Jak obliczyć wagę gabarytową przesyłki?

Przesyłka

Wszystkie firmy kurierskie wyceniają koszt wysyłki w podobny sposób. W formularzu nadawczym należy umieścić adres dostarczenia paczki, a następnie jej wymiary i wagę. To właśnie od gabarytów i odległości zależy cena usługi. W rzeczywistości sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Kurierzy do wyceny posługują się tak zwaną wagą gabarytową. Czym dokładnie jest waga gabarytowa? W jaki sposób ją obliczyć? Jak tanio wysyłać paczki o dużej wadze gabarytowej, których koszt naturalnie rośnie? Wyjaśniamy!

Czym jest waga gabarytowa?

Rzeczywista waga przesyłki to bardzo ważny czynnik wpływający na cenę transportu. W końcu ciężar załadowanego towaru decyduje o ilości spalonego paliwa, które z punktu widzenia przewoźnika jest istotnym kosztem. Na co dzień kurierzy transportują przedmioty o rozmaitej charakterystyce. Dość łatwo wyobrazić sobie, że przy identycznej objętości i kształcie przesyłka zawierająca wypełnione puchem poduszki waży o wiele mniej niż karton wypełniony odważnikami do sztangi.

Obie paczki zajmują jednak w ładowni pojazdu dokładnie tą samą przestrzeń. Przewóz dużych i lekkich towarów mocno ogranicza możliwość załadunku dodatkowych paczek. Dlatego przewoźnicy do ostatecznej wyceny przesyłek stosują wagę gabarytową, która nie zawsze jest tożsama z wagą rzeczywistą, a nawet jej bliska, ponieważ oblicza się ją na podstawie wymiarów paczki. Gdy waga gabarytowa przekracza wagę rzeczywistą, to ona służy kurierowi do wyceny usługi.

Jak obliczyć wagę gabarytową?

Najbardziej powszechnym wzorem do obliczania wagi gabarytowej jest iloczyn długości wszystkich boków w centymetrach podzielony przez 5000:

[wysokość (cm) x długość (cm) x szerokość (cm)] / 5000

Wyobraźmy sobie przesyłkę o wymiarach 50 cm x 10 cm x10 cm oraz wadze rzeczywistej 3 kg. Jak według wskazanego wzoru będzie prezentowała się jej waga gabarytowa?

[20 x 50 x 20] /5000 = 4 kg

W tym przypadku waga gabarytowa okazała się wyższa od rzeczywistej i to właśnie ona będzie uwzględniana przy wycenie transportu przesyłki. Warto pamiętać, że każdy z przewoźników posiada swój własny wzór na wagę gabarytową. Jak obliczają ją poszczególne firmy kurierskie?

Waga gabarytowa DPD

[wysokość (cm) x długość (cm) x szerokość (cm)] / 6000

Waga gabarytowa DHL

[wysokość (cm) x długość (cm) x szerokość (cm)] / 4000

Waga gabarytowa UPS

[wysokość (cm) x długość (cm) x szerokość (cm)] / 5000

Waga gabarytowa GLS

[wysokość (cm) x długość (cm) x szerokość (cm)] / 6000

Im wyższy dzielnik zostanie zastosowany we wzorze, tym waga gabarytowa okaże się niższa. Należy jednak pamiętać, że nie jest ona jedynym kryterium służącym do wyceny przesyłki, zatem wyższa waga gabarytowa nie musi oznaczać droższej usługi.

Jak zaoszczędzić na kosztach przesyłki o dużej wadze gabarytowej?

Zdarza się jednak, że duża waga gabarytowa znacząco wpływa na koszt transportu towaru. W jaki sposób poszukać oszczędności? Sprawdzoną metodą jest skorzystanie z serwisu takiego jak Sendit: https://www.sendit.pl/. Rozwiązanie to sprawdza się zresztą nie tylko przy przesyłkach o dużych gabarytach.

Porównywarka usług kurierskich pozwala w jednym miejscu skonfrontować oferty wszystkich wiodących przewoźników działających w Polsce. Po wypełnieniu formularza wybierasz najtańszą dostępną propozycję, a następnie zamawiasz usługę realizowaną dokładnie w taki sam sposób jak przy bezpośrednim zleceniu u przewoźnika.