorowe wersje fotografii. Dzięki nim, możemy się cofnąć w czasie i zobaczyć odkrycie oczami odkrywców, a nie w czerni i bieli.


ZOBACZ TAKŻE: Najnowsze technologie badawcze pomogą ujawnić tajemnice egipskich piramid


dyn01_burton_0643_fc_com

Badacze Howard Carter, Arthur Callender oraz egipski pomocnik  otwierają drzwi najgłębszego seminarium, żeby po raz pierwszy ujrzeć sarkofag Tutanchamona.

dyn01_burton_0770_fc_com

Howard Carter z pomocnikiem badają sarkofag z wykonaną z laminowanego drewna trumną ozdobioną .elementami z kolorowego szkła.

dyn01_burton_0720_fc_com

Carter badający sarkofag faraona.

dyn01_burton_0605_fc_com

xxxZdjęcie przedstawia odkrywców podczas ostrożnego demontażu jednej z złotych kapliczek w komorze grobowej.

dyn01_burton_0619_fc_com

Naukowcy ostrożnie zwijają materiałowe pokrycie jednej z kapliczek.

dyn01_burton_0616_fc_com

Wnętrze najbardziej zewnętrznej części sarkofagu okryte było materiałem ozdobionym pozłacanymi rozetami przypominającymi rozgwieżdżone nocne niebo. Malowidło na ścianie przedstawia Tutenchamona w trzech scenach: w przebraniu Ozyrysa przeprowadzającego ceremonię „otwarcia ust”. Mural po lewej przedstawia egipskie bóstwa między innymi Horusa i Maat.

dyn01_burton_1169_fc_com

Posąg Anubisa w skarbcu grobu z palami do niesienia.

dyn01_burton_1961_fc_com

Pozłacane popiersie Niebiańskiej Krowy Mehet-Weret i skrzynie złożone w skarbcu grobu.

dyn01_burton_0012_fc_com

Liczne rydwany ułożone pod ścianą.

dyn01_burton_0009_fc_com

Przedsionek grobu z łóżkiem w kształcie Niebiańskiej Krowy, otoczonym mnóstwem innych obiektów. Białe owalne obiekty są to dary żywnościowe dla zmarłego króla.

dyn01_burton_0010_fc_com

Bogato rzeźbione alabastrowe wazy zawierające perfumy.

dyn01_burton_1097b_fc_com

Modeli łodzi w skarbcu grobu. W sumie znaleziono około 35 łodzi. Symbolizowały one transport króla w jego podróży przez strumienie zaświatów ku zmartwychwstaniu.

dyn01_burton_1091_fc_com

Skrzynie wewnątrz skarbca wykonane z różnych materiałów, w tym kości słoniowej, hebanu i egipskiej sekwoi, zawierały biżuterię, ubrania i kosmetyki dla faraona.

dyn01_burton_0007_fc_com

Pozłacane łoże w kształcie lwa oraz inne obiekty znajdujące się w przedsionku (w tym pudła i skrzynie z hebanu zawierające przedmioty z dzieciństwa faraona). Widoczna jest ściana zawierająca zamurowane przejście do komory grobowej. Ściany komory grobowej strzegą posągi.

dyn01_burton_0291_fc_com

Lord Carnarvon (finansujący wykopy) i Howard Carter pozują na zewnątrz komory grobowej.

dyn01_burton_62_pkv93_fc_com

Lord Carnarvon czytajacy gazetę na werandzie domu Cartera, w pobliżu Doliny Królów.

dyn01_burton_0517_fc_com

Arthur Mace i Alfred Lucas podczas pracy nad złotym rydwanem z grobowca Tutanchamona.

dyn01_burton_0493_fc_com

Arthur Mace i konserwatorzy czyszczą jeden z posągów z przedsionka.

dyn01_burton_0491_fc_com

Badacze zawijają posąg aby zapewnić mu ochronę na czas transportu.

Wszystkie zdjęcia  Harry Burton. © The Griffith Institute, Oxford. Pokolorowane przez Dynamichrome na wystawę “The Discovery of King Tut” w Nowym Jorku.