6 lat temu

29 niesamowitych krajobrazów

Ziemia pełna jest przedziwnych krajobrazów. Niektóre z nich są dziełami przyrody, formowanymi przez tysiące lat, inne to kreacje człowieka, modyfikujące planetę na różne sposoby.

Od bulgoczących jezior lawy w Etiopii po jezioro osadzone na pustyni od 2000 lat – oto 29 krajobrazów tak niesamowitych, że trudno uwierzyć w ich istnienie.

Niedaleko hiszpańskiego miasta Torrevieja leżą dwa słone jeziora o jaskraworóżowym kolorze, zwane Las Salinas d Torrevieja. Mówi się, że swój kolor zawdzięczają algom, wydzielającym czerwony pigment w określonych warunkach.

Drzwi do Piekła w Turkmenistanie płoną od 1971 r. W niewyjaśniony sposób ta dziura w ziemi nieustająco pali się, odkąd przypadkowo została wywiercona przez geologów.

W prowincji Denizli na terenie zachodniej Turcji leżą naturalnie uformowane tarasowo gorące źródła Hierapolis-Pamukkale, których uformowanie datuje się na drugie stulecie p.n.e. Stworzone z kalcytu i wody źródła przypominają kształtem fantastyczne skupiska białych chmur.

Termiczna Kraina Czarów Wai-O-Tapu w Nowej Zelandii została utworzona przez tysiące lat wulkanicznej aktywności. Uważany za najbarwniejszą i najbardziej zróżnicowaną atrakcję geotermalną Nowej Zelandii krajobraz, składa się z bulgoczących zbiorników błota, mineralnych tarasów i gejzerów.

Tanzańskie jezioro Natron znane jest ze swej głębokiej czerwonej barwy. Ten intensywny kolor pochodzi od alg i organizmów słonowodnych, a samo miejsce przyciąga miliony flamingów w okresie od czerwca do listopada.

Podróżnicy zajeżdżający do Genewy mogą być świadkami majestatycznego widoku dwóch zderzających się ze sobą rzek. Źródłem rzeki Rodan jest lodowiec Rodanu, natomiast rzeka Arve ma swój początek w lodowcach doliny Chamonix. Punkt, w którym obie rzeki się zbiegają, jest doprawdy niesamowitym widokiem.

Dolina Danakilska, leżąca w północnowschodnim rogu Etiopii jest jednym z najcieplejszych miejsc na planecie, w którym temperatura osiąga nawet do 62 stopni Celsjusza. Dwa aktywne wulkany, jezioro lawy, gejzery, kwasowe stawy i różnorakie złoża mineralne czynią z tego miejsca krajobraz, jak z innej planety.

Ryżowe tarasy w chińskiej prowincji Yunnan wyrzeźbione są w górzystych zboczach. Różnie odmiany upraw nadają krajobrazowi rozmaite odcienie.

Kanion Antylopy położony nieopodal Page w Arizonie jest najczęściej fotografowanym kanionem południowozachodniej Ameryki. Podróżnicy przyjeżdżają tu, aby uchwycić kolorystyczne arcydzieło oraz podziwiać gładkie, faliste wzory.

Park Narodowy Göreme oraz Skalne Obszary Kapadocji są wulkanicznymi terenami utworzonymi w całości przez erozje, włączając w to szczyty, zwane „Bajecznymi Kominami”, które można podziwiać w tym rejonie Turcji. Jednocześnie Dolina Kapadocji mieści w sobie wiele tysiącletnich skalnych osiedli, otwartych dla zwiedzających.

Jezioro Półksiężyca (lub „Yueyaquan” w języku chińskim) to źródło świeżej wody w kształcie półksiężyca, położone na pustyni Gobi. Szacuje się, że oaza istnieje od około 2000 lat (jednakże zauważono spadek poziomu wody). Miejsce oferuje również atrakcje w postaci surfowania na wydmach oraz przejażdżek na wielbłądach.

Na pierwszy rzut oka, Park Narodowy Lençóis Maranhenses leżący w północnowschodniej części Brazylii wygląda jak zwyczajne skupisko piaskowych wydm, jednak zagłębienia między nimi wypełnione są wodą, gdyż niżej położone tereny są często zalewane podczas pory deszczowej. W takich lagunach żyją nawet ryby.

Cudo nad Wielkim Pryzmatycznym Źródłem, zlokalizowany na terenie Narodowego Parku Yellowstone w Wyoming. Będąc największym gorącym źródłem w Stanach Zjednoczonych, jest jednym z ulubionych miejsc wycieczek, z uwagi na jego oszałamiające kolory, mieniące się odcieniami od pomarańczy i czerwieni w lecie po zielenie w czasie zimy.

