4 tygodnie temu

Jak narysować portret?

Portret

Rysowanie portretów to najczęściej wybierana forma rysunku. Umiejętność oddania podobizny człowieka od stuleci stanowi wyzwanie dla artystów. Wystarczy milimetr przechylenia brwi czy oka żeby osoba nie była podobna do siebie. W tym artykule pokażemy jak rysować portrety i podamy masę użytecznych pro-tipów.

Jak narysować portret krok po kroku

Jest kilka metod rysunkowych żeby portret narysować.

Rysowanie portretów z natury

Rysowanie z natury – czyli ktoś siedzi na przeciwko Ciebie a Ty go rysujesz – to jest najtrudniejsze. Trzeba długo praktykować umiejętność obserwacji. Dodatkowy problemem jest to, że model nie ma czasu siedzieć godzinami i pozować oraz że się rusza. To jest klasyka rysunku. Opanowanie tej metody daje wiele korzyści. Można na przykład dorobić sobie na wakacjach rysując portrety na deptakach miast.

Rysowanie portretów ze zdjęcia

Rysowanie ze zdjęcia – tu mamy taki komfort, że wszystko jest stabilne. Przekładamy tylko proporcje ze zdjęcia na papier. Możemy wykorzystać metodę przerzucania wzroku ze zdjęcia na rysunek żeby określić czy model i rysunek są do siebie podobne. Tą metodą zajmiemy się w tym wpisie. Jej minusem jest to że musimy mieć zdjęcie czyli jak ktoś chciałby w przyszłości rysować komiksy czy ilustracje z postaciami to już nie da rady gdy rysuje ze zdjęć. Nie jest to metoda „zła” dlatego, to co odróżnia zdjęcie od rysunku to interpretacja przez artystę. Rysownik nadaje charakter rysunkowi

Metoda pokratkowa

Metoda pokratkowa – polega na tym, że drukujemy sobie zdjęcie i nakładamy równoległe i prostopadłe linie które tworzą na powierzchni kratkę o długości 1 cm. Następnie na kartce papieru rysujemy taką samą ilość kratek tylko w skali formatu arkusza. Czyli jak zdjęcie jest wydrukowane na formacie A4 i ma kratkę 1 cm x 1 cm to na dużym arkuszu będzie miało 2×2 cm lub 3×3 cm itd. Następnie przenosimy ważne linie dokładnie tak jak są w kratce. W szkole rysunku odradzana jest ta metoda.

Trasowanie linii na tablicy LED

Podświetlana tablica LED – od pewnego czasu można kupić sobie podświetlaną tablicę formatu A4 i A3 – nie polecamy takiej nauki rysunku. Na kursach na asp w ogóle jest to nie do pomyślenia. Natomiast profesjonalni rysownicy często z tego korzystają. Czyli jako nauka rysunku – NIE; ale jak się już nauczysz to TAK. Znamy wielu absolwentów którzy z tego korzystają. Np. jak mają do wykonania 30 graficznych portretów prelegentów konferencji, w krótkim czasie.

Jak narysować portret w Digital Painting

Digital Painting z wgranym zdjęciem – Bardzo popularna metoda. Dostęp do tabletów jest teraz powszechny ponieważ najtańsze modele są w zasięgu każdego. Tam można wgrać zdjęcie, wrzucić w jedną z warstw i rysować po nim. Ta metoda jest bardzo często wykorzystywana w przemyśle gier komputerowych. Ściąga się zdjęcie jakiejś osoby a następnie modyfikuje cyfrowo.

Portret

Generowanie portretów przez A.I.

