8 lat temu

Największy stadion sportowy świata

Nie jest to przypadek, że największy stadion na świecie znajduje się w Korei Północnej. Ogromne budowle mają być, według komunistycznych liderów, miarą wielkości państwa.

3

Foto: KCNA/Reuters

Do najbardziej imponujących należy wielki stadion w stolicy kraju.

Stadion 1 Maja w Pjongjang ukończono już w 1989. Dwa lata temu, w roku 2014, przeszedł modernizację. Według oficjalnych danych posiada aż 150 000 miejsc siedzących. Dla porównania, kolejny na liście Stadion w Michigan ma 107 601 miejsc, czyli jest niemal o jedną trzecią mniejszy. Nasz największy stadion, w Warszawie, posiada jedynie 58 000 miejsc siedzących.

Koreański stadion usytuowany jest nad rzeką Taedong i nawiązuje do kształtu kwiatu magnolii. Jest tak ogromny, że niektórzy kibice, zajmujący miejsca daleko i wysoko, praktycznie nie widzą murawy.

1

Foto: Nick Bonner

2

Foto: Chris Price/Flickr

4

Foto: Chris Price/Flickr

5

Foto: KCNA/Reuters

Obiekt jest oczywiście miejscem rozgrywania meczy w piłkę nożną, czy zawodów lekkoatletycznych, głównie jednak odbywają się w nim różnego typu celebracje świąt i wydarzeń historycznych. Obchody te są nierozerwalnie związane z pokazami tanecznymi oraz imponującymi animacjami na widowni.

Ludzie zebrani na widowni zapewniają tło dla Igrzysk. Dziesiątki tysięcy ludzi trzyma kolorowe kwadraty, które podnoszone w odpowiednim momencie tworzą gigantyczne murale.

Igrzyska odbywają się co roku i są uznawane za największe na świecie, co potwierdzają wpisy do księgi rekordów Guinessa.

6

Foto: Nick Bonner

7

Mural sławiący kres wojnie koreańskiej z dnia 27 lipca 1953 r. Foto: Nick Bonner

8

Tancerze wykonują układy skoordynowane ze zmieniającymi się na widowni obrazami.

9

10

Nie może zabraknąć również portretów ukochanych władców. Portret Kim Il Sung, który rozpoczął budowę stadionu i był inicjatorem koreańskich Igrzysk.

https://ciekawe.org/2015/08/14/korea-polnocna-twierdzi-ze-wyslala-czlowieka-na-saturna/CZYTAJ TAKŻE:
Oficjalne zdjęcia w Korei Północnej są poprawiane w Photoshopie
Korea Północna twierdzi, że wysłała człowieka na Saturna
„Zwykłe” życie w Korei Północnej – zdjęcia