8 lat temu

Chińskie kopie europejskich zabytków i miast!

Made in China nabiera nowego znaczenia. Chińczycy nie tylko kopiują produkty znanych marek, poszli o krok dalej i reprodukują znane europejskie zabytki, a nawet całe miasta!

Chcesz odwiedzić Partenon, albo zobaczyć znany Łuk Triumfalny? Nie musisz podróżować po Europie, znane zabytki możesz znaleźć także w Chinach.

Architekci i budowniczowie z dalekiego wschodu, zadbali o to, aby w ich kraju znalazła się wieża Eiffla, Stonehenge, czy nawet Wenecja.

Hallstatt (Austria) w Huizhou

Hallstatt to górska gmina położona w Austrii wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Unikalny pejzaż i zabudowa zostały w całości skopiowane. Od krytych drewnianym gontem alpejskich domków, do imponującego XIX wiecznego neogotyckiego kościoła.

800px-Hallstatt_300

Hallstatt (Austria)

W 2012 roku świat obiegła wiadomość o uroczystym otwarciu kopii gminy w miejscowości Huizhou w prowincji Guangdong w Chinach. Budowa kosztowała 940 milionów dolarów i trwała zaledwie rok. W Austrii wybuchł skandal, gdyż nikt nie zadał sobie trudu, aby zapytać, czy mieszkańcy oryginalnego Hallstatt mają coś przeciwko kopiowaniu ich miasta.

Chińczycy zadbali o wiele szczegółów, odtworzyli nawet jezioro, co prawda 50 razy mniejsze, ale i tak dowodzi to ogromnego rozmachu podczas budowy.

Hallstatt

Hallstatt (Chiny)

Hallstatt1

Hallstatt (Chiny)

Hallstatt (Chiny). Zdjęcie Alex Hofford/Sinopix / Rex Features

chinskie kopie-12

Hallstatt (Chiny)

Manhattan (NY, USA) w Bīnhǎi New District, Tianjin

Yujiapu Financial District jest wykonane na podobieństwo Manhattanu. Pod budowę wybrano nawet odpowiedni teren nad rzeką Hai. Dzielnica luksusowych drapaczy chmur wyrasta stopniowo w Tianjin, 180 km od Pekinu.

yujiapu-plan

Projekt centrum

yujiapu-plan_DCE

Projekt centrun

Odwzorowanie jest dość dokładne i w chińskiej kopii znaleźć można sławne wierzowce z Rockefeller Center i wieżami World Trade Center. Gdy zostanie ukończona będzie mogła śmiało konkurować ze sławnym pierwowzorem. Będzie to największe centrum finansowe na świecie.

yujiapu-being-built

Yujiapu Financial District

yujiapu-10

Yujiapu Financial District

yujiapu-skyline

Yujiapu Financial District

yujiapu-9

Yujiapu Financial District

yujiapu-towers

Yujiapu Financial District

Paryż (Francja) w Tianducheng

Tianducheng zostało zbudowane na wzór Paryża z własną 354-metrową repliką Wieży Eiffla. Miasto otwarto z wielką pompą w 2007 roku, ale nie udało się go zasiedlić i teraz jest miastem duchów. Najczęstszą podawaną przyczyną takiego stanu rzeczy jest podobno niekorzystne położenie.

Zarośnięte ogrody , w tym teren pod słynną wieżą, zostały przejęte przez nielicznych mieszkańców do uprawiania warzyw.

eiffel-china-0

Projekt był imponujący miasto otworzono hucznie w 2007 roku.

eiffel-china

Tianducheng

eiffel-china-2

Tianducheng

eiffel-china-3

Tianducheng

Wenecja (Włochy) w Dalian

Replika słynnego włoskiego miasta, jednego z uważanych za najpiękniejsze na świecie i najbardziej romantyczne, została otworzona w 2014 roku w Dalian w północno-wschodnich Chinach.

wencja-chiny-0

Jak w przypadku wszystkich podobnych kopii, także Wenecja wybudowana została z rozmachem. Nad urokliwymi kanałami stoją drobne kamieniczki w europejskim stylu. Dbałość o detale jest tak dokładna, że nawet gondolierzy ubrani są w tradycyjne włoskie stroje.

wencja-chiny-1

Deweloperzy twierdzą, że transport wodny jest doskonałą alternatywą dla samochodowego. Pozwala zdecydowanie zmniejszyć ilość zanieczyszczeń powietrza w mieście. Taki jest oficjalnie podawany powód budowy repliki.

