2 lata temu

Patyczki do uszu są niebezpieczne!

Metoda czyszczenia uszu przy pomocy patyczków higienicznych może prowadzić do utraty słuchu – przeczytajcie jak zdrowo dbać o higienę.

Woman cleaning ear using cotton stick

Woman cleaning ear using cotton stick

Powszechnie stosowane i sprzedawane patyczki do uszu z bawełną są w rzeczywistości zagrożeniem dla naszego zdrowia. Oczywiście niemycie uszu, nie jest w tej sytuacji rozwiązaniem. Żeby zrozumieć dlaczego ta metoda oczyszczania ciała jest dla nas szkodliwa, najpierw musimy zrozumieć, po co wosk w naszych uszach.

Ta tłusta substancja, zwana woskowiną, ma istotne znaczenie – znajduje się w uszach aby chronić je przed … brudem. Woskowina pozwala utrzymać nie tylko wszelkie pyłki i brud z daleka od błony bębenkowej, ma również działanie przeciwbakteryjne oraz jako naturalny lubrykant.

Wyschnięta substancja jest usuwana z kanalia słuchowego mechanicznie, wypychana na zewnątrz przy każdym ruchu żuchwy. Niestety ludzie postanowili być sprytniejsi od natury i zaczęli stosować miniaturowe waciki z bawełny umieszczane na patyczku, do usuwania nieestetycznej wydzieliny.

Gdy wydaje nam się, że czyścimy ucho patyczkiem, tak naprawdę wpychamy woskowinę głębiej do kanalika!

Część woskowiny zostaje usunięta, jednak to czego nie zbierze bawełna zostaje wepchnięte do miejsca, w którym procesy samooczyszczania nie funkcjonują.

Wepchnięty w głąb ucha wosk zabiera ze sobą również grzyby bakterie i wirusy nagromadzone w zewnętrznym uchu. W efekcie może dochodzić to do infekcji, odczuwanej jako ból ucha. W cięższych przypadkach może doprowadzić takie działanie do utarty słuchu, a nawet pęknięcia błony bębenkowej.

ucho-budowa

Każdego roku do lekarzy zgłasza się 12 milionów Amerykanów, skarżących się na problemy z uszami. W efekcie realizowanych jest 8 milionów zabiegów oczyszczania ucha przeprowadzanych przez służbę medyczną (i nie jest to ten sam zabieg co woskowanie uszu realizowane w salonach medycyny niekonwencjonalnej).

Jak w takim razie prawidłowo dbać o higienę?

Do utrzymania czystych uszu powinno wystarczyć regularne przemywanie ich ciepłą wodą z łagodnym środkiem myjącym (najlepiej o naturalnym pH 5,5) lub profesjonalnym preparatem do czyszczenia uszu. Czyścić należy tylko małżowinę i przewód słuchowy zewnętrzny, używając do tego po prostu palców.

Po kąpieli lub pływaniu w basenie nie należy pozbywać się wody patyczkiem lecz po prostu poczekać aż wyparuje.

Ucho jest niezwykle delikatnym narządem, natomiast każda infekcja w obrębie głowy może skutkować poważniejszymi konsekwencjami dla innych organów. Mimo oporów warto chyba przezwyciężyć swoje uprzedzenia i przestawić się na zdrowsze rozwiązania.

*

Jeżeli macie w domu zapasy patyczków, a nasz artykuł przekonał was, że lepiej zrezygnować z czyszczenia nimi uszu, mamy dla nich alternatywne zastosowanie… Możecie jak ten pan zbudować z nich Taj Mahal ;)

TAJ-MAHAL-CREATED-USING-COTTON-EAR-BUDS-TIPS