8 lat temu

Codex Seraphinianus – najdziwniejsza encyklopedia na świecie

Para uprawiająca seks zamieniająca się w krokodyla, ryby przypominające oczy morskiego potwora, mężczyzna powożący własną trumną. Absurdalnym obrazom towarzyszy tekst – niby odręczne pismo stylizowane na starodawny manuskrypt.

20

Niczym przewodnik po nieznanym świecie na 300 stronach Kodeks objaśnia istnienie wyimaginowanych obiektów i stworzeń, używając do tego unikalnego alfabetu, dziesiątek wykresów  i setek rysunków.

Autorem kodeksu jest włoski artysta Luigi Serafini, który mając zaledwie 27 lat, w 1976 roku postanowił stworzyć encyklopedię wyimaginowanych obiektów, inspirując się XVIII – wiecznymi atlasami przyrodniczymi, „Alicją w krainie czarów”, a także dziełami surrealistów.

Do tego nie napisał go w żadnym ze znanych języków, lecz w stworzonym przez siebie, niezrozumiałym sztucznym języku, który jest tak skomplikowany, że stanowi jeden z najwyższych wyczynów światowej kryptografii.

alcune_delle_illustrazioni_del_codex_seraphinianus_2151

Zajęło mu prawie trzy lata, aby ukończyć projekt, kolejne trzy, żeby dzieło opublikować, ale kiedy w końcu książka została wydana – dziwne i wspaniałe zarazem dzieło sztuki i filozoficzna prowokacja, powstała tuż przed wybuchem ery informatyzacji, nieustannie przyciąga zainteresowanie i skupia wokół siebie nowych wielbicieli.

4

Publikacja po raz pierwszy wydana w 1981 roku przez wydawcę Franco Maria Ricci stała się od razu jednym z ulubionych dzieł kolekcjonerskich na długo, zanim zyskała swoją popularność dzięki internetowym reprodukcjom.

Na skutek niegasnącej popularności wśród kolejnych pokoleń, przygotowywana jest kolejna seria wydawnicza Codex Seraphinianus wzbogacona o kolejne rysunki artysty.

codexseraphinianus9

codexseraphinianus8

Codex-Seraphinianus-7

codexseraphinianus7

codexseraphinianus6

codexseraphinianus1

codexseraphinianus2

codexseraphinianus3

codexseraphinianus4

codexseraphinianus5