9 lat temu

O przebaczeniu – 10 niezwykłych historii, które inspirują i przywracają nadzieję

o-FORGIVENESS-facebook
Ofiary niezawinionych cierpień wzbijają się na szczyt swojego miłosierdzia i wybaczają swoim oprawcom – przeczytajcie historie dziesięciu osób, które zdobyły się na ten niesamowity gest.

10. Miasto wybacza pilotowi, który je zbombardował

fujita-forgive
Nobuo Fujita był japońskim pilotem, który w czasie II Wojny Światowej został wydelegowany do odbywania nalotów bombowych nad terenami Stanów Zjednoczonych. W 1942 roku na skutek jego lotów zbombardowane zostało miasto Brooking w Oregonie oraz przylegające mu lasy, które kompletnie spłonęły. W 1962 roku Fujita po raz pierwszy od czasów wojny przybył na terytorium USA, postanowił wtedy odwiedzić zbombardowane przez siebie tereny. Razem z sobą przywiózł ponad 400-stu letni samurajski miecz jak symbol przeprosin i najgłębszego poddania się swoim ofiarom. Mieszkańcy miasteczka przyjęli ten gest. Miecz do dzisiaj przechowywany jest jako symbol przyjaźni między miastem a człowiekiem, który chciał je zniszczyć.

9. Syn wybacza kobiecie, która pozwoliła umrzeć jego ojcu

mallard-forgive
W 2003 roku sąd stanu Teksas skazał Chantale Mallard na karę 50 lat więzienia za zabójstwo Gregora Biggs. Dodatkowo dostało jej się również kolejnych 10 lat za próbę manipulacji dowodami związanymi ze sprawą. Biggs był bezdomnym, którego kobieta potrąciła samochodem. Mężczyzna wbił się w przednią szybę samochodu jednak kobieta nadal prowadziła auto zamiast zatrzymać się i wezwać pomoc. Oskarżona twierdziła, że znajdowała się pod wpływem alkoholu i silnych narkotyków, które tego wieczoru zażyta. Jednak to co okazało się najgorsze w całej sprawie to to, że Biggs wcale nie musiał umrzeć! Na podstawie zeznań okazało się, że mężczyzna mógłby przeżyć gdyby w porę udzielono mu koniecznej pomocy medycznej. Kobieta jednak dojechała z ofiarą aż pod swój dom, gdzie zaparkowała samochód i po prostu zostawiła ofiarę! Mimo tak ogromnej bezmyślności jedyny syn ofiary Brandon zeznał w sądzie, że wybacza Mallard, że zostawiła jego ojca na śmierć. Kobieta na to wyznanie odpowiedziała wymownym milczeniem i łzami w oczach.

8. Mężczyzna wybacz zabójcom swojego brata

rowe-forgive
W czerwcu 1992 roku policja w Nowym Jorku realizowała nagonki na handlarzy narkotyków. Jako jeden z głównych celów nalotu obrała złapanie niejakiego Wilfredo Colona. Nie udało się im go jednak dostać, ponieważ kilka godzin przed rozpoczęciem akcji został on zabity przez swoich wrogów, wśród zabójców był m. in. Michel Rowe –liczący zaledwie 15 lat chłopak. Rowe został jednak złapany i skazany na 20 lat więzienia za zabójstwo oraz inne przestępstwa. Tymczasem na wolności pozostał brat zabitego Wilfreda – Anthony. W 2006 roku dwaj mężczyźni spotkali się, a brat zamordowanego Wilfredo okazał wybaczenie oprawcy. Niestety po odsiedzeniu całego wyroku Rowe w dwa dni po wyjściu z więzienia został zastrzelony.

7. Papież wybaczający zamachowcowi

pope-forgive-640x606
13 maja 1981 roku na Placu Św. Piotra miało miejsce precedensowe wydarzenie – papież Jan Paweł II – najpopularniejszy papież wszechczasów, jedna z najbardziej szanowanych osób publicznych, został postrzelony. Z czterech wystrzelonych kul dwie trafiły w Ojca Świętego, a dwie kolejne w tłum ludzi. Rany okazały się być poważne, operacja ratująca życie trwała 5 godzin. Zamachowcem był dwudziestotrzyletni mężczyzna pochodzenia tureckiego, który niedawno dołączył do radykalnej grupy terrorystycznej. Prawdziwe motywacje zamachowca nigdy nie zostały do końca ujawnione opinii publicznej. Papież wybaczył jednak młodemu zamachowcowi, a nawet odwiedził go w więzieniu w kilka dni po dokonanym zamachu.

6. Kobieta, która wybaczyła mężczyźnie planującemu ataki na jej dom

phuc-forgive
Kim Phuc jest kobietą, która została uchwycona na słynnym zdjęciu wykonanym tuż po zrzuceniu napalmu na wietnamską wioskę przez wojska Stanów Zjednoczonych. Zdjęcie ujawniło okrucieństwo i bezwzględność amerykańskich jednostek wojskowych. Dowództwo nalotu tłumaczyło się, że idące ulicą dzieci wzięto za żołnierzy Viet Kongu. Atak zabił wiele osób, a pozostałych przy życiu poważnie ranił – m. in. Phuc. Ona jednak zdobyła się na ogromny gest wybaczenia skierowany wobec dowództwa kierującego akcją nalotową. Jako dorosła kobieta założyła fundację KIM Foundation International, która działa na rzecz pomocy dzieciom – ofiarom wojny.

