7 lat temu

Niesamowity stół z ciągle zmieniającymi się wzorami z piasku

Sisiphus, czyli po polsku po prostu Syzyf, to projekt autorstwa Bruce’a Shapiro.

W mitologii greckiej Syzyf musiał wepchać kamień na górę. Gdy już prawie osiągał cel, kamień staczał się ze zbocza i zmuszał herosa do rozpoczęcia całej pracy od nowa. Na podobnej zasadzie działa ten niezwykły stół. 

Sisiphus to równocześnie mebel i kinetyczna rzeźba. Stalowa kulka tocząc się po piasku, tworzy piękne wzory, których oglądanie jest szalenie wciągające.

Dopracowanie projektu zajęło artyście 20 lat. W międzyczasie jego projekt był elementem instalacji artystycznych w Szwajcarii, Niemczech i Australii. Wersja, którą podziwiacie, jest przygotowana na kampanię Kickstarter. Bruce Shapiro chce w ten sposób dotrzeć ze swoim dziełem do zwykłych domów.

Jak to działa?

To, co widzisz, jest w pełni funkcjonalnym stołem z cienką warstwą piasku pod jego szklanym blatem. Pod stołem znajduje się dwusilnikowy robot nazwany „Sisbot”, który porusza magnesem, który z kolei przyciąga stalową kulkę.

Silniki sterowane są przez małe komputery, które przekazują zestawy ścieżek. Mechanizm nie ma wyłącznika – wystarczy go podłączyć. Automatycznie się skalibruje i rozpocznie domyślne ładowanie i odtwarzanie ścieżek. Można wybierać ulubione ustawienia i sterować odtwarzaniem, regulując prędkość i podświetlenie za pomocą aplikacji na smartfony, łącząc się z Sisiph’em poprzez WiFi.

Skoro znacie już teorię, zobaczcie, jak stolik działa w praktyce.

Stolik dostępny będzie w różnych wersjach i kolorach, jeżeli tylko uda się zebrać odpowiednią ilość funduszy na rozpoczęcie produkcji. Możecie wesprzeć projekt wchodząc na jego stronę na Kickstarter.

b1a6db72aeb82aa84265d3265e6c58d1_original

a1b8fc7d7fb6c1812d2cf70e400e2bc4_original

6fdaf5e01472140cb8fcabe62c771499_original

Źródło: taomc.com