6 lat temu

Zwierzęta o unikalnym wyglądzie – trudno uwierzyć, że istnieją naprawdę

W dziczy żyje wiele naprawdę zdumiewających zwierząt.

Są to zwierzęta wyglądające jak hybrydy innych stworzeń oraz takie, których wygląd nie jest podobny do niczego innego na świecie. Wiele z nich to bardzo rzadkie okazy, które w swoim naturalnym środowisku miało okazję oglądać tylko kilku szczęśliwców.

Oto zwierzęta o unikalnym wyglądzie.

1. Tamaryna Cesarska

Tamaryny Cesarskie znane są ze swojego imponującego owłosienia na mordce. Te urocze małe małpki zawdzięczają swoją nazwę długim wąsom, które wyglądem przypominają te, noszone przez ostatniego niemieckiego Cesarza, Wilhelma II.

2. Mangalica

Większość świń posiada krótką, szorstką szczecinę porastającą ich ciało, które zazwyczaj jest tego samego koloru, lecz Mangalice są wyjątkiem od tej reguły. Te węgierskie świnki porasta imponująca warstwa grubego futra, zbliżonego wyglądem do owczej wełny. Takie mieszańce świń i owiec to stworzenia jedyne w swoim rodzaju.

3. Jenot azjatycki

Wyglądem przypomina szopa z dłuższymi nogami, lecz w rzeczywistości nie jest blisko spokrewniony z szopowatymi. Jenoty należą do rodziny psowatych – do tej samej zalicza się psy, wilki i lisy. Ten interesujący z wyglądu gatunek występuje w środowisku od milionów lat.

4. Krowa wyżynna

Na szkockich farmach można znaleźć naprawdę unikalną rasę krów: Szkocką Krowę Wyżynną. Te puchate, brązowe bydło znane jest ze swoich długich, spiczastych rogów oraz miękkich włosów. Ich interesujący wygląd wyróżnia je spośród innych gatunków krów.

5. Rokselana złocista

Te kolorowe małpki można rozpoznać po ich złotym futrze i jasnoniebieskich pyszczkach. Występują one w środkowych Chinach, gdzie znajduje się od 8000 do 10000 dzikich osobników tego gatunku.

6. Krab palmowy

Krab palmowy jest największym lądowym gatunkiem kraba na świecie. Jego szczypce są super silne, dzięki czemu mogą rozłupać nawet całego kokosa! Ten olbrzym jest jednym z najbardziej wyjątkowych stawonogów spośród wszystkich występujących w przyrodzie.

7. Fregata wielka

Nie chodzi tu oczywiście o rodzaj statku, a o ptaka morskiego z rodziny fregat, znanego ze swojego jasnoczerwonego, balonowatego podgardla. W ten unikalny atrybut wyposażone są tylko samce Fregat, które nadymają go w celu zwrócenia uwagi samicy.

8. Salamandra olbrzymia chińska

Salamandra olbrzymia chińska jest największym płazem na świecie. Te ogromne stworzenia żyją w górskich potokach Chin i prowadzą wyłącznie nocny tryb aktywności.

9. Wenezuelska ćma „pudlowa

Puszysta wenezuelska ćma została odkryta w 2009 r. Ten dziwny rodzaj owada na swój sposób wygląda jednocześnie uroczo i przerażająco.

10. Almik haitański

Główną cechą Almika haitańskiego (Hispaniola Solenodon) jest jego długi, spiczasty ryjek, bardziej giętki, niż by się wydawało. Połączony jest ze stawem panewkowym, pozwalającym mu poruszać ryjkiem w różne strony, wciskając go w nawet najdrobniejsze szczeliny w poszukiwaniu pożywienia.

11. Lotokot malajski

Te niesamowite latające lemury posiadają duże oczy, pozwalające im na łatwe wypatrzenie ofiary. Używają swoich skrzydeł do szybowania z drzewa na drzewo w poszukiwaniu młodych listków, które są ich ulubionym pożywieniem.

12. Głuptak niebieskonogi

Ich nazwa pochodzi od ich jasnoniebieskich nóg. Mają taki kolor, ponieważ pigmenty karotenoidowe pozyskiwane z pożywienia koncentrują się właśnie w ich stopach.

13. Mara patagońska

Być może wygląda jak mały kangur z króliczymi uszami, lecz Mara patagońska jest w rzeczywistości gryzoniem. Zwierzęta te mają interesujące cechy zachowawcze, odmienne od większości gryzoni – są aktywne w dzień oraz są zatwardziałymi monogamistami.

14. Markur śruborogi

Ta górska odmiana kozy posiada imponujący zestaw rogów. Ich poroże może osiągać wysokość nawet do 1.20 m.

15. Pangolin gruboogonowy

Łuskowce – jak inaczej określa się te zwierzęta – znane są ze swoich wyjątkowych łusek, wyglądających jak zbroja. Ich głównym składnikiem jest keratyna – ten sam materiał, którego używa się do stylizacji włosów.

A to…

Tak, masz rację, to zwierzę nie istnieje naprawdę.

To Antylopa chmurna. Jej wygląd jest aż nazbyt dziwaczny i unikalny, aby była prawdziwa. Jest to dzieło internetowego rzemieślnika, który tworzy takie artystyczne lalki.