5. Rodziny wybaczają zamachowcy

amish-forgive
Amisze znani są ze swojego bogobojnego i pokojowego nastawiania do świata oraz dystansu do cywilizacji. Ten spokój został jednak zachwiany w pewien sierpniowy dzień 2007 roku, gdy doszło do ogromnej tragedii w tej społeczności. Mężczyzna Charles Roberts, dostawca mleka do wioski, wszedł z bronią do budynku szkoły i strzelając zabił 5 dziewczynek. Jego zachowanie było spowodowane jego własnym cierpieniem i śmiercią córki 9 miesięcy wcześniej. Obwiniając Boga za niesprawiedliwość postanowił ukarać jego najgorliwszych wyznawców. Jednak rodziny ofiar jak również cała społeczność Amiszów zadeklarowali pomoc dla zamachowca i oficjalnie ogłosili, że wybaczają zamachowcy.

4. Córka wybacza matce przemoc

pascale-forgive
Pascale Kavangh od kiedy była małą dziewczynką razem ze swoim bratem byli ofiarami przemocy domowej z ręki swojej matki. Przez lata doświadczyli zarówno przemocy psychicznej jak i fizycznej, a próbujący interweniować ojciec również doświadczał okrucieństw – przemoc żony obróciła się również przeciw niemu. Pascale gdy tylko skończyła liceum wyjechała na drugi koniec kraju by uciec od toksycznej matki i założyć własną rodzinę. Wkrótce wyszła za mąż i sama urodziła córkę, zerwała jednak wszelkie kontakty ze swoją matką. Do czasu gdy kobieta nie doznała poważnych uszkodzeń mózgu w wieku 73 lat. Pascale od tego czasu podjęła się opieki nad umierającą staruszką, otaczając wyrodną matkę taką opieką, jakiej sama nigdy od niej nie zaznała. Dzisiaj Pascal opowiada swoją historię, aby pomóc innym ludziom w niesieniu wybaczania i lepszym życiu.

3. Rodziny ofiar seryjnego mordercy wybaczają zbrodnie

ridgway-forgive-555x800
Zabójca z Green River był seryjnym mordercą, który w latach ’80-tych zabił kilkanaście kobiet na całym zachodnim wybrzeżu. Wśród ofiar znalazła się m. in. 16 letnia Linda Jane Rule. Jej życie nie było usłane różami, przez pewien czas żyła na ulicy z powodu wyniszczającej relacji ze swoim chłopakiem. Rodzice ofiary byli więc szczególnie rozżaleni wobec świata oraz zabójcy, który ostatecznie ukrócił życie ich córki. Podczas ogłaszania wyroku sąd zezwolił rodzinom ofiar na wygłoszenie kilku słów do mordercy. Większość rodziców była pełna gniewu i żalu, jednak nie ojciec Lindy, w swoim przemówieniu zwrócił się do mordercy „Panie Ridgway są ludzie, którzy pana nienawidzą, jednak ja nie jestem jednym z nich. Wybaczam ci to co zrobiłeś – otrzymał Pan moje wybaczenie”.

2. Policjant wybacza chłopakowi, który chciał go zabić

mcdonald-forgive
Wybaczenie nie jest czymś łatwym, jednak wybaczenie krzywd wyrządzonych naszym bliskim może być łatwiejsze niż przebaczenie krzywd wyrządzonych nam samym. Jednak nie dla Stevena McDonald’a, w latach ’80-tych McDonald służył w szeregach nowojorskiej policji. Pewnego dnia został wezwany na patrol w poszukiwaniu grupy podejrzanych o napad z bronią w ręku. W czasie pościgu oficer został złapany przez rabusiów, którzy usiłując go zabić wymierzyli w niego trzy strzały. Kule sparaliżowały go od pasa w dół i uczyniły niezdolnym do oddychania bez respiratora. Jednak McDonald będący wierzącym chrześcijaninem potrafił zdobyć się na akt przebaczenia wobec swoich oprawców. Dziewięć miesięcy po swoim wypadku ogłosił na zwołanej konferencji prasowej, że wybacza mężczyznom, którzy usiłowali go zabić.

1. Kobieta, która przeszła przez nazistowski obóz wybaczyła Holocaust

boom-forgive-622x800
Spośród wszystkich zbrodni ludzkości Holocaust jest tą, którą zdaniem większości nie powinna zostać przebaczona. Inaczej myślała jednak Corrie Ten Boom. Mieszkająca w Holandii dziewczynka maiła zaledwie kilka lat, gdy rozpoczęła się wojna. Corrie i jej rodzina byli chrześcijanami jednak ich dom od zawsze stanowił schronienie dla tych, którzy potrzebowali kryjówki. Gdy naziści zorientowali się co dzieje się w ich domu aresztowali całą rodzinę i osadzili w obozie koncentracyjnym. Czworo członków jej rodziny zmarło w obozie, jednak jej udało się przeżyć. Po wojnie zdobyła się na akt publicznego przebaczenia, a nawet modlitwy za tych, którzy dokonywali zbrodni Holocaustu podczas wojny. Zmarła w spokoju dożywając 91 lat.