8 lat temu

Wynalazki Leonarda da Vinci

Piętnastowieczny artysta do dzisiaj uważanych jest za twórcę największych dzieł sztuki w historii.

leonardo-da-vinci-wynalazki

Oprócz tego, że był genialnym artystą, da Vinci był również naukowcem, inżynierem i wynalazcą. Jego najbardziej fascynujące wynalazki wyprzedzały epokę. Działanie niektórych pojęto dopiero w XX wieku.

Spadochron

da-vinci-spadochron

Wynalazek spadochronu przypisuje się właśnie renesansowemu artyście, choć w rzeczywistości nie był pierwszym, który wpadł na ten pomysł.

W swoim dziele Codex Atlanticus zawarł słynny szkic spadochronu w kształcie piramidy z drewnianą ramą. Rysunki podobnego urządzenia pojawił się wcześniej w rękopisie nieznanego autora. Co więcej istnieją dowody na istnienie urządzenia podobnego do spadochronu stosowanego w Chinach już w XI wieku.

Spadochron Leonarda był o wiele bardziej wyrafinowane niż azjatycki. W 2000 roku brytyjski skoczek Adrian Nicholas wypróbował czy sprzęt zadziałałby, dokonują skoku na spadochronie zbudowanym według szkiców da Vinci.

Pierwszy śmigłowiec

da-vinci-helicopter

Jest to wynalazek, który przypomina bardziej technologię XX i XXI wieku, a nie okresu renesansu. Rzeczywiście projekt wygląda podobnie do nowoczesnych śmigłowców.

Według Leonarda urządzenie mogło latać, jednak zdaniem większości ekspertów było to niemożliwe, ponieważ sama siła mięśni pilota jest niewystarczająca by utrzymać maszynę w powietrzu. Mimo tego przypisuje mu się wynalezienie koncepcji helikoptera, lub przynajmniej maszyny zdolnej do pionowego lotu w powietrzu.

Ornithopter

ornithopter-da-vinci

Da Vinci wymyślił wiele maszyn latających, w tym Ornithopter, zainspirowany ruchem lotu ptaka.

Ornithopter Leonarda miał być zdolny do lotu i „napędzany” wyłącznie przez energię mięśni. Tego rodzaju urządzenia mogą wznieść się w powietrze, ale tylko na krótki czas i dystans ze względu na ograniczenia ludzkiej fizjologii.

da-vinci-orni

Gdyby maszyna Leonarda faktycznie działała, nie przeleciałaby więcej niż kilkaset metrów. Niemniej jednak jego notatki i szkice wykazywały głębokie zrozumienie aerodynamiki i wiedzy o lataniu, które są fundamentalne dla rozwoju nowoczesnego lotnictwa.

Robot

Leonardo-Robot3

Nie do końca we współczesnym tego słowa znaczeniu. Da Vinci zbudował urządzenia zwane automatonem, zdolne do przemieszczania się bez ludzkiej interwencji.

Pod koniec XV wieku słynny już wtedy Leonardo zaprojektował mechanicznego rycerza, który mógłby siadać, wstawać i poruszać swoimi ramionami niezależnie od siebie. Kilka lat później zbudował również mechanicznego lwa, który także był w stanie poruszać się.

CZYTAJ WIĘCEJ: Historia robotyki

Broń mechaniczna

da-vinc-bron

Automat mogący wystrzelić 33 pociski w niczym nie przypomina współczesnych karabinów maszynowych. Zamiast strzelać kulami umieszczonymi w pasie z amunicją wystrzeliwał pociski z poszczególnych luf, ustawionych w trzech rzędach po 11 rurek.

Urządzenie Leonarda nigdy nie zostało zbudowane ani użyte w czasie wojny, jednak jest godne uwagi ze względu na koncepcję nowoczesnego karabinu maszynowego.

Viola organista

viola-organista-da-vinci

Wśród wielu szkiców i rysunków Leonarda znaleźć można również instrument tzw. viola organista, co świadczy o wielu zainteresowaniach i talentach słynnego artysty. Wydaje się jednak, że nigdy nie zbudował swojego innowacyjnego instrumentu muzycznego.

Jest to rodzaj klawesynu. Nie znalazł zainteresowania wśród ówczesnych muzyków, dopiero kilka stuleci później zaczęto budować podobne instrumenty. Nie jest jasne, czy były one inspirowane przez projekt Leonarda, czy zostały opracowane niezależnie.

Kombinezon do nurkowania

da-vinci-diving-suit-2

Podobnie jak w przypadku spadochronu, da Vinci nie był pierwszym, który wpadł na pomysł kombinezonu, który umożliwia jego użytkownikowi oddychanie pod wodą.

Ale znowu, jego konstrukcja jest uderzająco podobna do wczesnych prototypów nowoczesnych kombinezonów, składała się ze skórzanej kurtki, spodni i hełmu z wbudowanymi szklanymi goglami i rurką do oddychania, która dostarczała powietrze z powierzchni.

Urządzenie samojezdne

da-vinci-pojazd

Podobnie jak wiele innych wynalazków Leonarda, ten znacznie wyprzedzał swoje czasy. To prawdopodobnie wyjaśnia również dlaczego niesamowita maszyna została „odkryta” w jego rysunkach dopiero na początku XX wieku.

Aż do lat ’90 tych nikt nie mógł zrozumieć jak to urządzenie miało pracować. Dopiero profesor Carlo Pedretti zdał sobie sprawę, że mechanizm nie jest napędzany bezpośrednio przez sprężyny, ale przez inny mechanizm, który był kontrolowany przez sprężyny, zrozumiano sposób jego działania.

Oprócz tego, że jest w stanie poruszać się samodzielnie, wykazano także, że urządzenie było zaprogramowane, aby skręcać, jednak tylko do prawego boku.

Czołg

da-vinci-czolg

Został po raz pierwszy użyty w czasie I wojny światowej, ale koncepcja czołgu lub według niektórych, pierwszy prototyp, został opracowany przez Leonarda da Vinci ponad 500 lat wcześniej.

Pojazd opancerzony Leonarda był wyposażony w serię armat i „napędzany” przez ludzi znajdujących się w środku. Projekt miał poważną wadę, która sprawiała, że pojazd nie mógł się przemieszczać.

Większość historyków uważa, że da Vinci celowo uczynił swój czołg niesprawnym, gdyż tak naprawdę nie chciał, aby jego machina wojenna została zbudowana. Inni uważają, że być może chciał zapobiec dostaniu się maszyny w niepowołane ręce.