Na plaży Whitehaven, położonej na wyspie Whitsunday w Australii mieści się zatoka, gdzie przypływ miesza ze sobą piasek i wodę, tworząc zapierające dech połączenie. Białe piaski i turkusowe wody zdają się łączyć naturalnie, co daje cudowny efekt wizualny.

Podczas pory deszczowej, solniska Salar de Uyuni leżące w Boliwii pokryte są cienką warstwą wody, tworząc odrealnione odbicie nieba.

Będąc w górach położonych w japońskiej prefekturze Yamagata, warto odwiedzić gorące źródła Zao Onsen oraz leżący nieopodal ośrodek narciarski. Można tam zaobserwować „lodowe drzewa” – drzewa pokryte ciężkimi zwałami śniegu, przybierające fascynujące kształty.

Salinas Grandes to rozległa słona pustynia w Argentynie. Obszar rozciąga się na 3700 km2 a na jego niesamowicie wyglądającym terenie można znaleźć zbiorniki ze słoną wodą.

Świątynia Ta Prohm, leżąca w Angkor w Kambodży to zdumiewający i fascynujący widok budynków otoczonych przez potężne korzenie drzew, rosnące wzdłuż ich ścian.

Pustynia Namib położona w namibijskim parku Namid-Naukluft rozciąga się wzdłuż całego wybrzeża Namibii. Wydmy często wchodzą w kontakt z mgłą, tworząc unikalne środowisko dla różnych okazów dzikiej przyrody.

Wulkan Kelimutu na wyspie Flores w Indonezji posiada trzy kolorowe jeziora, o odcieniach turkusu i zieleni. Woda w jeziorach jest niesamowicie gęsta, co przypuszczalnie spowodowane jest rozkładającymi się minerałami.

Fala (The Wave) jest skalną formacją z piaskowca, leżącą na terenie kanionu Paria i Vermillion Cliffs, nieopodal granicy stanów Arizona i Utah. Znana jest ze swych kolorowych i unikalnych wzorów oraz wymaganej do dotarcia do tego miejsca ciężkiej wędrówki. Należy również mieć pozwolenie na wizytę w tej lokacji.

Kolumbijskie Caño Cristales pokryte jest wodną roślinnością, mieniącą się kolorami czerwieni, błękitu, żółci, pomarańczy i zieleni, w zależności od warunków pogodowych. Przez większość roku rzeka nie odbiega wyglądem od każdej innej rzeki, jednak od czerwca do grudnia przybiera wygląd oszałamiającego tęczowe strumienia.

Park Narodowy Bryce Canyon w Utah pełen jest jaskrawo kolorowych struktur geologicznych, uformowanych przez erozję, zwanych hoodoo. Park jest największym skupiskiem tego typu struktur na świecie.

Na terenie Pomnika Narodowego White Sands w Nowym Meksyku znajdują się największe na świecie gipsowe pola wydm. Rozciągające się na powierzchni 442 km2 białe wydmy wyglądają, jakby były pokryte śniegiem.

Kalb ar-Riszat, zwany również Okiem Sahary, to wielka tarcza strzelnicza w samym środku afrykańskiej pustyni. Mający niemal 48 km średnicy uważany jest za dzieło erozji oraz cud natury przez naukowców i podróżników.

Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji to jeden z najstarszych parków południowowschodniej Europy i jednocześnie największy w Chorwacji, mieszczący na swoim terenie 16 połączonych jezior, położonych pomiędzy górami Kapela i Plješivica. Jeziora otoczone są bujnymi lasami i wodospadami, których wody przez lata formowały bariery w wapiennych skałach, tworząc naturalne tamy.

Gejzer Fly w Nevadzie (hrabstwo Washoe) został stworzony przypadkowo podczas drążenia studni w 1916 r. W latach 60, woda zaczęła uciekać z wydrążonej dziury, tworząc gejzer, znany z zadziwiających, zmieniających się kolorów.

Lodowe jaskinie Kamczatki w Rosji zadziwiają swoimi fantastycznymi kształtami i odcieniami purpury, błękitu, zieleni i żółci, pojawiającymi sie w momencie przejścia promieni słonecznych przez lodową powłokę lodowca.

Namibijskie Dead Vlei, lub „martwe bagno” otoczone jest jednymi z najwyższych piaskowych wydm na świecie oraz martwymi drzewami, mającymi ponad 900 lat.