A.I. – tu jesteśmy dopiero na początku rozwoju tej działalności „artystycznej”. Napisałem to w cudzysłowie bo taka działalność nie ma nic wspólnego ze sztuką. Należy jednak się zatrzymać nad tym co się teraz dzieje. Od paru lat mamy do czynienia z rewolucją w sztuce. Możemy wygenerować sobie rysunek portretowy ołówkiem, który będzie miał znakomitą jakość. Jak na razie zakres tej metody nie jest powalający bo nie możemy wgrać sobie zdjęcia i powiedzieć AI – „Stwórz mi portret ołówkiem na podstawie tego zdjęcia” ale jesteśmy dopiero na początku tej drogi i nie wiem co będzie za 10 lat. Orientując się choć trochę w artystycznych technologiach cyfrowych wiemy, że przetworzenie zdjęcia na rysunek ołówkiem nie powinno być problemem.

Jako ciekawostkę masz u góry obrazek wygenerowany przez MidJourney. Jako artysta mogę śmiało powiedzieć, że warsztat jest tam super ;)

W szkole rysunku Domin zachęca się jednak do rysowania studialnego np. jak na tych materiałach: http://domin.pl/dlonie/

Jak narysować portret – poradnik krok po kroku

Jeżeli chcesz narysować taki portret jak ten poniżej trzymaj się dokładnie tych wskazówek.

Portret

Na samym początku przygotuj sobie następujące materiały:

1. Ołówki – miękkie – 2B, 3B, 4B

2. Arkusz papieru formatu A3

3. Gumkę zwykłą i gumkę chlebową

4. Temperówkę

W pierwszej fazie portretu rysujemy delikatne zarysy. Nie koncentrujemy się na detalach. W slangu nazywa się to rysowaniem od ogółu do szczegółu. Pierwsza faza to tylko rysunek linearny czyli bez cienia.

Popatrz na ten krok – linie mają różne grubości. Te cieńsze – szkicowe – wykonaj ołówkiem 2B, te grubsze i ciemniejsze ołówkiem 4B. W ogóle zapomnij o ołówkach z grupy H i F.

Jeżeli chcesz więcej materiałów o rysowaniu portretów to znajdziesz je tu:

https://www.domin-warszawa.pl/jak-narysowac-dziewczyne/

Druga faza rysowania portretu – nakładamy lekki światłocień

Kiedy proporcje na Twoim rysunku będą takie jak na tym tutorialu to możesz przejść do cieniowania.

Portret

Autorka tej lekcji rysunku – Dominika – ołówkiem 2b i 3B nałożyła pierwsze ciemniejsze plamy. Na tym etapie jeszcze nie rysujemy mocno. Zdarza bowiem się tak, że zbyt mocny walor może zdeformować twarz. Ołówek powinien być lekko „spiłowany” nie rysuj takim mocno zatemperowanym. Rękę zaś trzymaj pod kątem.

Kiedy skończysz już tę fazę możesz przejść do przedostatniego kroku – nałożenia czerni i mocnych kontrastów

Mocny walor i wydobycie czerni

Ta faza jest najbardziej przyjemna. Mowa tu o uplastycznianiu rysunku.

Portret

Spójrz na prawą stronę obrazka – tam ołówek był dociśnięty bardzo mocno. Do takiego stopnia że uzyskaliśmy czerń. Początkujący rysownicy mają z tym nie lada trudność – stosują gamę tonacyjną od lekkie szarości do ciemnej szarości a żeby rysunek działał w pełni potrzeba jest bieli i czerni. Tych dwóch natężeń młodzi rysownicy nie stosują.

Wydobycie światła z rysunku

Ale „jak to?” spytasz. „Przecież mam biel na kartce”. Tak, ale za dużo. Zobacz co się stanie kiedy nałożymy lekkie tło:

Portret

Teraz głowa zaświeciła. Teraz mamy wydobycie bieli poprzez lekkie skontrastowanie.

Trzymaj się tych wszystkich wytycznych a Twoje portrety będą dużo lepsze

Na koniec zachęcamy, szczególnie młodszych użytkowników i ich mamy, do porysowania takich oto łatwych rysunków: https://dominek.pl/latwe-rysunki-dla-dzieci/