8 lat temu

Zaskakująco duże zwierzęta

Gdyby ktoś poprosił was o podanie nazwy jakiegoś dużego zwierzęcia, co byście wymienili? Z dużym prawdopodobieństwem byłby to słoń albo może wieloryb. Czy pomyślelibyście na przykład o świerszczach lub ślimakach?

weta-cricket

Świerszcz gigantyczny (Deinacrida spp.)

Świerszcze z rodziny weta są znacznie większe niż ich krewni oraz inne owady. Występują głównie na małych wysepkach wybrzeża Nowej Zelandii, stanowiąc kolejny ciekawy przykład  tzw. „wyspowego gigantyzmu” (gdy zwierzęta żyjące w odizolowanych ekosystemach wysp przybierają większe niż zwykle rozmiary).

Czasami mogą mierzyć ponad 10 cm długości. Wypełnione jajami osiągają rekordową w świecie owadów wagę 70 gramów, co czyni je najcięższymi udokumentowanymi owadami na ziemi.

Są cięższe od jaskółki!!

Jak widzicie, ten osobnik zajada marchew.

weta-cricket-2

Gigantyczny ślimak afrykański

snail-2

snail

Żyjący w środkowej Afryce ślimak, nazywany Achatina, liczyć może nawet do 30 centymetrów długości!

Trzymany często jako zwierzątko domowe ma niezwykłą zdolność do adaptacji w środowisku. Do tego jest niezwykle żarłoczny oraz szybko się rozmnaża. To sprawia, że jest obecnie jednym z najbardziej inwazyjnych gatunków na świecie.

Chińska salamandra olbrzymia

giant-salamander-2

Jest największym występującym obecnie na ziemi płazem. Jej rozmiary osiągać mogą do 1,8 metra długości!

Dziko żyjące salamandry są krytycznie zagrożonym gatunkiem z powodu utraty siedlisk, zanieczyszczenia wód oraz polowań – ich liczba sięga zaledwie około 50 tysięcy osobników.

Zwierzęta  uważa się za przysmak w kuchni chińskiej i wykorzystuje w tradycyjnej medycynie. Z tego powodu zwierzęta te są często hodowane. W samym regionie Shaanxi w niewoli żyje około 2,6 milionów sztuk.

Latający lis

flying-fox

Wbrew nazwie jest to rodzaj nietoperza. Porównanie do lisa wiąże się z tym, że są największym gatunkiem wśród nietoperzy. Rozpiętość ich skrzydeł wynosi do 1,5 metra!

Ich monstrualne wręcz rozmiary kierują niektórych naukowców w stronę teorii, że wyewoluowały nie od nietoperzy, lecz od naczelnych. Z pewnością  to one stały się inspiracją do legend o wampirach – ludziach zamieniających się w nietoperze.

Japoński krab pacyficzny

japanese-spider-crab-2

japanese-spider-crab

To największy stawonóg na świecie. Może ważyć do 19 kg! Rozstaw ich nóg może osiągnąć do 3,8 metrów.

Od wieków jest problemem japońskich rybaków, wyrządzając im ogromne szkody przy pomocy swoich potężnych pazurów. Mimo to ludzie łowią go ze względu na smaczne mięso.  Mimo groźnego wyglądu zwierzę ma niezwykle łagodne usposobienie.

Meduza Nomura

nomura-jellyfish-2

nomura-jellyfish

W pełni rozwinięta osiąga nieomal wielkość człowieka i może ważyć ponad 200 kg! Potrafi być tak ciężka, że może wywrócić 10 tonowy kuter rybacki, jeśli zaplącze się w sieci.

Zwierzęta te są endemicznym gatunkiem występującym u wybrzeży Japonii. Mimo iż są fascynującym gatunkiem, naukowcy są nieco zaniepokojeni aktywnym przyrostem ich populacji.

Gigantyczna płaszczka

stingray-2

stingray

Ten rodzaj płaszczki jest spokrewniony z gatunkami rekinów. Zwykle ważą około 500-600 kg.

Niestety ich liczba w otwartych wodach stale maleje z powodu odłowienia i utraty siedlisk. Zwierzęta te są krytycznie zagrożonym gatunkiem w niektórych częściach świata.