Czy numizmatyka jest dobrym hobby dla dziecka?

W dobie technologicznego pędu większość dzieci lgnie do szeroko rozumianej cyfryzacji. Obecnie nieodłącznym atrybutem dziecka w wieku kilkunastu, a nawet kilku lat jest smartfon naszpikowany dziesiątkami aplikacji, które kradną cenny czas. Dziś na próżno szukać wypełnionych placów zabaw i boisk – trzepaki zaś rdzewieją w zapomnieniu i tęsknocie za minionymi dekadami. Aby wykreować w dziecku wrażliwość i szersze spojrzenie na rzeczywistość warto zaszczepić w nim pasję – najlepiej analogową…

Jednym z przykładów hobby dla dziecka jest numizmatyka, która poza frajdą i rozwojem dostarczy wielu cennych informacji, które w przyszłości mogą okazać się poważnym źródłem zarobku. Dlaczego zaszczepienie w dziecku pasji takiej jak numizmatyka jest dobrym rozwiązaniem?

Czym jest numizmatyka?

Zgodnie z definicją numizmatyką nazywamy naukę pomocniczą historii zajmującą się badaniem monet, banknotów oraz innych znaków pieniężnych pod względem historycznym, estetycznym oraz technicznym. Do głównych zadań numizmatyki należy :

– kolekcjonowanie i klasyfikowanie monet

– wyjaśnienie oraz zinterpretowanie faktów historycznych

– datowanie monet oraz analiza znaków menniczych

– analiza ikonograficzna, metrologiczna oraz epigraficzna

– określenie dodatkowych funkcji monet

Walory numizmatyki

Tytułowa nauka niesie ze sobą mnóstwo korzyści walnie przyczyniających się do rozwoju naszej pociechy. Do najważniejszych zaliczamy budowanie cierpliwości oraz kreowanie pomysłowości, a także wyobraźni. Numizmatyka ponadto pozwala na zdobycie dodatkowej wiedzy, która może przydać się w późniejszych latach edukacji. Jeśli chodzi o korzyści wychowawcze, to warto dodać, iż wspomniana nauka uczy dbania o własne przedmioty i daje wiele satysfakcji.

W jaki sposób zaszczepić w dziecku pasję?

Aby przybliżyć numizmatykę swemu dziecku warto skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań. Jednym z nich są monety numizmatyczne Skarbnicy Narodowej – w kolekcji znajdziemy arcyciekawe egzemplarze z objaśnieniem, albumy wypełnione zdjęciami oraz rysem historycznym, a także pamiątkowe zbiory, które mogą rozpocząć kreowanie unikalnej kolekcji. Kolekcja ta w przyszłości może zapewnić nie tylko byt, ale także zaszczepić w dziecku pasję, która łączy przyjemne z pożytecznym.