Planujesz podróż między Wielką Brytanią a Polską? Sprawdź, czym wygodnie podróżować

Wielka Brytania to w dalszym ciągu dość atrakcyjny kraj dla Polaków. Bardzo często wybieramy go, chcąc rozpocząć nowy epizod życia, zwykle związany z karierą zawodową. Nie ulega wątpliwości, że Wielka Brytania przyciąga też swoją bogatą historią, krajobrazami i kulturą, przez co jest doskonałym kierunkiem na dłuższy lub krótszy urlop. Jak najwygodniej dostać się do Anglii i powrócić do Polski?

Podróż własnym środkiem transportu

Podróż do Anglii własnym samochodem to opcja najbardziej wygodna, ale jednocześnie najdroższa. Nie da się ukryć, że przejazd autem będzie niesamowicie komfortowy dla kogoś, kto ma znaczącą ilość rzeczy do zabrania, ponieważ żaden inny środek transportu nie da nam takich możliwości przewozowych w tej samej cenie. W przypadku przelotu samolotem lub też podróży busem, autobusem lub koleją, będą nas obowiązywały pewne ograniczenia wagowe i objętościowe, często wiążące się z dodatkowymi kosztami. Dodatkową zaletą jest pełna swoboda. Nie musimy dostosowywać się do żadnego planu podróży, rozkładu lub przesiadek. Wszystko pod warunkiem, że dysponujemy dość zasobnym portfelem, ponieważ przejazd autem na trasie Polska – Anglia będzie zwyczajnie drogi w porównaniu innymi opcjami. W tym przypadku musimy liczyć koszty paliwa i opłat drogowych. Plusem wyboru podróży własnym środkiem transportu jest brak konieczności przesiadek i zwiedzania dworców. Autem dojedziemy bowiem prosto do punktu docelowego. Czas trwania takiej podróży jest porównywalny z pozostałymi transportami lądowymi. Nie da się jednak ukryć, że jest to też opcja dla osób lubiących prowadzić auto, ponieważ podróż jest dość czasochłonna.

Przelot samolotem

Przelot samolotem to kolejna — i jednocześnie najpopularniejsza — opcja, która pozwoli nam na przetransportowanie się między Polską a Anglią. Jej zdecydowaną zaletą jest fakt, że podróż trwa zaledwie 3 godziny. Jednak, kiedy doliczymy do tego czas związany z przejazdem na lotnisko w większym mieście i odprawę, okaże się, że wcale nie trwa to tak krótko. Dodatkowym problemem może okazać się rygor związany z bagażem i koszty, jakie przyjdzie nam ponieść w przypadku przekroczenia jego wagi. Kolejnym minusem jest konieczność rezerwacji biletów z wyprzedzeniem. Wszystko to może zrekompensować jedynie cena samego biletu, który możemy nabyć niekiedy dość okazjonalnie. Problem może powstać jedynie wtedy, kiedy zmienią nam się niespodziewanie plany, warunki atmosferyczne uniemożliwią podróż w powietrzu lub przyjdzie nam podróżować w okresie świątecznym. Jest to zdecydowanie opcja dla osób lubiących latać.

Przejazd autobusem lub busem

Przewozy do Anglii, które wykonywane są autobusami lub busami, niewiele różnią się od siebie. Zasadnicza różnica polega na tym, że busy door to door do Anglii dają nam większy komfort niż sam autobus, który zatrzyma się na większym dworcu, a dalej będziemy musieli jechać innym środkiem transportu. Busy do Anglii są też niekiedy tańsze od przejazdu autobusem. Przy takim połączeniu wygody, możliwości zabrania nieco większego bagażu i korzystnej ceny, busy z Anglii do Polski okazują się być bardzo korzystnym i komfortowym środkiem transportu publicznego. Ponadto, tani bus z Anglii do Polski przewiezie nas z każdego większego miasta w Polsce (Warszawa, Poznań, Kraków itd.) do każdego większego miasta w Anglii (Londyn, Manchester, Liverpool itd.).

Przejazd koleją

Ostatnią możliwością jest przejazd koleją. Pod kątem czasu trwania, taka podróż nie wyróżnia się niczym od pozostałych. Przejazd trwa średnio 16 godzin. Musimy jednak mieć w tym przypadku na uwadze możliwą konieczność częstych przesiadek. Jednym z proponowanych połączeń między Anglią, a Polską jest Londyn – Bruksela, Bruksela – Kolonia, Kolonia – Berlin i Berlin – Warszawa. Wymusza to na nas konieczność wyruszenia z większego miasta. Koszt takiej podróży również nie należy do najtańszych, a w dalszym ciągu jesteśmy zmuszeni przestrzegać pewnych norm bagażowych, które — jak nie da się ukryć — są nieco delikatniejsze niż w przypadku innych publicznych środków transportu.