7 lat temu

Nie do uwierzenia! Chińskie imitacje światowych zabytków.

Tower Bridge jest bez wątpienia jednym z najbardziej znanych i rozpoznawalnych zabytków świata. Niedługo jego sławę przyćmić może zbudowana przez Chińczyków replika – dwukrotnie większa od oryginału.

Budowla postawiona nad rzeką w mieście Suzhou liczy 40 metrów wysokości i zamiast dwóch na cztery baszty. Kosztowała państwo 9,4 miliony £. Chiny wybudowały również replikę wieży Eiffla, Opery w Sydney, Białego Domu i innych światowych atrakcji architektury. Pokusili się nawet o wartą 160 milionów funtów, naturalnej wielkości replikę Titanica, której budowa rozpoczęła się w listopadzie 2016 roku. Ogłoszenie planu budowy wzbudziło kontrowersje, gdy okazało się, że w projekcie znajduje się również Makieta góry lodowej, z którą zderzył się statek. Będzie można oglądać w prowincji Sichuan.

Poniżej galeria 17 kultowych zabytków świata, które możecie zobaczyć w Chinach.

Dwa razy większa replika londyńskiego Tower Bridge stoi nad jeziorem Yuanhe w Suzhou, w prowincji Jiangsu. Została zbudowana w 2012 roku, ale przyciąga uwagę całego świata, od kiedy nowe zdjęcia zostały opublikowane w sieci w poprzednim miesiącu. Pomimo iż skrzydła mostu nie unoszą się do góry, posiada on dwupasmową jezdnię dostosowaną do potrzeb tego ludnego kraju.

To z kolei replika nie tyle budowli ile całego krajobrazu – model ateńskiego Partenonu powstał w parku tematycznym Lanzhou w prowincji Gansu.

Licząca nieco ponad 100 metrów, a więc zaledwie jedną trzecią wysokości oryginału, chińska wieża Eiffla unosi się nad osiedlem mieszkaniowe w Tianducheng. Architektura i krajobraz tego miejsca mają naśladować paryski styl.

Replika wybrzeża Sydney składa się ze słynnego mostu portowego Sydney Harbour Bridge oraz znajdującej się na jednym z brzegów opery, która stanowi symbol kraju. Poczuć się jak w Australii mogą dzięki temu mieszkańcy Pekinu.

Wzniesione w chińskim Makau Rzymskie Koloseum może pomieścić do dwóch tysięcy osób i służy jako wielki amfiteatr na otwartym powietrzu.

Liczący zaledwie 10 m wysokości chiński Łuk Triumfalny można podziwiać w Jiangyan. Oryginał liczy aż 50 m.

Odlany z betonowej wylewki Wielki Sfinks góruje nad niedokończonym parkiem tematycznym w Chuzhou.

Zainspirowany moskiewskim Kremlu kompleks budynków zwiększonych ze złotymi kopułami podziwiać można w dzielnicy Pekinu Mentougou. Mieszczą się tu urzędy państwowe. Budowa kosztowała 3,5 miliona dolarów.

Florentia Village w miasteczku Wuqing to zajmująca 200 m kwadratowych makieta miasteczka we włoskim stylu. Na dawnych polach kukurydzy wzniesiono kamieniczki, a nawet mosty stylizowany na włoski renesans. Przez środek płynie zaś kanał zainspirowany Florenckimi.

Ikoniczna już piramida znajdująca się oryginalnie w paryskim Luwrze została zaprojektowana przez architekta i zlokalizowana w mieście Chongqing. Kopia wygląda nieco bardziej ponuro.

Pekin posiada swój własny Biały Dom, umieszczony w parku tematycznym tuż obok replik Lincoln Memorial, Washington Monument i Kapitolu.

Kopia świątyni Karnak znajdującej się oryginalnie w Egipcie, zbudowana jest w niedziałającym Parku rozrywki World Park w Wuhan, oddając zarówno wielkość, jak i szczegółowość oryginału.

Imitacje posągów z Wysp Wielkanocnych można spotkać na deptaku w dzielnicy biznesowej Pekinu.

Luksusowy Hotel Chateau Laffitte imituje XVII-wiecznym zamek Maisons-Laffitte, paryski majątek, który ucieleśnia francuską architekturę epoki baroku.

“Hallstatt” to replika austriackiego miasteczka wpisanego Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO, wzniesiona przez prywatnego dewelopera na przedmieściach Huizhou. Kompleks otoczony jest mieszkaniami w podobnym stylu. W intencji twórców stanowić ma turystyczne miasto i mekkę dla fotografów ślubnych.

Szanghajska “Krzywa Wieża w Pizie” znajduje się 8 tysięcy kilometrów od oryginału i jest wierną kopią w skali 1:4. Centrum biznesowe w Szanghaju jest gospodarzem corocznego święta nazywanego “Rzymskimi wakacjami”, gdzie uczestnicy bawią się w otoczeniu włoskiej architektury, jedząc włoskie potrawy i celebrując kontynentalną modę.