9 lat temu

Jak naprawdę działa tablica Ouija? Czy poruszają nią duchy?

Untitled-2

Dla jednych zabawka, dla innych popularne, podczas seansów spirytystycznych, narzędzie do kontaktów z duchami. Tajemnica działania tablicy została wyjaśniona przez naukowców – oczywiście, jeśli w to uwierzycie…

Jak działa tablica Ouija? Najpierw należy zadać pytanie skierowane do „ducha”, a następnie położyć palec na wskaźniku, który za mocą siły przybysza z zaświatów, wskazuje na tablicy litery i liczby, udzielając tym samym odpowiedzi.

Dla prawidłowego działania tablicy zaleca się wyłączenie wszystkich urządzenia elektronicznych, które mogłyby zakłócać sygnały nadprzyrodzonych mocy. Zamiast tego zapala się świece i tworzy „mroczny nastrój”.

Choć niektórzy twierdzą, że faktycznie ich ręką wodzi zewnętrzna siła, inni wskazują na banalną mistyfikację. Okazuje się jednak, że nauka również proponuje swoje wyjaśnienie tajemnicy działania planszy. Pytanie tylko która z wersji – duchy czy fakty – jest bardziej dziwaczna.

Według niektórych badaczy tablica Ouija porusza się niezgodnie z wolą przybysza z zaświatów, lecz pod wpływem naszej własnej, nieuświadomionej woli. To przedziwne zjawisko nazywane jest efektem „ideomotor”, o którym możemy mówić, gdy ktoś porusza przedmiotami, nie będąc tego świadomym. Ten psychologiczny efekt, w połączeniu z silną wolą uzyskania odpowiedzi na pytania sprawia, że gracz bezwolnie porusza wskaźnikiem w oparciu o to, co znajduje się w jego własnym umyśle.

Co więcej, naukowcy z University of British Columbia realizowali w 2012 roku badania nad efektem „ideomotor”, zadając osobie badanej pytanie, najpierw werbalnie, a następnie przy użyciu tablicy Ouija.

Na pytania, które sprawiały uczestnikom problem, tylko połowie udawało się udzielić poprawnej odpowiedzi w pierwszym etapie (gdy pytanie było zadawane werbalnie). Jednak gdy uczestnicy odpowiadali przy użyciu tablicy, ich skuteczność wzrastała do 65% poprawnych odpowiedzi.

Wniosek, jakie wysunięto, to stwierdzenie, że użycie tajemniczych i magicznych obiektów, takich jak tablica Ouija, może pomóc nam wydobyć na zewnątrz głos płynący z naszej podświadomości i nieuświadomionych zakamarków pamięci.

Jeśli ktoś zapyta cię wprost o to, kto był ostatnim królem z dynastii Jagiellonów, możesz mieć problem z szybką odpowiedzią, jednak twoja podświadomość może być w stanie odtworzyć wiadomość usłyszaną lata temu na lekcji historii.

Jeśli więc liczyliście na duchy – przykro mi. Czy jednak wniosek, że jest to psychologiczny eksperyment, oparty na niezbadanych do końca cechach naszego umysłu, nie jest równie przerażający?

Korzystając z tablicy, możecie więc dowiedzieć się czegoś, nie tylko o sobie, ale również poznać najskrytsze sekrety skrywane w odmętach pamięci waszych znajomych i przyjaciół.