Martwisz się o dom? Zobacz rozwiązanie, które Ci pomoże

Dom jest najważniejszym miejscem dla każdego z nas. To przestrzeń, w której można się poczuć naprawdę swobodnie oraz bezpiecznie. To tu można się zrelaksować i wypocząć w rodzinnym gronie. Oczywiście pod warunkiem, że zapewnisz sobie odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Właściwe zabezpieczenia przydają się zarówno, gdy wszyscy domownicy są w domu, jak i gdy na krócej lub dłużej opuszczasz miejsce zamieszkania. Jakie wybrać, aby móc spać spokojnie?

Oczywistym jest, że obok domu jednorodzinnego nie postawisz budki strażniczej, w której zasiądzie pracownik ochrony. Rozwiązanie takie byłoby i niewspółmiernie kosztowne, i zupełnie niepotrzebne. Zwłaszcza że sytuacje będące zagrożeniem pojawiają się dosyć rzadko. Jakie zatem jest najlepsze rozwiązanie? Składa się ono z dwóch elementów. Pierwszym jest profesjonalny monitoring, z drugim – alarmy domowe.

Monitoring to rozwiązanie także dla prywatnych domów

Systemy monitoringu mogą Ci się kojarzyć z dużymi biurowcami czy sklepami wielkopowierzchniowymi. I rzeczywiście, tam obecność kamer jest dzisiaj niemal obowiązkowa. Nie oznacza to jednak, że z tego prostego, a jednocześnie skutecznego rozwiązania nie możesz skorzystać również w domu jednorodzinnym. Oczywiście, w tym przypadku nie potrzebujesz zaawansowanego systemu opartego o dziesiątki kamer, a jedynie kilku rejestratorów zainstalowanych w newralgicznych punktach Twojej posesji.

Pamiętaj, że samo zamontowanie kamer to dopiero początek. Mogą one pełnić dwie funkcje:

  • rejestrować obraz przez 24 godziny na dobę po to, aby gdy np. dojdzie do włamania czy aktu wandalizmu możliwe było odtworzenie sytuacji i podjęcie próby zidentyfikowania sprawców,
  • zapewniać nieustanny monitoring otoczenia, stale koordynowany z firmą z branży security – tak, aby możliwe było szybkie podjęcie reakcji, kiedy ktoś będzie np. próbował się włamać.

Ta druga opcja jest znacznie korzystniejsza, ponieważ pozwala Ci zminimalizować ewentualne straty. Jak to działa? W nowoczesnych firmach z branży security, takich jak np. Konsalnet, możesz skorzystać z usługi wideo obchodu czy też wideo weryfikacji. Pierwsza z nich polega na regularnym sprawdzaniu obrazu z kamer znajdujących się na terenie posesji przez pracownika Centrum Monitoringu – np. raz na kilkanaście – kilkadziesiąt minut. Druga zaś jest dostępna, gdy na posesji są zamontowane dodatkowe alarmy domowe. Jeśli jeden z nich zareaguje, wykrywając potencjalne zagrożenie, wówczas Centrum Monitoringu natychmiast zweryfikuje sytuację. Jeżeli rzeczywiście będzie się działo coś niepokojącego, do Twojego domu zostanie wysłana grupa interwencyjna, a o sytuacji zostanie powiadomiona policja.

Alarmy domowe – jakie zabezpieczenia warto zainstalować?

Monitoring najlepiej działa w połączeniu z odpowiednim systemem alarmów i zabezpieczeń. Jakich? Eksperci w zakresie ochrony polecają m.in.:

  • czujniki ruchu – aktywowane np. w godzinach nocnych czy wówczas, gdy właściciel domu przebywa dłużej poza jego terenem,
  • czujniki nieautoryzowanego otwarcia drzwi lub okien – to dobre zabezpieczenie przed włamaniem,
    czujniki dymu – na wypadek pożaru.

Zabezpieczeniami należy objąć również garaż. O tak wyposażony dom nie będziesz się musiał martwić. Nawet, gdy Ty będziesz bardzo daleko, eksperci będą czuwali nad jego bezpieczeństwem.