wencja-chiny-2

wencja-chiny-3

Angielskie miasteczko w Themes Town w Songjiang

Urocze wąskie uliczki zabudowane kamienicami… Czerwone budki telefoniczne, zabytkowe kościoły… Patrząc na latarnie, czy krajobraz ulicy, można pomyśleć, że znajdujemy się w niewielkim starym angielskim miasteczku. Tymczasem to kompleks Themes Town w dystrykcie Songjiang niedaleko Szanghaju.

themes-town-3

themes-town-8

themes-town-1

themes-town-7

themes-town-6

themes-town-5

themes-town-4

Replika została ukończona w 2006 roku, ale pozostaje niezamieszkana. Ma ponoć jedną funkcję – służy jako tło dla fotografii ślubnych w angielskim stylu…

48fde35e48a7fad065e99cebb34a7b391dfa7f97

themes-town-2

Stonehenge w Hefei

W Hafei można mieszkać tuż przy Stonehenge! Replika monumentu została ustawiona jako element dekoracyjny osiedla mieszkaniowego.

Zdjecie STR/AFP/GettyImages

Zdjecie STR/AFP/GettyImages

Zdjecie STR/AFP/GettyImages

Zdjecie STR/AFP/GettyImages

Łuk triumfalny (Paryż, Francja)

Huaxi jest określane jako najbogatsza wioska w Chinach. Znajdują się w nim kopie znanych europejskich zabytków, w tym francuski Łuk Triumfalny. O ile sam replika jest dość podobna, to otoczenie w niczym nie przypomina placu Charles’a de Gaulle’a.

Jeden Łuk Triumfalny to zbyt mało dla narodu chińskiego. Kolejny można znaleźć w Shenyang na północnym-wschodzie Chin.

2E2CD5A300000578-3307293-image-a-60_1446829797501

luk-triumfalny-chiny-1

Kolejny znajduje się w Pekinie. Postawiono go przy jednym z supermarketów francuskiej sieci Carrefour.

2ADF9A0A00000578-3180986-image-a-9_1438333140692

Kolosy z Wyspy Wielkanocnej w Pekinie

Pekińskie repliki kolosów Moai, ozdobiły deptak w jednej z dzielnic biznesowych chińskiej stolicy.

2ADF9A8E00000578-3180986-image-a-3_1438332943036

chinese-replicas-world-landmarks-moai

Colosseum (Rzym, Włochy) w Macau

Część kopiowanych budynków posiada użyteczne funkcje. Doskonałym przykładem może być wybudowane w Macau rzymskie Colloseum, w którym znajduje się centrum handlowe.

Centrum Macau Fisherman’s Wharf, otwarte w 2005 roku, po pięciu latach budowy i zainwestowaniu około dwóch miliardów MOP, rozciąga się na powierzchni ponad sto tysięcy metrów kwadratowych nabrzeża i posiada ponad sto sklepów i restauracji, a także dużą arenę gier wideo, uroczy hotel butikowy i kasyno.

macau

Krzywa wieża w Pizie (Włochy) w Szanghaju

W Szanghaju pośród wielu replik można znaleźć także Krzywą Wieżę z Pizy. Jest to niezwykła budowla znana ze swojej niedoskonałości. Sławne pochylenie wynika z zapadnięcia się fundamentów. Chińscy architekci i inżynierowie rozwiązali to odrobinę inaczej, mocując swoją wieżę na linach bezpieczeństwa.

piza-wieza

Zdjęcie REUTERS

piza-wieza-0

W Szanghaju,w okresie od 10 września do 24 października, organizowany jest karnawał zwany „Rzymskie wakacje”, gdzie podziwiać można włoską modę i kulturę oraz zasmakować się w daniach śródziemnomorskiej kuchni.

Sfinks w Chuzhou

Naturalnych rozmiarów Sfinks stanął w Chuzhou, chińskiej prowincji Anhui, gdzie urzędnicy mają na celu zbudowanie” Parku Światowego Dziedzictwa Kultury”.

sfinks-2

sfinks-1

sfinks-4

Monument wywołał oburzenie w egipskim ministerstwie zabytków, które wyraziło swoje niezadowolenie UNESCO. Egipcjanie zażądali rozbiórki obiektu, ale chińscy urzędnicy odpowiedzieli im, że jest to tylko obiekt tymczasowy wykorzystywane wyłącznie jako sceneria do nagrywania filmów i seriali telewizyjnych.

Nieopodal również ze stali i betonu, powstają „egipskie” piramidy…

sfinks-3

sfinks-