8 lat temu

Krew tryskająca z oczu – najdziwniejszy mechanizm obrony jaki istnieje w przyrodzie

jaszczurka-tryskajaca-krwia-2

Jaszczurka rogata występująca na pustynnych terenach Teksasu, została wyposażona przez naturę w kilka metod odstraszania drapieżników. Zaczynając od maskującego pancerza, nadającego jaszczurce wygląd skał, poprzez kolce na plecach, aż do najbardziej kuriozalnego mechanizmu obrony, jaki występuje w przyrodzie – krwi tryskającej z oczu!

Jaszczurka ze względu na swoje niewielkie rozmiary (ma zaledwie kilka centymetrów długości), jest potencjalną ofiarą dla różnych gatunków drapieżników – ptaków, węży czy stepowych psów. W zależności od tego, co jej zagraża, wybiera jedną z kilku metod obrony.

jaszczurka-tryskajaca-krwia-3

Atakowana przez węża jaszczurka, sięgnie po popularną wśród gadów technikę napompowania swojego ciała. Zwiększając objętość dwukrotnie, daje sygnał, że trudno będzie ją przełknąć. Jeśli jednak na jej drodze pojawi się duże zwierze, sięgnie po broń specjalnie dedykowaną temu drapieżnikowi – krwisty jad z oczu.

jaszczurka-tryskajaca-krwia-4

Jaszczurka reguluje przepływ krwi w swojej głowie, generując wysokie ciśnienie. Przygotowując się do wystrzału, gad zbiera krew w kąciku oka. Gdy jest już wystarczająco dużo płynu, jaszczurka wystrzeliwuje pocisk krwi w stronę drapieżcy. Co najlepsze, kontrolując mięśniami swoje gałki oczne, może kontrolować ruch i kierunek wystrzału, osiągając do 1,8 metra zasięgu!

krew-z-oczu

Efekt – jaszczurka nie tylko wygląda po zajściu nieapetycznie, dodatkowo wystrzelona krew jest mieszanką, która razi nieznośnym zapachem, który utrzymuje się przez około 15 minut.

Zbyt dziwne, aby uwierzyć? Zobaczcie jaszczurkę w akcji!