7 lat temu

Miliardy lat temu istniał mikrokontynent – Mauritia

Naukowcy wreszcie potwierdzili to, czemu poświęcili wiele lat szczegółowych badań. Miliardy lat temu istniał na świecie mikrokontynent, który został zatopiony.

Co jest dowodem na istnienie kontynentu?

Otóż naukowcy znaleźli na wyspie Mauritius (pozostałości po kontynencie) kryształy cyrkonu. Okazało się, że są one dużo starsze niż sama wyspa. Jak dużo? O miliardy lat!

Według naukowców to niezbity dowód na istnienie w tym miejscu kontynentu, który około 84 miliony lat temu zatonął w Oceanie Indyjskim. Łączył Indie i Madagaskar, a naukowcy utrzymują, że fragment wybrzeża Indyjskiego (Grzbietu Maskareńskiego) i wyspa Mauritius składają się z tych samych minerałów. Musiał to być więc jeden kontynent.

Jak to możliwie, że dziś naukowcy są w stanie udowodnić istnienie kontynentu, którego nie ma już od milionów lat?

Prócz dwóch fragmentów skał podobnych do siebie, a oddalonych o setki kilometrów, naukowcy wskazują, że skorupa ziemska na dnie Oceanu Indyjskiego jest wyjątkowo gruba. I to właśnie w miejscu, gdzie podejrzewa się istnienie mikrokontynentu. Zazwyczaj powierzchnia ziemi jest znacznie cieńsza, ma około 5-10 kilometrów grubości. Tymczasem w miejscu pradawnego kontynentu grubość sięga nawet 30 kilometrów, co jest typowe dla lądu. Kolejnym dowodem jest fakt, że w niektórych miejscach Oceanu Indyjskiego pole grawitacyjne jest silniejsze.

Około czterech lat temu pojawiły się pierwsze doniesienia naukowców o istnieniu mikrokontynentu Mauritii. Znaleziono wtedy kryształy, które datowano na dwa miliardy lat! Niestety, wielu naukowców podważało te dowody, uznając je za niewystarczające. Dlaczego? Minerały znaleziono na plaży, więc wielu sugerowało, że nie muszą należeć do wyspy – kryształy mogło przynieść morze.

Jednak znalezisko kryształów cyrkonu na skałach wyspy to niezbity dowód na istnienie pradawnego kontynentu. Naukowcy uważają, że miliardy lat temu, gdy skorupa ziemska przemieszczała się w kierunku Azji, doszło do pęknięcia Mauritii wskutek czego kontynent został zatopiony.